مطالب خواندنی
موضوعات داغ

۹ فیلم سینمایی برتر تاریخ که بر اساس کتاب‌ها ساخته شدند

سینمای اقتباسی

فیلم‌سازان برای ساخت فیلم‌هایشان از منابع مختلفی ایده می‌گیرند. نمایش‌ها، آهنگ‌ها، داستان‌های واقعی، حتی برخوردن اتفاقی به یک اپلیکیشن هم می‌تواند برای نویسنده و یک استودیوی فیلم‌سازی الهام‌بخش باشد؛ اما در این میان، کتاب‌ها مهم‌ترین و پراستفاده‌ترین منبع ایده‌های سینمایی باقی‌مانده‌اند. از میان هزاران فیلمی که بر اساس کتاب‌ها ساخته شدند، نه فیلم برتر را در لیست زیر خواهیم خواند.

رستگاری در شائوشنک (۱۹۹۴)

بر اساس: رمانی با عنوان «ریتا هیورث و رستگاری در شائوشنک» که در سال ۱۹۹۲ توسط استیون کینگ نوشته شد.

خلاصه‌ی داستان: اندی دوفرین (تیم رابینز) برای قتل همسرش و معشوق او مجرم شناخته‌شده است. او ادعا می‌کند بی‌گناه است. فیلم داستان اندی و تلاشش برای دوام آوردن در زندان ایالت شائوشنک را دنبال می‌کند. دوست زندانی او، رِد (مورگان فریمن)، به او کمک می‌کند و در کارها به او مشورت می‌دهد. مورگان فریمن برای بازی در نقش رد، کاندید دریافت جایزه‌ی اسکار شد.

تفاوت کلیدی کتاب و فیلم: در متن کتاب، رد مردی سفیدپوست و اهل ایرلند است اما در فیلم، مورگان فریمن به شوخی به اندی می‌گوید که ایرلندی است.

هری پاتر و زندانی آزکابان (۲۰۰۴)

بر اساس: رمانی با همین نام اثر جی. کی. رولینگ، رمان سوم در مجموعه‌ی محبوب هری پاتر.

خلاصه‌ی داستان: هری پاتر (دنیل رادکلیف) سومین سال خود را در مدرسه‌ی علوم و فنون جادوگری هاگوارتز می‌گذراند. او مشغول دنبال کردن داستان مرموز سیریوس بلک (گری اولدمن)، دوست کسی که نباید نامش برده شود و یک زندانی در آزکابان است.

تفاوت کلیدی کتاب و فیلم: غارتگران چه در کتاب و چه در فیلم نقش بزرگی ایفا می‌کنند؛  اما در کتاب داستان و طرز استفاده‌شان کمی با آنچه روی پرده‌ی سینما رفت، تفاوت دارد.

پس از مرگ ریچارد هریس که نقش دامبلدور را در دو فیلم اول هری پاتر بازی کرد، این نقش به ایان مک‌کلن پیشنهاد شد و او نپذیرفت.

دختر گمشده (۲۰۱۴)

بر اساس: رمانی با همین عنوان اثر جیلین فلین که در سال ۲۰۱۲ به چاپ رسید.

خلاصه‌ی داستان: ایمی دون (رزاموند پایک) که یک زندگی به‌ظاهر بی‌نقص در بیرون شهر دارد و طبق نوشته‌های پدر و مادرش دوران کودکی شادی را سپری کرده، ناگهان ناپدید می‌شود و تمام شک و تردیدها متوجه همسر مرموزش، نیک (بن افلک) است.

تفاوت کلیدی کتاب و فیلم: اگرچه پدر و مادر ایمی در فیلم هم نویسنده‌ی کتاب‌های ایمی بی‌نظیر هستند، نقش چندان بزرگی در ساخته‌ی دیوید فینچر بازی نمی‌کنند. پدر نیک که در کتاب نقش مهمی دارد نیز بسیار کم روی پرده ظاهر می‌شود.

ریس ویترسپون که کارگردانی فیلم را بر عهده داشت، قصد داشت نقش ایمی را خودش بازی کند اما بعد از مصاحبه و گفتن نظرش درباره‌ی شخصیت ایمی، دیوید فینچر او را کنار گذاشت.

رنگ ارغوانی (۱۹۸۵)

بر اساس: رمانی با همین نام اثر آلیس واکر که در سال ۱۹۸۳ منتشر شد.

خلاصه‌ی داستان: کلی (ووپی گلدبرگ) نامه می‌نویسد. نامه‌هایی که در آن‌ها جزئیات زندگی دردناکش در جورجیا قیدشده‌اند؛ جدایی از خواهرش نتی، روابطش با همسر پسرخوانده‌اش، سوفیا و معشوقه‌ی شوهرش، شاگ.

تفاوت کلیدی کتاب و فیلم: کتاب بیشتر به عمق زندگی شخصیت‌های داستان می‌رود و تصویر پیچیده‌تری از روابطشان به تصویر می‌کشد.

این فیلم نخستین حضور ووپی گلدبرگ در سینما بود و او اولین اسکارش را برای بازی در نقش کِلی دریافت کرد.

تاوان (۲۰۰۷)

بر اساس: رمانی با همین عنوان نوشته‌ی ایان مک ایونس.

خلاصه‌ی داستان: بوریونی باهوش و خلاق، ناگهان به هنگام خلوت خواهرش و پسر یکی از خدمتکاران سر می‌رسد و دچار سوءتفاهم می‌شود. بوریونی به اتفاقاتی دامن میزند که برای سال‌ها زندگی همه‌ی آن‌ها را تغییر خواهد داد.

تفاوت کلیدی کتاب و فیلم: رمان مک ایونس به طرز لذت بخشی درون‌گرا و سرشار از ایده‌ها و اتفاقات پیچیده است که شخصیت‌های داستان را به تضاد می‌کشاند، آن‌ها را به پرسش وامی‌دارد و زندگی‌ها را دگرگون می‌کند. فیلم ساخته‌ی جو رایت باید این فعالیت‌های درونی را بیرون بکشد و برای بیان همان پیچیدگی‌ها، باید از زبان پر آب‌وتاب سینما بهره بگیرد.

رمان تاوان خود از رمان دیگری به نام «چیزی که مِیزی می‌دانست» نوشته‌ی هنری جیمز، الهام گرفته‌شده است.

جادوگر شهر اُز (۱۹۳۹)

بر اساس: رمانی نوشته‌ی فرانک به اوم با عنوان «جادوگر شگفت‌انگیز اُز» که در سال ۱۹۰۰ به چاپ رسید.

خلاصه‌ی داستان: دوروتی، دختری که در یک مزرعه زندگی می‌کند به‌وسیله‌ی گردباد به سرزمینی جادویی راه پیدا می‌کند. او در آنجا بلافاصله کسی را به قتل می‌رساند و کفش‌هایش را می‌دزدد. دوروتی گروهی را به دنبال خود می‌کشاند و با لیست تقاضاهایش از جادوگر محلی، اُز، یک شهر را به هم می‌ریزد.

تفاوت کلیدی کتاب و فیلم: رنگ صندل‌های دوروتی که در فیلم به رنگ یاقوت سرخ بودند، در کتاب، نقره‌ای است.

پارک ژوراسیک (۱۹۹۳)

بر اساس: رمانی از مایکل کرایتون با همین عنوان که در سال ۱۹۹۰ منتشر شد.

خلاصه‌ی داستان: دکتر جان هموند پارک تفریحی‌ای ساخته که در آنجا به شبیه‌سازی دایناسورها پرداخته است. او نوه‌هایش و تعدادی از دانشمندان را به افتتاحیه‌ی پارک دعوت می‌کند تا در آن گشتی بزنند و همه‌چیز… بگذارید فقط بگویم چندان خوب پیش نمی‌رود!

 تفاوت کلیدی کتاب و فیلم: فیلم برخی از دایناسورها را به‌کلی حذف می‌کند و این حذفیات شامل صحنه‌ی وحشتناک افتتاح پارک نیز هست.

تی‌رکس شبیه‌سازی‌شده‌ای که در فیلم استفاده شد ۱۲۰۰ پوند وزن داشت و گاهی خودبه‌خود روشن می‌شد و گروه را می‌ترساند.

ارباب حلقه‌ها (۲۰۰۱)

بر اساس: رمانی با همین نام اثر جی. آر. آر. تالکین که در سال ۱۹۵۴ به چاپ رسید.

خلاصه‌ی داستان: هابیت فرودو خود را در تسخیر یک حلقه می‌یابد. نیرویی قدرتمند که افراد زیادی به دنبالش بوده‌اند؛ ازجمله جادوگر شیطانی، سرومان.

تفاوت کلیدی کتاب و فیلم: کتاب با مقدمه‌ای درباره‌ی پیشینه‌ی حلقه و هابیت ها آغاز می‌شود درحالی‌که این قسمت در ساخت فیلم تقریباً نادیده گرفته می‌شود.

پدرخوانده (۱۹۷۲)

بر اساس: رمانی جنایی اثر ماریو پوزو که در سال ۱۹۶۹ منتشر شد.

خلاصه‌ی داستان: خانواده‌ی کورلئونه خاندانی تبهکار در شهر نیویورک هستند که توسط دون ویتو کورلئونه (مارلون براندو) رهبری می‌شوند و در تلاش‌اند تا در سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم در صدر بمانند. پسر دون ویتو، مایکل کورلئونه (آل پاچینو)، نسبت به فعالیت‌های خانواده بی‌میل است اما به‌تدریج بیشتر و بیشتر در تجارت خانوادگی‌اش فرو می‌رود.

تفاوت کلیدی کتاب و فیلم: خواننده‌ی جشن عروسی دختر دون ویتو، جانی فونتانه که دون ویتو را برمی‌انگیزد به رئیس استودیوی فیلم‌سازی پیشنهادی بدهد که هرگز نتواند رد کند، نقش بزرگ‌تری در کتاب ایفا می‌کند.

شخصیت جانی فونتانه از فرانک سیناترا الهام گرفته‌شده است.

جهت خواندن هر یک از کتاب‌ها به لینک‌های زیر مراجعه نمایید:

کتاب جادوگر شهر از|پدید‌آورنده: ال فرانک بام|مترجم: اکبر حسن‌پور|ناشر: نودا

کتاب پدر خوانده|پدید‌آورنده: ماریو پوزو|مترجم: حبیب الله شهبازی|ناشر: افق

کتاب ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه (فرمانروای حلقه‌ها (۱))|پدید‌آورنده: جی آر آر تالکین|مترجم: رضا علیزاده|ناشر: روزنه

 

۳+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن