نقد و معرفی کتاب
موضوعات داغ

۳ اثر از سیمون دو بووار

شاعر رنگ‌ها

۳ اثر از سیمون دو بووار

معرفی کتاب خون دیگران

کتاب درباره‌ی اتفاقاتی که برای ژان پسرک ثروتمند فرانسوی که روزی خانه‌ی پدری را ترک کرده و به مبارزان کشورش پیوسته، نگاشته شده است. تمام داستان در یک‌شب اتفاق می‌افتد، ژان بر سر بستر هم‌رزم و عشق واقعی‌اش هلن نشسته که در حال احتضار است، دلش می‌خواست شانه‌های او را بگیرد، تکانش بدهد، به او التماس کند و با تمام نیرویش به شعله‌ی نیم مرده‌ی زندگی او بدمد و او را زنده نگه دارد. عذاب وجدان تمام وجود ژان را گرفته است، چون او حق شرکت در عملیات را ندارد ولی دستور انجام عملیات و اعزام نیروها بر عهده‌ی اوست. این‌که آیا حق داشته برای زندگی دیگران تصمیم بگیرد و این‌که به‌طور ناخواسته باعث مرگ چه کسانی شده است.

این کتاب توسط انتشارات جامی و به ترجمه‌ی مهوش بهنام منتشر شده است.

معرفی کتاب همه می‌میرند

از لحاظ محتوا، بی‌شک نمی‌توان تأثیر سارتر بر دو بووار را نادیده گرفت؛ اما «همه می‌میرند» یکی از آن رمان‌هایی است که نویسنده را فرامی‌خواند، او را به نوشتن وامی‌دارد و گاه از سطح اراده و آگاهی خود او هم فراتر می‌رود. داستان، روایت زندگی مردی است به نام فوسکا که سودای عدالت در سر دارد، با خوردن معجونی مصری نامیرا می‌شود تا سودای خود را برای دهکده کوچکش محقق کند و ازآنجا به بعد، زندگی‌اش به افقی وسیع‌تر، به افق فناناپذیری و ابدیت کشیده می‌شود: آرزویش برای دهکده‌ی کوچکش، معطوف به شهرهای همسایه، سراسر ایتالیا و سرانجام کل جهان می‌شود. فوسکا که در کل روایت ۷۰۰ ساله‌ی زندگی‌اش، حکمت‌های جدیدی از زندگی آدمی می‌آموزد، در ابتدا خیال می‌کند «هیچ اصلاحات اساسی ممکن نیست، مگر اینکه کل جهان در دست آدم باشد.» برای همین می‌جنگد، پیروز می‌شود، شکست می‌خورد، دوباره می‌جنگد و آن‌قدر پیش می‌رود تا دست‌آخر بفهمد هر چه گام برداشته، واپس رفته است. جدای از این مبارزه برای آزادی، چیزهای دیگری هم هست که رهایی بخشند: عشق و دوستی. فوسکا هر بار که عاشق می‌شود و دوستی جدید می‌یابد، دوباره خون گرم در رگ‌هایش حس می‌کند و دوباره به جهان بازمی‌گردد.

این کتاب توسط فرهنگ نشر نو و به ترجمه‌ی مهدی سحابی منتشر شده است.

معرفی کتاب مرگی بسیار آرام

مرگی بسیار آرام کتاب کوچکی است که در آن سیمون دو بووار ایام سخت ابتلای مادرش به سرطان را شرح داده است و از این نظر نوعی خودزندگی‌نامه محسوب می‌شود که به‌صورت داستانی تلخ و دردناک نوشته‌شده است. دو بووار در جهان فکری متفاوتی با مادرش زندگی می‌کرد؛ او روشنفکری اگزیستانسیالیست بود و مادرش تحصیل‌کرده‌ی یک مدرسه‌ی دینی کاتولیک. او نقبی هم به دوران جوانی و نوجوانی خود زده و گاه اشاره‌ای هم به سارتر، دوست و همفکر برجسته‌اش می‌کند و درباره‌ی رابطه‌اش با او می‌نویسد. او در جای‌جای این کتاب، بی آن‌که اصول خود را فراموش کند، در تلاش است که اختلاف فکری با مادرش را به کناری بگذارد و وظایف فرزندی را به‌خوبی به‌جا آورد. دو بووار در این کتاب هم مانند آثار داستانی دیگرش، از ادبیات به‌عنوان ابزارِ بیانِ افکار و ایده‌هایش بهره برده است.

این کتاب توسط نشر ماهی و به ترجمه‌ی سیروس ذکاء منتشر شده است.

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − پنج =

بستن