نقد و معرفی کتاب
موضوعات داغ

کتاب گاو بنفش اثر ست گادین

چشمگیر و متمایز باشید و کسب‌وکارتان را دگرگون کنید

گاوها بعدازآنکه یکی، دو تا و یا اصلاً ده تا از آن‌ها را ببینید دیگر خسته‌کننده می‌شوند. یک گاو بنفش اما در میان این‌همه گاو یک‌شکل برای خود چیزی است. ست گادین در کتاب گاو بنفش به ما می‌آموزد در هر چیزی که می‌سازیم یا هر کاری که می‌کنیم یک گاو بنفش بگذاریم تا چیزی خلق کنیم که توجه‌ها را به خود جلب کند.

کتاب گاو بنفش اثر ست گادین که نخستین بار در سال ۲۰۰۳ منتشر شد در رده‌ی آثار خودیاری قرار می‌گیرد و از موضوعات اصلی آن می‌توان به کارآفرینی و بازاریابی اشاره کرد. این کتاب برای کار‌آفرینانی است که می‌خواهند کالایی تولید کنند که در وهله‌ی اول، ارزش تولید و تبلیغ را داشته باشد. برگردان فارسی کتاب گاو بنفش با ترجمه‌ی شایان تقی‌نژاد و از انتشارات آموخته در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

ست گادین، نویسنده‌ی تأثیرگذار دنیای کسب‌وکار

 ست گادین، نویسنده‌ی کتاب گاو بنفش، خود کسی است که بیش از ۱۲ اثر پرفروش درزمینه‌ی کسب‌وکار دارد و با آثارش طرز تفکر معمول درباره‌ی بازاریابی را تغییر داده است. از دیگر آثار او که به زبان فارسی نیز برگردانده شده‌اند می‌توان به به جعبه دست نزن، شیب،‌ همه‌ی بازاریاب‌ها دروغ‌گو هستند و‌ مهره‌ی حیاتی اشاره کرد. او نامزد دریافت جایزه‌ی بهترین اثر ناداستان به انتخاب گودریدز شده است. ست گادین از سخنرانان محبوبی است که تاکنون هجده اثر از او منتشر شده و خود از کارآفرینان و مدیران بسیار موفق است.

فصل‌بندی متفاوت گاو بنفش

شیوه‌ای که ست گادین در فصل‌بندی کتاب گاو بنفش پیش‌گرفته است خود باعث می‌شود این کتاب از این نظر منحصربه‌فرد باشد. گادین این اثر خود را به ۷۱ بخش تقسیم کرده است و هر بخش در حقیقت مقاله‌ی کوتاهی است که به همان موضوع موردبحث بخش قبلی و پس از خود می‌پردازد و به‌آسانی و به‌سرعت می‌توان مطالعه‌اش کرد. در هر بخش کتاب نکته‌ای است که باید درباره‌اش اندیشید و برخی از این بخش‌ها تنها یک یا دو پاراگراف طول دارند.

خوب بودن کافی نیست

اگر می‌خواهید توجه‌ها را به خود جلب کنید، تنها کافی نیست که خیلی خوب باشید. باید منحصربه‌فرد باشید. این تمام چیزی است که گادین در کتاب گاو بنفش می‌خواهد به مخاطب بیاموزد. ایده‌ی کتاب گاو بنفش از داستانی در کشور فرانسه و منظره‌ای پر از گاوهای شیرده سیاه‌وسفید می‌آید. گرچه گاوها زیبا هستند اما آن‌قدر شبیه به هم‌اند که به‌مرورزمان دیگر دیده نمی‌شوند. این در حالی است که یک گاو بنفش در این میان، می‌تواند حسابی توجه‌ها را به خود جلب کند.

گاو بنفش بسیار الهام‌بخش است چراکه شما را به داشتن دیدی متفاوت نسبت به دنبال تشویق می‌کند. گادین شما را به امتحان راه‌های جدید دعوت می‌کند و صحنه‌هایی خلق می‌کند که شوق خاص بودن را در مخاطب برمی‌انگیزد. مخاطب پس از مطالعه‌ی کتاب می‌خواهد با ایده‌های جدید و منحصربه‌فردش شناخته شود.

احتیاط خطرناک است

ست گادین در کتاب گاو بنفش به‌کرات خواننده را به خطرکردن تشویق می‌کند و از فواید آن می‌گوید. گادین جمله‌ای دارد که می‌گوید: احتیاط خطرناک است و بیش از صد مثال می‌آورد تا ثابت کند شرکت‌هایی که محتاطانه رفتار می‌کنند عاقبت بازار را به شرکت‌های ریسک‌پذیر می‌بازند. محتاط بودن شما را به موفقیتی که خواستارش هستید نمی‌رساند. بااین‌حال اما هستند بسیاری از افراد که ترجیح می‌دهند راه امن‌تر را انتخاب کنند و هرگز آن‌چنان‌که باید دیده نمی‌شوند. دیده شدن در دنیای امروزی از ملزومات پیشرفت است.

اولین باشید

به‌جای آنکه تمام سرمایه‌مان را صرف رسانه‌های جمعی کنیم که در ‌آن هر پیامی صرفاً تنها سروصدای بیشتر است، باید گاو بنفش خود را پیدا کنیم و در جمعیت دیده شویم. در اصل، مردم اگر نیازی نداشته باشند تا به آن‌ها پاسخ داده شود، پیامتان را نمی‌بینند.

بهتر است نیاز مخاطب خود را بیابید و محصولی تولید کنید که پاسخگوی این نیاز باشد. چه محصولی مرتبط با این نیاز می‌توانید تولید کنید که پیش‌ازاین تولید نشده است؟ اولین بودن یعنی منحصربه‌فرد بودن. شما باید آن گاو بنفش را تولید کنید و نه‌تنها باید آن را تولید کنید که باید آن را به کار بگیرید.

ست گادین در کتاب گاو بنفش بیان می‌کند بازاریابی هدفمند بسیار مهم‌تر از بازاریابی جمعی است. هدفی را بیابید که نیازی داشته باشد و سعی کنید پاسخگوی آن نیاز باشید. هدف را بیابید و آن را اسباب پیشرفت خود قرار دهید.

گاو بنفش را به کار بگیرید

نویسنده هم‌چنین بیان می‌کند که پیدا کردن گاو بنفش آسان است؛ این به کار بستن آن است که مشکل است. ست گادین به این موضوع اشاره می‌کند که دلیل اصلی که سبب می‌شود شرکت‌ها سراغ گاو بنفش نروند آن است که از این کار می‌ترسند و ترجیح می‌دهند جانب احتیاط را بگیرند. نتیجه آن‌که برای افرادی که خواستار خطر کردن هستند یک دنیا فرصت وجود دارد. گادین در کتاب گاو بنفش درباره‌ی خطرات پیروی مطلق از مدیر نیز صحبت می‌کند.

«به نظر می‌رسد ما دو انتخاب بیشتر نداریم؛ یکی آنکه نامرئی، بی‌نام‌ونشان و از چشم منتقدین به‌دور باشیم، و دیگر آنکه گاو بنفش و بزرگی و خاص‌بودن را برگزینیم.»

چرا برای مهمانی همیشه بستنی وانیلی می‌خریم؟ چون انتخاب محتاطانه‌ای است؛ اما متأسفانه انتخابی نیست که همه را به وجد بیاورد و باعث شود همه درباره‌اش صحبت کنند.

برشی از کتاب

… در بازاری شلوغ، همرنگ بودن مساوی است با شکست. در بازاری شلوغ، متفاوت نبودن با نامرئی بودن یکی است.

… اگر منحصربه‌فرد هستید، امکانش هست که برخی شما را نپسندند. این موضوع جزوی از تعریف منحصربه‌فرد بودن است. تحسین جمعی و دائمی نصیب هیچ‌کس نمی‌شود. بهترین چیزی که یک آدم ترسو می‌تواند انتظارش را داشته باشد دور از توجه بودن است. انتقادها همیشه به‌سوی کسی که متفاوت است سرازیر می‌شوند.

… اگر منحصربه‌فرد بودن را در آینده‌ی محصولی نمی‌بینید،‌ اگر نمی‌توانید آینده‌ای را که در آن مردم مجذوب محصولتان شده‌اند تصور کنید، زمان آن رسیده که بپذیرید بازی تغییر کرده است. به‌جای آنکه روی محصولی شکست‌خورده سرمایه‌گذاری کنید، سود و سرمایه‌تان را روی چیزی جدید صرف کنید.

سخن آخر

شاید کتاب را که بازکنید از سادگی نثر و خوش‌‌خوان بودن کتاب تعجب کنید. گادین استاد بیان مفاهیم سخت با کلامی ساده است. ست گادین در کتاب گاو بنفش با آوردن مثال‌های عینی به مخاطبان خود منحصربه‌فرد بودن را می‌آموزد. این کتاب به شما و هرکسی که می‌خواهد در دنیای شلوغ کسب‌وکار این روزها منحصربه‌فرد باشد پیشنهاد می‌شود.

اگر علاقه‌مند به مطالعه‌ی کتاب گاو بنفش اثر ست گادین هستید، همین حالا می‌توانید آن را از وب‌سایت کاواک خریداری نمایید.

خرید کتاب گاو بنفش از کاواک

سارا بوریائی

دانشجوی مطالعات ترجمه در دانشگاه علامه طباطبایی تهران هستم و گاهی مقالات کوتاه ترجمه می‌کنم، علاقه‌ی زیادی به مطالعه دارم و امیدوارم به زودی بتونم ترجمه‌ی یک رمان کوتاه رو شروع کنم.
برچسب‌ها

کاواک

وبگاه کاواک مجموعه‌ای از تازه‌ترین و برترین‌های نشر ایران و جهان را برای تمامی گروه‌های سنی از جمله کودکان و نوجوانان فراهم کرده است و قصد دارد با ارائه‌ی کیفیتی مطلوب و در کمترین زمان ممکن فرایند ارسال و تحویل را چه در داخل و چه در خارج از کشور برای شما کتاب‌خوانان عزیز فراهم سازد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن