نقد و معرفی کتاب
موضوعات داغ

کتاب «کمتر از یک» اثر جوزف برودسکی

ادبیات تبعید

جوزف برودسکی می‌نویسد: «یک شاعر، به دنبال شناخت نیست، بلکه به دنبال درک است.» کتاب کمتر از یک، سرشار است از ادعاهایی از این قبیل. در یک نوشته‌ی استاندارد، چنین جملاتی ممکن است مورد پذیرش قرار نگرفته و بیش ‌از حد احساساتی به نظر برسند؛ اما در اینجا سبب شگفتی خواننده می‌شوند.

برودسکی زندگی شگفت‌انگیزی را گذرانده است و بخش بزرگی از آن را می‌توان در عناوین اشعارش پیدا کرد. به‌عنوان پسر یک عکاس نیروی دریایی، او مدرسه را در ۱۵ سالگی ترک کرد تا مانند پدر به نیروی دریایی ملحق شود، اما پذیرفته نشد چرا که یهودی بود. پیش از اینکه در سال ۱۹۵۵ سرایش شعر را آغاز کند، در یک کارخانه مشغول به کار شد. پس از مدت کوتاهی به دلیل «فعالیت‌های ضد اتحاد جماهیر شوروی» در زندان کرِستی به حبس محکوم شد و سپس به وین و بعد از آن در سال ۱۹۷۲ به امریکا تبعید شد.

برودسکی، انعطاف‌پذیری ذهن شاعرانه‌اش را در توصیف شهر لنینگراد، در قطعه‌ی «راهنمای شهری که نامش تغییر کرد» به رخ می‌کشد. این در حالی است که «پرواز از بیزانس» ازدحام و شلوغی، تاریخ و زندگی روزمره‌ی شهر استانبول را تصویر می‌کند.

بسیاری از این نوشته‌های وی به زبان انگلیسی هستند؛ پس بامطالعه‌ی ترجمه‌های سطح پایین خود را آزار ندهید. متاسفانه این کتاب به فارسی ترجمه نشده است.

سارا بوریائی

دانشجوی مطالعات ترجمه در دانشگاه علامه طباطبایی تهران هستم و گاهی مقالات کوتاه ترجمه میکنم، علاقه ی زیادی به مطالعه دارم و امیدوارم به زودی بتونم ترجمه ی یک رمان کوتاه رو شروع کنم.
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هشت =

همچنین ببینید

بستن
بستن