داستان جهانداستان کودکداستان نوجواننقد و معرفی کتاب
موضوعات داغ

کتاب پسری که از سیرک فرار کرد

فیزلبرت استامپ

کتاب پسری که از سیرک فرار کرد,

دو جلد کتاب برای بچه‌های حدوداً ۹ تا ۱۲ سال ترجمه کرده‌ام که چندی پیش منتشر شد. شخصیت اصلی کتاب‌ها، «فیزلبرت استامپ»، پسری است ده-دوازده‌ساله که در سیرک زندگی می‌کند زیرا مادرش دلقک و پدرش پهلوان سیرک است. خودش هم همان کسی است که شب‌ها در برنامه‌ی سیرک سرش را توی دهان شیر می‌گذارد. قاعدتاً خیلی به او خوش می‌گذرد، ولی یک مشکل هست و آن هم این‌که او تنها بچه‌ی سیرک است. در هر کتاب ماجرایی برای فیزلبرت اتفاق می‌افتد. در کتاب اول می‌رود کتابخانه که کتابی را پس بدهد و آن‌جا با یک پیرزن و پیرمرد برخورد می‌کند و باقی ماجرا… در کتاب دوم یک خانواده جدید به سیرک می‌پیوندند که پسری هم‌سن فیزلبرت دارند ولی یک‌کم عجیب‌وغریب‌اند و با آمدن آن‌ها اتفاقاتی در سیرک می‌افتد و باز هم باقی ماجرا…

من که خودم داستان‌ها را خیلی دوست داشتم و یکی دو تا از دوستانی که کتاب‌های کودک و نوجوان کار می‌کنند و کتاب را خواندند هم خوششان آمده بود و می‌گفتند بچه‌ها هم قاعدتاً خوششان می‌آید.

ماجرای ترجمه این کتاب‌ها هم این است که پارسال تابستان نشر ماهی (که من پیش از این همه کتاب‌هایم را با این نشر کار کرده بودم) مدتی به دلیل مسائل داخلی تعطیل بود و من هم نسبتاً بیکار. در همین روزها دوستانم در نشر هوپا تماس گرفتند و پیشنهاد همکاری دادند. من هم گفتم من بنایم این است که جز ماهی با جای دیگری کار نکنم اما الآن که ماهی تعطیل است حاضرم یکی دو تا کتاب کودک برایتان ترجمه کنم. چند مجموعه پیشنهاد دادند که خواندم و از فیزلبرت خوشم آمد و خیلی سریع ترجمه کردم و تحویل ناشر دادم. بعد از مدت کوتاهی هم که ماهی دوباره شروع به کار کرد.

نویسنده‌ی کتاب یک آقای نسبتاً جوان انگلیسی است با ریشی بلند به نام ای. اف. هرولد که هم شعر می‌گوید و هم برای بچه‌ها داستان می‌نویسد. آدم جالبی است. کتاب‌ها را نشر هوپا منتشر کرده و قیمت هر جلدش ۲۴٫۰۰۰ تومان است.

این دومین تجربه من در کتاب کودک است. کار قبلی (مجموعه‌ی پدینگتون) آن‌قدر که انتظار داشتم دیده و خوانده نشد. امیدوارم بچه‌ها فیزلبرت را بخوانند و دوستش داشته باشند.

متن از بهمن دارالشفایی : تلگرام ایمیل توئیتر

جهت خرید کتاب می‌توانید بر روی عنوان کتاب در ابتدای همین متن کلیک نمایید.

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

همچنین ببینید

بستن
بستن