نقد و معرفی کتاب
موضوعات داغ

کتاب مردی از ژلاری

اثر کویتا لگاتووا

نقد کتاب مردی از ژلاری اثر کویتا لگاتووا

مردی از ژلاری کتابی است با عنوان اصلی Želary که به قلم بانوی نویسنده‌ی چک، کویتا لگاتووا در سال ۲۰۰۲ به چاپ رسید. این مجموعه شامل چند داستان کوتاه می‌شود که موضوع اصلی آن‌ها زندگی در دهکده‌ای خیالی است به نام ژلاری، واقع در کوهه‌ای بِسکید و در سال‌های سخت جنگ؛ این داستان‌های کوتاه به نحوی به یکدیگر مرتبط هستند. سرنوشت غم‌انگیز و مصیبت‌بار شخصیت‌های اصلی کتاب وزندگی آن‌ها که گاهی با مسائلی چون فقر و اتفاقات کوچک به هم می‌ریزد به شیوه‌ای واقعی و درعین‌حال بسیار شاعرانه توصیف‌ شده است. زندگی ادامه دارد تا جایی که مردم دهکده که به سنت و اتفاقات معمول و دین و دنیای خود خو گرفته‌اند، به شرارت، تفرقه و بی‌رحمی رو می‌آورند. یکی از شخصیت‌های داستان پرستاری است که به همراه دوست عزیزش، ریچارد که جراح محترمی هم هست، در تشکیلاتی زیرزمینی مشغول فعالیت است و به افرادی که درخطر دستگیری توسط رژیم نازی هستند کمک می‌کند.

این کتاب اخیراً موردتوجه بازار ترجمه قرار گرفته است. از دلایل این توجه می‌توان به این موضوع اشاره کرد که نویسنده‌ی کتاب، کویتا لگاتووا (۲۰۱۲-۱۹۲۹)، داستان‌های کوتاهش را بر اساس تجربه‌ی تدریس در منطقه‌ی باستانی موراویا در دهه‌ی پنجاه میلادی به تحریر درآورده است. مردی از ژلاری یکی از پدیده‌های ادبیات چک است و موفق شد جایزه‌ی اِستِیت سال ۲۰۰۲ را از آن خود کند. این کتاب به پنج زبان ترجمه‌ شده است و فیلمی نیز با همین عنوان با اقتباس از این رمان و رمان دیگری از همین نویسنده به نام Jozova Hanule، ساخته‌ شده است. تعجبی نیست که این فیلم نامزد دریافت جایزه‌ی بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان در سال ۲۰۰۴ شد.

مردی از ژلاری به قلم فرناز تیمورازف و توسط نشر چترنگ روانه‌ی بازار شده است که می‌توانید آن‌را به‌راحتی از سایت کاواک خریداری نمایید.

لینک مشاهده کتاب : https://www.cavack.com/Item/23769

سارا بوریائی

دانشجوی مطالعات ترجمه در دانشگاه علامه طباطبایی تهران هستم و گاهی مقالات کوتاه ترجمه میکنم، علاقه ی زیادی به مطالعه دارم و امیدوارم به زودی بتونم ترجمه ی یک رمان کوتاه رو شروع کنم.
۴+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =

بستن