داستان جهانداستان نوجواننقد و معرفی کتاب
موضوعات داغ

کتاب ماجرای عجیب سگی در شب

نوشته مارک هادون

کتاب ماجرای عجیب سگی در شب نوشته مارک هادون است. این کتاب رمان جذابی است که به‌رسم، در ژانر کودک و نوجوان است، اما می‌تواند مخاطبی در تمامی سنین برای داستان جذاب و بکرش داشته باشد.

کتاب ماجرای عجیب سگی در شب جوایز ارزشمندی کسب کرده است که از آن میان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • جایزه بهترین کتاب کودک از نگاه گاردین
  • جایزه ادبی کاستا بوک ( بهترین رمان سال ۲۰۰۳ )
  • جایزه کامن ولث
  • بهترین کتاب کودک سال بریتانیا ( ۲۰۰۴ )

راوی داستان ماجرای عجیب سگی در شب کریستوفر یک کودک باهوش و درگیر با بیماری اوتیسم است. نقش بیماری کریستوفر در برداشت‌هایش از دنیای پیرامون و در مواجه با شخصیت‌های داستان بسیار پررنگ و جذاب است. داستان اصلی کتاب با کشته شدن سگ همسایه آغاز می‌گردد. علت انتخاب هوشمندانه نام کتاب توسط مارک هادون و شباهت اسم این رمان با یکی از داستان‌های شرلوک هلمز، از واکنش کریستوفر نسبت به این اتفاق ریشه می‌گیرد.

او با هوش استثنائی خود و با روشی منحصربه‌فرد و شبیه به سبک شرلوک هولمز دفتری در دست می‌گیرد و شروع به یادداشت‌برداری از فکت های قتل سگ همسایه می‌کند. جستجویی شنیدنی، از مواجه او با معضلات ارتباطی که برای خواننده بسیار نو و زیبا است. تضادها در توانائی ذهنی کریستوفر هم جالب است، او می‌تواند ۲ به توان ۴۵ را تنها و با چند لحظه تمرکز محاسبه کند، اما شلوغی یک ایستگاه مترو می‌تواند او را به‌شدت به هم بریزد، زیرا نمی‌تواند ذهنش را با هجوم اطلاعات و تصاویر جدید مطابقت دهد.

کریستوفر در کتاب ماجرای عجیب سگی در شب با جستجوهای بیشتر، با موضوعاتی مواجه می‌شود که داستان کتاب را پیش می‌برد. او که سال‌ها پیش، مادر خود را ازدست‌داده در کنکاش‌هایش به نامه‌هایی با دست خط مادرش دسترسی پیدا می‌کند که تاریخ آن‌ها به چندین سال بعد از مرگ او مربوط می‌شود!

لحن کتاب ماجرای عجیب سگی در شب نوشته مارک هادون بسیار شیرین و پرطراوت است و می‌تواند شما را با دنیای شگفت‌انگیز ذهن یک کودک اوتیسم آشنا نماید. این شیرینی و طراوت حاصل ذهن زیبای کریستوفر است. بازجوئی‌های کودکانه و هوشمندانه کریستوفر در کنار تحلیل داده‌های جمع‌آوری‌شده در ذهن شگفت‌انگیز یک کودک اوتیسم زیباترین و پر تصویرترین بخش کتاب است. این کتاب توسط انتشارات افق و با ترجمه شیلا ساسانی نیا منتشر شده است.

بخشی از کتاب ماجرای عجیب سگی در شب

« آدم‌ها گیجم می‌کنند. دوتا دلیل دارد. دلیل اول آن‌که مردم می‌توانند بدون اینکه حتا یک کلمه بر زبان بیاورند ؛ حرف‌های زیادی بزنند. سیوبان می‌گوید اگر یک ابرویت را بالا بیندازی این کار می‌تواند چند معنی مختلف بدهد. می‌تواند به این معنی باشد که می‌خواهم با تو رابطه جنسی داشته باشم و همین‌طور می‌تواند به این معنی باشد که حرفی که زدی خیلی احمقانه است. سیوبان همچنین می‌گوید که اگر دهانت را ببندی و از بینی‌ات نفس عمیقی بیرون بدهی معنایش این است که خیلی احساس آرامش و آسودگی می‌کنی و یا حوصله‌ات سر رفته و یا عصبانی هستی و همه این معناها بستگی به این دارد که چقدر هوا از بینی‌ات خارج شود و با چه سرعتی خارج شود و وقتی این کار را می‌کنی لب‌هایت چه شکلی شده باشد و یا در چه وضعیتی نشسته باشی و هزاران چیز دیگر که فهمیدن آن‌ها ظرف چند ثانیه واقعن مشکل است. »

هانی آی

ما یک زوج زندگی و کار هستیم که هرکدام توانایی‌ها داریم. ما تحصیل‌کرده‌ی هنرهای تجسمی و IT هستیم و تقریبا ۱۳ ساله در محیط اینترنت فعالیت‌های مختلفی در زمینه طراحی گرافیک، تولید محتوا و تبلیغات داریم. « هانی آی » نامی است که برای برند خودمان انتخاب کردیم و از طریق این برند تلاش می‌کنیم محتوایی ارزشمند ازنظر نوشتاری و بصری، به محیط وب فارسی ارائه بدیم. فریلنسر بودن، رنگ زرد، گل و گیاه، کتاب و فیلم و موسیقی را دوست داریم. در حال حاضر با چندین مجموعه‌ی دوست‌داشتنی ایرانی در پروژه‌هایی که دوست داریم و از پس انجامش برمی‌آییم، همکاری می‌کنیم.
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =

همچنین ببینید

بستن
بستن