داستان جهاننقد و معرفی کتاب
موضوعات داغ

کتاب فرزند تمام ملل

اثر پرامودیا آنانتاتور

فرزند تمام ملل دومین کتاب از چهارگانه‌ی حماسی پرامودیا آنانتاتور، با عنوان چهارگانه‌ی بورو، است که نخستین بار در سال ۱۹۸۰ توسط انتشارات هاستا میترا به چاپ رسید. در این رمان خواننده بلافاصله پس از شروع مطالعه خود را در محاصره‌ی داستانی سرشار از دل‌شکستگی، عشق و شک و خشم  میابد. این رمان تا حد زیادی فمینیست و ضد استعمار است.

پرامودیا خواننده را در جهانی غوطه‌ور می‌کند که سرزندگی‌اش حیرت‌آور است. این داستان بیدارگر است و ماجرای مینک، شخصیت اصلی کتاب اول این مجموعه، را دنبال می‌کند. مینک در تلاش است تا بر نا عدالتی جهان اطرافش غلبه کند. نبوغ ادبی پرامودیا در انتخاب شخصیت‌هایش مشهود است؛ برای نمونه می‌توان از همسر حساس مینک، که چند قومیتی نیز هست، جوان شورشی چینی، کشاورز اهل جاوه و خانواده‌اش و نقاش فرانسوی نام برد.

دومین کتاب از این چهارگانه داستان تلخ و شیرین یک جنبش را روایت می‌کند؛ جنبشی علیه استعمار و در حال پیشرفت در اندونزی تحت سلطه‌ی هلندی‌ها در دهه‌ی ۹۰ میلادی. همانند سابق، رمان ابتدا شفاها از یک زندان و در سال ۱۹۷۳ روایت می‌شود ( شاید پیش گرفتن چنین شیوه‌ای دلیل تغییر کیفیت داستان در برخی نقاط باشد) که از مسیر مبتذل کاپیتالیسم، استعمار و دیگر اتفاقات محلی منحرف‌شده و به سمت مردان وزنانی که با حضور هلندی‌ها به خاک نشسته‌اند رو برگردانده است.

مینک، راوی داستان، از همان نقطه‌ی پایان کتاب قبلی داستان را آغاز می‌کند. همسر جوانش، آنِلی مِلما، فرزند یک مهاجر ثروتمند هلندی و همسر صیغه‌ای‌اش، طبق وصیت‌نامه‌ی پدرش به هلند فرستاده می‌شود و در آنجا فوت می‌کند. مینک و “ماما” تلاش می‌کنند تا زندگی جدیدی برای خود دست‌وپا کنند. مینک که در اصل خبرنگار است یک‌بار حرفه‌ی پزشکی را انتخاب می‌کند، اما دوستانی چون ژان ماره، آرتیست فرانسوی، و کومر، هلندی دورگه، به او پیشنهاد می‌کنند که به‌جای نوشتن به هلندی، به زبان جاوه‌ای بنویسد و مردمش را بهتر بشناسد. مینک نیز تصمیم می‌گیرد همین کار را کند، اما به روش خودش.

مینک متوجه می‌شود که نی‌شکر کارهای هلندی زمین‌ها را از چنگ کشاورزان درآوردند، یک زن خود را از عمد به آبله‌مرغان مبتلا کرد تا ارباب هلندی‌اش بمیرد، ثروت ملما از راه فساد درآمده و بعدازاینکه با ماما حسابی به وارث او که از هلند آمده بود تا ارثش را طلب کند، زخم‌زبان زدند، بالاخره تصمیم می‌گیرد بایستد و بجنگد. مفهومی عمیق اتهاماتی را که پرامودیا به رژیم بدنهاد و ستمگر هلند وارد می‌کند، همراهی می‌کند.  باید گفت که این اثر تور، بیشتر رساله‌ای سیاسی است تا صرفاً دریچه‌ای به احساسات افراد و قربانیان.

این کتاب توسط انتشارات آگاه منتشر شده است که هم اکنون می‌توانید آن را به راحتی از سایت کتابفروشی کاواک خریداری نمایید.

۲+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =

بستن