نقد و معرفی کتاب
موضوعات داغ

کتاب عشق رمانتیک

یکی از قدیمی‌ترین داستان‌های عاشقانه

عشق رمانتیک با بازگویی افسانه‌ی تریستان و ایزوت، یکی از قدیمی‌ترین داستان‌های عاشقانه، و ارجاع به آن می‌کوشد جوهره و معنای راستین عشق رمانتیک را شرح دهد. این کتاب داستان تریستان و ایزوت را در چند فصل به‌صورت پراکنده روایت می‌کند تا منشأ و مبدأ مفهوم «عشق» را توضیح دهد. هرچه که پیش‌تر می‌رویم کلماتی مانند «روان» کمتر و در ازا کلماتی چون «درست» و «نادرست» و «صحیح» و «غلط» بیشتر استفاده می‌شوند. در ماجراجویی‌های نخست تریستان، چنگ او به همان اندازه ارزشمند بود که شمشیرش اما اثر معجون عشق که رفته‌رفته از بین رفت، او دیگر هنری ندارد تا به خوان بعدی پا بگذارد.

رابرت جانسون به مخاطب اطمینان می‌دهد که خوان بعدی مجموعه‌ای است از چهار جنبه‌ی مختلف زندگی انسان. عدد چهاردر اینجا نماد کمال و در مقابل سه نماد نقصان است. گمان نمی‌کنم اسطوره‌شناس دیگری در تائید چنین نمادهایی جایی چیزی گفته باشد. می‌شود احتمال داد که منظور از کمال، کمال استعاری است.

از همه‌ی این‌ها که بگذریم، رابرت جانسون متنی از ایچینگ (کتاب کهن چینی، همچنین با عنوان «کتاب تغییرات» نیز شناخته می‌شود) در باب مقایسه‌ی مراسم ازدواج چینی و اروپایی آورده است. بامطالعه‌ی این متن شاید باور این موضوع برایتان سخت باشد که چین ۲۵۰۰ سال پیش چنان فرهنگ متفاوتی از اروپا داشته است.

امتیاز این کتاب ۴ از پنج است که مشخص می‌کند ارزش خواندن را دارد. «عشق رمانتیک» عشق را به گونه‌ی به‌مراتب سودمندتری، در مقایسه با تفاسیر معمولی، شرح می‌دهد. باید اعتراف کنم که بخش جمع‌بندی ممکن است اندکی حوصله سر بر باشد. من نیز موافقم که عشق یعنی دیگر چشمتان دنبال شخص دیگری نباشد و یا به این معنا است که نسخه‌ی زن یا مرد خود را در جهان بیابید. شاید عشق همیشه با خود پایانی همراه داشته باشد اما خود دریچه‌ای است رو به‌سوی یک جهان کاملاً متفاوت.

سارا بوریائی

دانشجوی مطالعات ترجمه در دانشگاه علامه طباطبایی تهران هستم و گاهی مقالات کوتاه ترجمه میکنم، علاقه ی زیادی به مطالعه دارم و امیدوارم به زودی بتونم ترجمه ی یک رمان کوتاه رو شروع کنم.
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 5 =

بستن