نقد و معرفی کتاب
موضوعات داغ

کتاب شدم آنکه هستم

اروین یالوم با نگاه خودش

کتاب شدم آنکه هستم، از اروین یالوم روان‌پزشک و نویسنده نام‌آشنای آمریکائی است. کتاب‌های نظری او همچون روان‌شناسی اگزیستانسیال مرجعی جامع بر انواع اضطراب‌های درونی است، این کتاب جایگاهی ویژه در روان‌پزشکی نوین دارد.

چندین رمان شگفت‌انگیز از اروین یالوم منتشرشده است. رمان « وقتی نیچه گریست » و « دروغ‌گوئی روی مبل » او شگفت‌انگیز و سرشار از معانی و لحظات بکر است. کتاب‌های یالوم تنها راوی اختلالات درونی شخصیت هایش نیست، بلکه سفری است به درون معنای رفتارهای ناخودآگاه انسانی. آثار او عبارتند از :

داستان های اروین یالوم :

(۱۹۷۴) هر روز نزدیک تر از پیش

(۱۹۸۹) جلاد عشق و دیگر داستان‌های روان درمانی

(۱۹۹۲) وقتی نیچه گریست

(۱۹۹۶) دروغ‌گویی روی مبل

(۱۹۹۹) مامان و معنی زندگی

(۲۰۰۵) درمان شوپنهاور

(۲۰۰۵) پلیس را خبر می‌کنم

(۲۰۱۲) مسئله اسپینوزا   

(۲۰۱۵) خلق شدگان در یک روز و داستان‌های روان‌درمانی دیگر

 

آثار غیر داستانی ادوین یالوم :

(۱۹۷۰) تئوری و عمل در روان-درمانی گروهی

(۱۹۸۰) روان‌درمانی اگزیستانسیال

(۱۹۸۳) Inpatient Group Psychotherapy

(۱۹۹۶) The Yalom Reader

(۱۹۹۷) یالوم خوانان

(۲۰۰۱) هنر درمان

(۲۰۰۸) خیره به خورشید نگریستن

انسان موجودی یک روزه

(۲۰۱۷) من چگونه اروین یالوم شدم.

کتاب شدم آنکه هستم این بار قهرمانی چون نیچه، فروید و اسپینوزا ندارد. این بار اروین یالوم به شرح خویشتن و وقایع زندگی اش از منظر روان‌شناسانه می‌پردازد. آنچه از یادداشت‌های مترجم این اثر مهرنوش شهریاری برمی‌آید، کتاب شدم آنکه هستم : زندگی‌نامه ادوین یالوم است. از کودکی در محله فقیرنشین واشنگتن دی سی تا سیر تحولاتش درگذر زمان.

بخشی از کتاب شدم آنکه هستم :

فصل یک:  سرآغاز همدلی

« ساعت سه صبح با هق‌هق گریه سر از بالش برمی‌دارم. بی سر و صدا، جوری که مزاحم مریلین ( ۱) نشوم، از بستر برمی‌خیزم و به دستشویی می‌روم، چشمانم را می‌شویم و از دستوراتی که در طول پنجاه سال به بیمارانم داده‌ام، پیروی می‌کنم: چشمانت را ببند، رویایت را دوباره در ذهنت مرور کن و آن چه را دیده‌ای بنویس. »

« حدوداً ده یازده ساله‌ام. با دوچرخه از تپه‌ی بلندی که فاصله‌ی کمی از خانه دارد، پایین می‌آیم. دختری به نام آلیس را می‌بینم که در ایوان جلو خانه‌شان نشسته است. انگار کمی از من بزرگ‌تر است و با وجود کک‌و‌مک‌های قرمز صورتش، جذاب. از روی دوچرخه فریاد می‌زنم: سلام، سرخکی. »

مترجم: مهرنوش شهریاری

موضوع: زندگی‌نامه و خاطرات

نشر: قطره

هانی آی

ما یک زوج زندگی و کار هستیم که هرکدام توانایی‌ها داریم. ما تحصیل‌کرده‌ی هنرهای تجسمی و IT هستیم و تقریبا ۱۳ ساله در محیط اینترنت فعالیت‌های مختلفی در زمینه طراحی گرافیک، تولید محتوا و تبلیغات داریم. « هانی آی » نامی است که برای برند خودمان انتخاب کردیم و از طریق این برند تلاش می‌کنیم محتوایی ارزشمند ازنظر نوشتاری و بصری، به محیط وب فارسی ارائه بدیم. فریلنسر بودن، رنگ زرد، گل و گیاه، کتاب و فیلم و موسیقی را دوست داریم. در حال حاضر با چندین مجموعه‌ی دوست‌داشتنی ایرانی در پروژه‌هایی که دوست داریم و از پس انجامش برمی‌آییم، همکاری می‌کنیم.
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =

همچنین ببینید

بستن
بستن