نقد و معرفی کتاب
موضوعات داغ

کتاب خودت باش دختر

اثر ریچل هالیس‌

معرفی کتاب خودت باش دختر

کتاب خودت باش دختر اثری از ریچل هالیس‌، زنی جوان و خودساخته است. بدون شک کتاب‌های افرادی که در اصطلاح به آن‌ها خودساخته می‌گوییم، در سال‌های اخیر از محبوبیت و فروش خوبی برخوردار بوده‌اند. این کتاب‌ها که معمولا در گروه موفقیت، خودیاری و توانمندسازی دسته‌بندی می‌شوند، مخاطبانی مختص به خود دارند؛ اما بسیاری هم اعتقادی به این متدها و روش‌ها معرفی‌شده ندارند و در مواجهه با جملات امیدوارکننده و بعضا تکراری این کتاب‌ها، خیلی زود از آن عنوان هم صرف‌نظر می‌کنند.

علت محبوبیت کتاب‌های موفقیت و خودیاری، شاید به‌این‌علت باشد که همه‌ی ما به دنبال راه میانبری برای عبور از شرایط ناخوشایند، به ایده‌آل‌های ذهنی‌مان هستیم. البته و به‌صورت کلی بد نیست که گرایشی فراگیر به روش‌های بهتر بودن ایجاد شده است؛ اما باکمی واقع‌بینی می‌توان دریافت که نویسندگان این کتاب‌ها برای زندگی امروزشان بهایی گزاف پرداخته‌اند. با خواندن کتاب خودت باش دختر از ریچل هالیس‌ درمی‌یابیم که او هم از هیچ میانبری استفاده نکرده و تنها جسارت زندگی کردن و ادامه دادن را داشته است. جایی که تصمیم می‌گیرد از دروغ‌های مرسوم فاصله گرفته و حقیقت آنچه را که هست، بپذیرد. ریچل از تلخی‌های زندگی، گوهرهایی یافته است که اکنون آن‌ها را در قالب تجربه‌های شخصی و داستان‌هایی حقیقی و جذاب با مخاطب به اشتراک می‌گذارد.

شاید مهم‌ترین مزیت کتاب خودت باش دختر در ژانری که دسته‌بندی می‌شود، دوری جستن از کلیشه‌های مرسوم و دلگرم‌کننده‌ی این کتاب‌ها است. این کتاب را به‌آسانی می‌توان دنبال کرد و نگران شنیدن جملات تکراری و امیدوارکننده نبود. او در این کتاب، از دروغ‌ها و ترس‌های روزانه و مشترک همه‌ی ما سخن می‌گوید و با بهره‌گیری از تجربه‌ی شخصی سعی دارد تا مخاطب را حمایت کند تا او نیز راه خود را بیابد. نثر کتاب خودت باش دختر نوشته‌ی ریچل هالیس‌ روان، شیوا و جذاب است. او تجربیات شخصی‌اش را به زبان طنز و روزمره برای ما روایت می‌کند و فصل‌های کتابش که همگی با عبارت دروغ آغاز می‌شود، درواقع وجه مشترک تصویرسازی‌های اشتباه ذهنی همه‌ی ما است. دروغ‌هایی که باور آن‌ها خالق ناتوانی و بی‌عملی در مواجهه با سختی‌ها و ناملایمات زندگی روزمره است.

کتاب خودت باش دختر در لیست پرفروش‌های سال ۲۰۱۸ آمازون و نیویورک‌تایمز است. خواندن این کتاب ما را با حقایقی مواجه می‌کند که می‌توانند تمامی دروغ‌هایی را که باور کرده‌ایم، از میان ببرد. در میان لیست دروغ‌های تجربی ریچل هالیس‌ ما با دروغ‌های مشابه بسیاری مواجه می‌شویم که به‌قدری آن‌ها را باور کرده‌ایم که به دروغ بودنشان نیز اکنون شک داریم. به‌طور خلاصه می‌توان گفت باوری که ریچل قصد انتقال آن را دارد، بسیار ساده است : تو مسئول زندگی خودت هستی و این مسئولیت ۱۰۰ درصد است. بر روی جلد این کتاب تعریف مناسبی از محتوای آن وجود دارد : از باور کردن دروغ‌هایی که درباره‌تان گفته می‌شود دست‌بردارید تا تبدیل به همان کسی شوید که واقعا هستید. 

بخشی از کتاب خودت باش دختر

« باگذشت هرسال، یک‌فصل از کتابتان را به پایان می‌رسانید. لطفا، لطفا، لطفا آن‌یک فصل را هفتادوپنج بار تکرار نکنید و اسمش را زندگی بگذارید. »

« به نظرم خلق کردن عالى‌ترین نوع اداى احترام است چون به این باور رسیده‌ام که اشتیاق خلق یک اثر هدیه‌اى از جانب خداوند است. »

« شادى به اینکه کجا هستى ربطى ندارد، به کسى که هستى مربوط مى‌شود. »

« مادر کامل بودن دروغ است. مادر بى‌عیب و نقص بودن محال است اما مادر خیلى خوب بودن در اکثر اوقات، درواقع امکان‌پذیر است. »

این کتاب توسط انتشارات کتاب کوله‌پشتی و به ترجمه‌ی هدیه جامعی منتشر شده است که می‌توانید آن را به‌راحتی از سایت کاواک به‌صورت آنلاین خریداری نمایید.

اگر علاقه‌مند به کتاب‌های خودیاری و توانمندسازی شخصی هستید، می‌توانید به‌وسیله‌ی ابزار کاربردی ما در وبسایت کاواک، هر کتابی را که دوست دارید به‌گونه‌ای متفاوت بیابید. کاواک گراف نه‌تنها ابزاری است جذاب برای یافتن کتاب موردعلاقه‌تان، بلکه دنیایی از کتاب‌های مشابه را هم به شما پیشنهاد می‌کند.

هانی آی

ما یک زوج زندگی و کار هستیم که هرکدام توانایی‌ها داریم. ما تحصیل‌کرده‌ی هنرهای تجسمی و IT هستیم و تقریبا ۱۳ ساله در محیط اینترنت فعالیت‌های مختلفی در زمینه طراحی گرافیک، تولید محتوا و تبلیغات داریم. « هانی آی » نامی است که برای برند خودمان انتخاب کردیم و از طریق این برند تلاش می‌کنیم محتوایی ارزشمند ازنظر نوشتاری و بصری، به محیط وب فارسی ارائه بدیم.
۱+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن