سیاسینقد و معرفی کتاب
موضوعات داغ

کتاب حق حق داشتن

نگاهی به حقوق بشر و حقیقت حق انسانی

کتاب حق حق داشتن اثری است که شاید بتوان آن را در گروه کتاب‌های سیاسی و اجتماعی دانست، اما با نگاهی جدید، نقادانه و فیلسوفانه به زبان و به کارگیری عباراتی که شاید در اثر تکرار، ماهیت خود را از دست داده‌اند.

نگاه نوی گروه نویسندگان این کتاب به مقوله‌ی حق انسان، از همان ابتدا با جمله‌ای تکان‌دهنده آغاز می‌شود:

«وقتی زادبوم خود را ترک کردند، بی‌خانمان شدند. وقتی کشور خود را ترک کردند، بی‌تابعیت شدند. و آنگاه که از حقوق انسانی‌شان محروم شدند، دیگر حق هم نداشتند، تفاله‌ای بیش نبودند.»

این عبارت تامل برانگیز هانا آرنت، فیلسوف آلمانی شاید بیش از هر زمان دیگری در سال‌های اخیر و با موج جدید مهاجرت جنگ‌زدگان خاورمیانه به کشورهای دیگر، نیازمند بازخوانی است؛ و متاسفانه گویا حقیقت حق داشتن انسان‌ها در دنیای امروز و به ویژه برای مهاجران، شرایطی به مراتب تاسف‌بارتر از این جمله‌ی عریان و خشن هانا آرنت دارد.

گروه نویسندگان این کتاب استفانی دگویر، آلیستر هانت، لیدا ماکسول، ساموئل موین و آسترا تیلور می‌باشند. کتاب حق حق داشتن را آقای حسین پیران ترجمه کرده و اولین نوبت چاپ آن در سال ۱۳۹۷ اتفاق افتاده است. متن کتاب روان و دیدگاه‌ها نو و انطباق‌پذیر با شرایط حقیقی دنیای امروز است. کتاب حق حق داشتن را انتشارات فرهنگ نشرنو در ۱۷۲ صفحه و با قیمت ۲۲ هزار تومان منتشر کرده است.

کتاب حق حق داشتن از چه چیزی سخن می‌گوید؟ 

با مطالعه‌ی کتاب حق حق داشتن ، شاید تصویر روشن‌تری از حقوقی که در طول سال‌ها و با قوانینی که با بهانه‌های مختلف تولید شده‌اند و هدفی جز محدود کردن حق حق داشتن انسان‌ها نداشته‌اند، بدست آوریم. بی حقی مطلق، تصویری است وهم‌گونه و چون کابوسی بی‌نهایت وحشتناک و تاریک؛ اما اگر حافظه‌ی تاریخی ما یاری کند، حقیقتی است تکراری و تجربه شده، که در هر گوشه‌ی جهان یک رنگ دارد.

می‌توان گفت محور مقالات و مباحث کتاب حق حق داشتن نگاهی است به آرای هانا آرنت، با محوریت عبارت «حق برخورداری از حقوق». برداشت‌های متنوعی از این مفهوم در جوامع و نگاه‌های سیاسی گوناگون وجود دارد؛ همانگونه که هر کدام از ما، پس از خواندن کتاب حق حق داشتن ، برداشت ویژه‌ی خود را خواهیم داشت. اما شاید مهمترین نقطه‌ی مشترک در تمام برداشت‌ها، ایجاد یک سوال آشنا اما با پاسخ‌های تحریف شده باشد. حق حقیقی و در واقع حق حق داشتن ما تا چه اندازه جدی گرفته شده است؟

در وبگاه کتابفروشی کاواک می‌توانید کتاب حق حق داشتن را با قیمت ۲‎۲۰۰۰ تومان خریداری کنید. فراموش نکنید اولین خرید شما و عضویت‌تان در وبگاه کاواک مزایای ویژه‌ای دارد. قطع و نوع جلد کتاب حق حق داشتن به گونه‌ای است که به راحتی می‌توانید آن را در کیف‌تان حمل کنید و مطالعه‌ی آن در خانه و حتی در مسیر برگشت از سرکار، لذت‌بخش و دوست‌داشتنی است.

خرید آنلاین کتاب از وبگاه کاواک

هانی آی

ما یک زوج زندگی و کار هستیم که هرکدام توانایی‌ها داریم. ما تحصیل‌کرده‌ی هنرهای تجسمی و IT هستیم و تقریبا ۱۳ ساله در محیط اینترنت فعالیت‌های مختلفی در زمینه طراحی گرافیک، تولید محتوا و تبلیغات داریم. « هانی آی » نامی است که برای برند خودمان انتخاب کردیم و از طریق این برند تلاش می‌کنیم محتوایی ارزشمند ازنظر نوشتاری و بصری، به محیط وب فارسی ارائه بدیم. فریلنسر بودن، رنگ زرد، گل و گیاه، کتاب و فیلم و موسیقی را دوست داریم. در حال حاضر با چندین مجموعه‌ی دوست‌داشتنی ایرانی در پروژه‌هایی که دوست داریم و از پس انجامش برمی‌آییم، همکاری می‌کنیم.
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =

همچنین ببینید

بستن
بستن