تاریخ جهاننقد و معرفی کتاب
موضوعات داغ

کتاب جنگ‌هایی که دنیا را تغییر دادند

نوشته‌ی چارلز مسنجر

این کتاب نوشته یک افسر بازنشسته ارتش انگلستان است که حدود ۲۵ جنگ بزرگ دنیا را در این کتاب گردآوری کرده است. جنگ‌های موردنظر هم از سال ۳۴۱ پیش از میلاد شروع می‌شوند و تا اسکندر، جنگ داخلی روم، جنگ مغول‌ها در چین، سقوط قسطنطنیه، جنگ‌های صلیبی، فتح مکزیک به دست اسپانیایی‌ها، فتح هند به دست بابر، جنگ داخلی ژاپن، جنگ ۳۰ ساله اروپا، جنگ‌های استقلال آمریکا و … پیش می‌آید. جنگ‌هایی که در این کتاب درباره‌شان نوشته‌شده است، به ترتیب تاریخ وقوعشان مرتب‌شده و مطالب کتاب هم به‌این‌ترتیب پیش می‌آید.

نخستین نبرد این مجموعه یعنی جنگ بزرگ پلوپونزی ازاین‌جهت اهمیت دارد که سقوط آتن مقتدرترین دولت‌شهر یونان باستان را رقم زد. پیروزی‌های اسکندر مقدونی امپراتوری کوتاه‌مدتی ایجاد کرد، اما آن پیروزی‌ها برای این مهم شمرده می‌شوند که اروپاییان برای نخستین بار به آسیا دست پیدا کردند. نبرد نهایی جهان باستان، جنگی داخلی است که جمهوری رم را به امپراتوری تبدیل کرد.

به‌این‌ترتیب اسامی جنگ‌ها و بخش‌های مختلف این کتاب عبارت است از: جنگ بزرگ پلوپونزی، پیروزی‌های اسکندر، جنگ داخلی روم، مبارزه شارل مارتل با مورها، جنگ صلیبی هفتم، سرنگونی مغول در چین به دست دولت مینگ، قسطنطنیه، فتح مکزیک به دست اسپانیا، فتح هندوستان به دست بابر، جنگ‌های داخلی ژاپن، جنگ سی‌ساله، جنگ هفت‌ساله، جنگ استقلال آمریکا، انقلاب و نبردهای ناپلئون، مبارزه آزادیخواه بولیوار و سان مارتین، جنگ داخلی آمریکا، جنگ فرانسه – پروس، جنگ روسیه – ژاپن، جنگ جهانی اول، جنگ جهانی دوم، جنگ داخلی چین، جنگ سرد، ویتنام، جنگ شش‌روزه و جنگ با تروریسم.

اگر به دنبال آن هستید که درباره‌ی جنگ‌هایی که تاریخ بشریت را تغییر دادند بیاموزید، این کتاب برای شماست. در این کتاب به‌طور دقیق از جزییات جنگ‌ها، استراتژی‌ها و تاکتیک‌ها، ژنرال‌ها و رهبران آن‌ها گفته‌شده است. اگر بسط و دقت اطلاعات برایتان اهمیت دارد این کتاب را ا دست ندهید؛ برخی حقایقی که درباره‌ی این جنگ‌های مهم در کتاب آورده شده شگفت‌زده‌تان می‌کنند.

نویسنده‌ی کتاب، چارلز مسنجر، به مدت بیست سال در خدمت ارتش انگلستان بوده است و پس از بازنشستگی به‌عنوان تحلیلگر دفاعی و مورخ نظامی به فعالیت خود ادامه داد. او در این زمینه حدود چهل اثر به چاپ رسانیده است.

این کتاب توسط انتشارات ققنوس و با ترجمه‌ی منوچهر پزشک منتشر شده است.

خرید کتاب از سایت : https://www.cavack.com/Item/34460 

سارا بوریائی

دانشجوی مطالعات ترجمه در دانشگاه علامه طباطبایی تهران هستم و گاهی مقالات کوتاه ترجمه می‌کنم، علاقه‌ی زیادی به مطالعه دارم و امیدوارم به زودی بتونم ترجمه‌ی یک رمان کوتاه رو شروع کنم.
۱+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن