داستان جهاننقد و معرفی کتاب
موضوعات داغ

کتاب جنگجوی عشق

اثر تحسین‌شده‌ی گلنن دویل ملتن

کتاب جنگجوی عشق اثر تحسین‌شده‌ی گلنن دویل ملتن است. به‌صورت عمومی می‌توان این کتاب را در گروه کتاب‌های خودشناسی و خودیاری قرار داد؛ اما نویسنده ترجیح داده است تا روایت خود از زندگی پرفرازونشیب و عمق ترس‌ها و ناامیدی‌هایش را در قالب رمانی جذاب بیان کند.

کتاب جنگجوی عشق داستان زندگی خود نوشته‌ی گلنن دویل ملتن است که از اولین خاطرات کودکی‌اش آغاز می‌شود و با گذر زمان و با ورود به مراحل جدی‌تر زندگی، تا نوجوانی و جوانی او ادامه می‌یابد. گلنن روایتش از زندگی خود را با لحنی شجاعانه، صادقانه و حقیقی بیان می‌کند و این نقطه‌ی عطف کتاب تحسین‌شده‌ی او است. او در این کتاب از هر آن چیزی سخن می‌گوید که در اشکال مختلف در زندگی بسیاری از ما و شاید بتوان گفت همه‌ی ما وجود دارد. گلنن از ترس‌های نوجوانی‌اش، ترس از تغییر شکل بدن و حتی احساسات دوران بلوغش با ما سخن می‌گوید. او تمامی احساسات و تجربه‌ی ازدواجش را با ما سهیم می‌شود، تجربه‌ی عشق ورزیدن، روابط جنسی خواسته و ناخواسته، مادر شدن و حتی فروریختن در رابطه و شروع به مصرف مواد مخدر.

اما اوج داستان او جایی است که درمی‌یابد در هر شرایطی می‌توان دوباره ایستاد و شروع کرد. او در کتاب جنگجوی عشق نیروی عشق را عامل حرکتش می‌داند. عشق به زندگی مشترک، عشق به دخترش که گویا خود او است و عشق به همسری که با تمام ناکاملی‌ها و حتی خیانت همچنان دوست‌داشتنی است.

کتاب جنگجوی عشق اثر گلنن دویل ملتن مورد تحسین بسیاری از شخصیت‌ها، مجلات و محافل کتاب‌خوانی قرار گرفته است و نقطه‌ی مشترک تمامی این تحسین‌ها، لحن صریح، حقیقی و به‌دوراز هرگونه ظاهرسازی او است. لحنی که به ما کمک می‌کند تا راوی داستان را بپذیریم و در پایان کتاب به خود بگوییم شاید این حرف‌های حقیقی از زبان یک راوی حقیقی بتواند در زندگی من نیز جاری گردد.

بر روی جلد این کتاب در نسخه‌ی منتشرشده توسط نشر میلکان، عبارتی از مولانا افزوده شده است که می‌تواند جان داستان گلنن را در کوتاه‌ترین شکل ممکن بیان کند : « فُرو شدن چو بدیدی، برآمدن بنگر »

بخشی از کتاب جنگجوی عشق

« زیبایی دوران کودکی من در عکس‌ها مشهود است : حلقه‌های موی قهوه‌ای طلایی که تا کمرم می‌رسد، پوستی لطیف، لبخندی به پهنای افق و چشم‌های میشی روشن. وقتی غریبه‌ها تحسینم می‌کنند، پاسخ دادن به توجه آن‌ها را تمرین می‌کنم. می‌دانم که زیبایی شکلی از مهربانی است. زیبایی برای بخشیدن است؛ برای همین است که سعی می‌کنم سخاوتمند باشم. پدر و مادرم برای این‌که فکرم علاوه بر زیبایی روی چیزهای دیگر هم متمرکز شود، معمولا به من یادآوری می‌کنند که باهوشم. من خواندن را خیلی زود یاد می‌گیرم، در چهارسالگی و درست مثل یک بزرگ‌سال صحبت می‌کنم. اما خیلی زود متوجه می‌شوم که هوش پیچیده‌تر از زیبایی است. »

« می‌دانم که دوست داشته شدن به خاطر زیبایی، برای یک دختر وضعیت دردناکی است. سال‌ها بعد، زمانی که من دیگر کمتر زیبا باشم، آن موقع دیگر خبری از حلقه‌های باریک مو برای نوازش، یا پوستی عالی برای تحسین نباشد، وقتی‌که دیگر کوچک و ساده و باارزش نباشم، نمی‌دانم که چگونه شایسته‌ی ارائه یا دریافت عشق خواهم بود. از دست دادن زیبایی‌ام، مانند سقوط از قدرت است و این مرا بی‌ارزش می‌کند. مثل این می‌ماند که هدفم را گم کرده باشم و کل جهان از من ناامید شده باشد. »

« از درگیری اجتناب می‌کنم اما تنهاتر می‌شوم و بیشتر می‌ترسم. داشتن چیزی برای گفتن و نبودن کسی برای شنیدن، خیلی وحشتناک است. اوج بی‌کسی است. »

این کتاب توسط انتشارات میلکان و به ترجمه سمانه پرهیزکاری منتشر شده است که می‌توانید به راحتی آن را از سایت کاواک خریداری نمایید.

هانی آی

ما یک زوج زندگی و کار هستیم که هرکدام توانایی‌ها داریم. ما تحصیل‌کرده‌ی هنرهای تجسمی و IT هستیم و تقریبا ۱۳ ساله در محیط اینترنت فعالیت‌های مختلفی در زمینه طراحی گرافیک، تولید محتوا و تبلیغات داریم. « هانی آی » نامی است که برای برند خودمان انتخاب کردیم و از طریق این برند تلاش می‌کنیم محتوایی ارزشمند ازنظر نوشتاری و بصری، به محیط وب فارسی ارائه بدیم.
۳+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

بستن