داستان جهاننقد و معرفی کتاب
موضوعات داغ

کتاب بازگشت به کیلی بگز

اثر سورژ شالاندن

کتاب بازگشت به کیلی‌بگز در واقع پاسخی است درونی از سوی شالاندون برای رهایی از سایه تأثیر خیانت دوستش در دوران خبرنگاری در ایرلند. این بار او نه به‌عنوان یک خبرنگار که به صورت گزارشی از رخدادها با آمار و ارقام می‌ نویسند، بلکه در کسوت یک داستان‌ نویس به لایه‌ های درونی اتفاقات رفته تا به جنبه‌ هایی از این وقایع بپردازد که معمولا در گزارش‌ های خبری نا گفته می‌ ماند.

«بازگشت به کیلی بگز» داستان تایرون می‌ین یکی از قهرمانان ارتش جمهوری‌خواه ایرلند است، شالاندن این رمان را از زاویه دید تایرون روایت می ‌کند؛ این نوع روایت به او فرصت آن را داده که به درونی‌ترین زوایای ذهنی و روحی او نیز بتواند نزدیک شود.

شالاندن در این رمان از دوران کودکی او که به سختی پشت سر گذاشته آغاز کرده و با دوران جوانی و پیوستن او به ارتش ایرلند داستانش را ادامه می‌ دهد. بنابراین هم به مبارزات او پرداخته و هم به زندگی شخصی‌ اش، یعنی عشق، ازدواج و زندگی خانوادگی او و… ، اما تصویر این شخصیت همیشه به عنوان قهرمان در اذهان باقی نمانده، سرانجام در یک موقعیت حساس به خاطر یک اشتباه این تصویر قهرمانی وارونه شده و روزهایی از راه می‌ رسد که اهالی کیلی‌ بگز به او به عنوان یک خائن نگاه می‌ کنند. بازگشت قهرمان دیروز، آن هم در کسوت کسی که حالا خائنش می‌ پندارند، دستمایه‌ بکری در اختیار شالاندن است تا داستانی جذاب و برخوردار از فراز و فرودهای پرکشش را با روایتی روان و خواندنی که سرشار از تصاویر بدیع و توصیفات شاعرانه است، پیش‌روی مخاطب بگذارد.

«بازگشت به کیلی بگز» گواه این واقعیت است که ادبیات امروز فرانسه آثار شاخص و تاثیر گذار کم ندارد؛ رمان‌هایی که هم می‌توان از غنای درونمایه آنها لذت برد و هم از جنبه‌ های ارزنده ادبی‌ شان. این کتاب توسط مرتضی کلانتریان ترجمه شده و انتشارات آگاه آن را به چاپ رسانده است.

این اثر قدرتمند و مورد تحسین منتقدان، که نامزد دریافت جایزه‌ی گنکور و برنده‌ی جایزه ی بزرگ ادبی آکادمی فرانسه شده است، دست روی موضوعی می‌گذارد که در نظر اکثر ایرلندی‌ها، بااهمیت جلوه می‌کند: سرشت، ماهیت و شرایط خیانت و بقا. کتابی اصیل و فوق‌العاده پیش روی شما قرار گرفته است.

جهت خرید آنلاین کتاب میتوانید به سایت کتابفروشی کاواک مراجعه نمایید.

برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

همچنین ببینید

بستن
بستن