اقتصادنقد و معرفی کتاب
موضوعات داغ

کتاب اقتصاد ناهنجاری‌های پنهان اجتماعی

پاسخگوی تاثیرات پیدا و پنهان اقتصاد

کتاب اقتصاد ناهنجاری‌های پنهان اجتماعی اثر مشترک اقتصاددانی جوان و خلاق بانام استیون لویت و همچنین روزنامه‌نگاری بانام استیون دابنر است. آشنایی این دو، به مصاحبه‌ی دابنر و لویت بازمی‌گردد. جایی که آن دو درمی‌یابند که ساختار متفاوت کاریشان حداقل برای یکدیگر جذابیت دارد. اقتصاد ناهنجاری‌های پنهان اجتماعی اثری است شاخص و محبوب در گروه مقالات و تحلیل‌های اقتصادی. همان‌طور که از نام کتاب پیدا است، نویسندگان قرار است در این کتاب پاسخگوی تاثیرات پیدا و پنهان اقتصاد، در بزرگ‌ترین چالش‌های اجتماعی پیشروی زندگی انسان مدرن باشند؛ اما این یک کتاب اقتصاد کلاسیک و با رویکرد تجزیه‌وتحلیل اعداد و ارقام نیست.

استیون لویت که از سرشناس‌ترین اقتصاددانان دگراندیش است و بسیاری از روش‌ها و نظریات او، مخالفانی جدی در بین اقتصاددانان سنت‌گرا دارد، تلاش می‌کند با طرح سوالاتی کاربردی و متفاوت، بخش اعظمی از مسیر پاسخگویی به ناهنجاری‌های اجتماعی زاده‌ی شرایط اقتصادی را پاسخ دهد. اگر به دنبال پیش‌بینی‌های اقتصادی از بازار پول و سرمایه هستید و یا این‌که در جستجوی پاسخی برای سرمایه‌گذاری‌های آینده هستید، در کتاب اقتصاد ناهنجاری‌های پنهان اجتماعی پاسخ مطلوبتان را دریافت نخواهید کرد. لویت و دابنر در این کتاب از تحلیل اقتصاد به پاسخ سوالاتی ازاین‌دست می‌پردازند :

  • چرا در هر نقشی که حضور داشته باشیم، از یک سیاست‌مدار تا ورزشکار، دروغ می‌گوییم و تقلب می‌کنیم؟
  • چرا همچنان پارتی‌بازی بخشی از فرآیند به ثمر رساندن پروژه‌های کلان است؟
  • و یا اینکه چه اتفاقی برای ما افتاده است که همچنان شاهد رانندگی‌های عجیب‌وغریب هستیم؟

لویت با دیدگاه متفاوت اقتصادی خود و کنار زدن لایه‌های ظاهری و فریبنده‌ی جامعه‌ی امروز، به نقش مستقیم اقتصاد در این ناهنجاری‌ها می‌پردازد. شاید بتوان گفت کتاب اقتصاد ناهنجاری‌های پنهان اجتماعی پاسخی است به این سوال دیرینه که آیا می‌توان پدیده‌های اجتماعی و حتی حسی از قبیل فرهنگ، عشق، موسیقی و زبان را از منظر اقتصاد موردبررسی قرار داد؟ پاسخ به این سوال در عنوان‌بندی این کتاب پیدا است. جایی که شما برخلاف عنوان‌ها و کلیدواژه‌های مرسومی همچون بانک، سرمایه، سهام و بورس با عناوینی مانند ورزشکاران، دلالان مسکن، معلمان و حتی کشتی‌گیران سومو ژاپنی مواجه می‌شوید.

در مقدمه‌ی این کتاب با عنوان « بعد پنهان همه‌چیز » لویت به بیان منشا اصلی سوالاتش و تاثیر آن در پدیده‌های اجتماعی می‌پردازند. شش فصل کتاب اقتصاد ناهنجاری‌های پنهان اجتماعی عناوین زیر را دارند :

 فصل ۱ : معلم‌های مدرسه و کشتی‌گیران سومو ( ژاپنی ) چه وجه اشتراکی دارند؟

فصل ۲ : چه شباهتی بین گروه کوکلوکس کلان و فروشندگان آژانس مسکن وجود دارد؟

فصل ۳ : چرا فروشندگان مواد مخدر هنوز با مادرانشان زندگی می‌کنند؟

فصل ۴ : مجرمان کجا رفته‌اند؟

فصل ۵ : چگونه می‌شود پدر و مادری عالی بود؟

فصل ۶ : تربیت عالی فرزند، ( بخش ۲ )، اگر « روشندا » اسم دیگری هم داشته باشد همچنان شیرین است؟

مطالعه کتاب اقتصاد ناهنجاری‌های پنهان اجتماعی به همان میزان که برای یک اقتصاددان پرسشگر جذاب است، می‌تواند برای عموم مردم نیز کتابی کاربردی و خواندنی باشد. جایی که آن‌ها بتوانند پاسخ بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی ناخوشایند پیرامون خود را ریشه‌یابی کنند.

بخشی از کتاب اقتصاد ناهنجاریهای پنهان اجتماعی

« چگونه اقدام خانم مک کوروی و قانونی شدن سقط‌جنین به شروع بزرگ‌ترین کاهش جرم که در تاریخ ثبت شده است کمک کرد؟ تا جایی که به جرم مربوط می‌شود، همه بچه‌ها برابر یا حتی تقریبا برابر به دنیا نمی‌آیند. دهه‌ها پژوهش نشان داده است بچه‌ای که در محیط خانوادگی فلاکت باری متولد می‌شود در مقایسه با سایر بچه‌ها، با احتمال بسیار بیش‌تری مجرم خواهد شد. و میلیون‌ها زنی که پس از قانونی شدن سقط‌جنین، این کار را کردند جزو مادران فقیر، ازدواج نکرده و نوجوانی بودند که سقط‌جنین غیرقانونی برایشان بسیار گران یا به‌سختی دست‌یافتنی بود. این واقعه مهم اثری شدید در آینده‌ای دور داشت: سال‌ها بعد، درست هنگامی‌که این بچه‌های سقط شده ممکن بود به سنی برسند که بتوانند مرتکب جرم شوند میزان جرم شروع به کاهش کرد.

در حقیقت کنترل اسلحه یا اقتصاد پررونق یا راهبردهای نوین پلیس نبود که بالاخره موج جرم در امریکا را کند کرد. بلکه، در میان سایر عوامل، این واقعیت هم وجود داشت که مجموعه مجرمان بالقوه به‌طور چشم‌گیری کوچک‌تر شد. کارشناسان کاهش جرم ( پیش‌بینی کنندگان قبلی اوضاع وخیم جرم ) که نظریه‌هایشان را از طریق وسایل ارتباط‌جمعی منتشر می‌کنند تاکنون چند بار قانونی شدن سقط‌جنین را به‌عنوان علت مطرح کرده‌اند؟ هیچ. »

« با رشد دنیا و پیچیده‌تر شدن آن به‌ناچار تعداد بی‌شماری از این متخصصان خودشان را وارد زندگی مردم کرده‌اند. دکترها، حقوقدان‌ها، پیمان‌کارها، کارگزاران سهام، تعمیرکاران ماشین، کارگزاران وام خانه، برنامه ریزان مالی، همه از مزیت عظیم اطلاعاتی بهره می‌برند تا به شما کمک کنند، شمایی که آن‌ها را استخدام کرده‌اید تا درست همان چیزی را که می‌خواهید با بهترین قیمت برایتان تهیه کنند. بسیار خوب است که این‌طور فکر کنیم. اما کارشناسان انسان‌اند و انسان‌ها به انگیزه‌ها پاسخ می‌دهند.

بنابراین این‌که کارشناسی فرضی چگونه با شما رفتار می‌کند بستگی به این دارد که انگیزه کارشناس چگونه تنظیم شده باشد. مثلاً، مطالعه‌ای درباره تعمیرکاران اتومبیل در کالیفرنیا نشان داد که آن‌ها غالبا از برخی تعمیرات کوچک صرف‌نظر می‌کنند و اجازه می‌دهند تا اتومبیلی که اشکال دارد از بازرسی آلودگی هوا بگذرد. علت آن این است که این تعمیرکاران آسان‌گیر برای خود مشتری جلب می‌کنند. اما در مورد دیگر، انگیزه کارشناس ممکن است علیه شما کار کند. در یک پژوهش پزشکی، مشخص شد که پزشکان در مناطقی که شمار زادوولد در آنجا در حال کاهش است، عمل سزارین بیش‌تری نسبت به نواحی‌ای که میزان زادوولد بالا دارند انجام می‌دهند. این نشان می‌دهد که هنگامی‌که وضع بازار خوب نیست دکترها سعی می‌کنند تا عمل‌های گران‌تری انجام دهند. »

« بحث درباره سوءاستفاده کارشناسان از موقعیتشان یک‌چیز و ثابت کردن آن چیز دیگری است. بهترین روش برای اثبات آن این است که نحوه عمل یک کارشناس را وقتی برای شما کار می‌کند با وقتی‌که همان کار را برای خودش انجام می‌دهد مقایسه کنیم. متاسفانه جراح روی خودش عمل جراحی نمی‌کند. همین‌طور پرونده پزشکی‌اش نمی‌تواند در دسترس عموم باشد، و اطلاعات ثبت‌شده‌ای در مورد این‌که تعمیرکار ماشین خودش را چگونه تعمیر می‌کند در دسترس نیست. »

این کتاب توسط نشر نی و با ترجمه‌ی سعید مشیری منتشر شده است. اگر علاقه‌مند به مسائل اقتصادی و اجتماعی هستید، می‌توانید به‌وسیله‌ی ابزار کاربردی ما در وبگاه کاواک، هر کتابی را که دوست دارید به‌گونه‌ای متفاوت بیابید. کاواک گراف نه‌تنها ابزاری است هوشمند و جذاب برای یافتن کتاب موردعلاقه‌تان، بلکه دنیایی از کتاب‌های مشابه را هم به شما پیشنهاد می‌کند.

خرید کتاب از فروشگاه کتاب کاواک : https://www.cavack.com/Item/26796

هانی آی

ما یک زوج زندگی و کار هستیم که هرکدام توانایی‌ها داریم. ما تحصیل‌کرده‌ی هنرهای تجسمی و IT هستیم و تقریبا ۱۳ ساله در محیط اینترنت فعالیت‌های مختلفی در زمینه طراحی گرافیک، تولید محتوا و تبلیغات داریم. « هانی آی » نامی است که برای برند خودمان انتخاب کردیم و از طریق این برند تلاش می‌کنیم محتوایی ارزشمند ازنظر نوشتاری و بصری، به محیط وب فارسی ارائه بدیم.
۱+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن