داستان جهاننقد و معرفی کتاب
موضوعات داغ

کتاب آفتاب خانواده اسکورتا

این داستان عشق است و دروغ و رسوایی.

نقد کتاب آفتاب خانواده اسکورتا

لارن گوده در زمینه‌ی تئاتر تحصیل کرد و در سال‌های فعالیتش چندین آثار چشمگیر ادبی خلق کرده است که از میان آن‌ها می‌توان مرگ شهریار سنگور و آفتاب خانواده اسکورتا را نام برد. کتاب آفتاب خانواده اسکورتا موفق شد جایزه‌ی ادبی گنکور را به خود اختصاص دهد. ماجرای این رمان داستان پنج نسل خانواده‌ای بدنام است که در تلاش‌اند در یکی از روستاهای جنوب ایتالیا زندگی را سر کنند. گرچه گذشته‌ی رسوا و تاریک در هر قدم مانع راهشان می‌شود اما غرور و ایمان خستگی‌ناپذیر به خودشان موهبت‌هایی است که آن‌ها را از وا‌ماندن دور می‌دارد. این روایت شعرگونه در قالب اعتراف و از زبان کارملای کهن‌سال نقل می‌شود؛ او به گذشته‌ی خاندانش، جرائم وحشتناک، عشق‌های نافرجام و اسراری اعتراف می‌کند که زیر غبار زمان مدفون‌شده‌اند.بعد از دریافت نظرات مثبت منتقدین و کسب ارزشمندترین جایزه‌ی ادبی فرانسه، یعنی جایزه‌ی گنکور، بیش از ۴۰۰۰۰۰ نسخه از رمان آفتاب خانواده اسکورتا اثر لارن گوده سرتاسر جهان به فروش رسیده است. در این رمان داستان زندگی چند نسل از خانواده‌ی اسکورتا را شاهد خواهیم بود و با پرده‌برداری از جنایات و خیانت‌ها و رازهای سربه‌مهر این خاندان، نویسنده را همراهی خواهیم کرد.

در این رمان حماسی داستان در سال ۱۸۷۰ و با روکو اسکورتا آغاز می‌شود؛ او حرام‌زاده و حاصل تجاوز است و بدنامی و رذالت میراث خاندان او است؛ میراثی که جز روبه‌رو شدن با آن چاره‌ی دیگری ندارد. گرچه چنین به نظر می‌رسد که این دودمان محکوم‌به دست‌وپا زدن است اما غروری که در رگ‌های آن‌ها جریان دارد به آن‌ها اجازه‌ی عقب کشیدن نمی‌دهد. آن‌ها سال‌ها تلاش کردند تا بتوانند به مقدار کافی پس‌انداز کنند و مغازه‌ی تنباکوفروشی‌ای باز کنند. خانواده اسکورتا از دار دنیا همین یک مغازه را دارند و خاطرات گذشته و امید به اینکه روزی نهایتاً زندگی روی خوشش را به آن‌ها نشان دهد.گوده این داستان را از زاویه دید دانای کل روایت می‌کند؛ روایات او با اعتراف‌های کارملا به رازهای سربه‌مهر، در حضور کشیش خانواده، در هم می‌آمیزد و کتاب را شکل می‌دهد.

این کتاب توسط نشر روزنه و با ترجمه‌ی آزاده حسینی‌پور منتشر شده است. مشاهده و خرید کتاب : سایت کاواک

سارا بوریائی

دانشجوی مطالعات ترجمه در دانشگاه علامه طباطبایی تهران هستم و گاهی مقالات کوتاه ترجمه میکنم، علاقه ی زیادی به مطالعه دارم و امیدوارم به زودی بتونم ترجمه ی یک رمان کوتاه رو شروع کنم.
۲+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن