شخصیت امروز
موضوعات داغ

کارل استیگ ارلاند لارسن

شهرت دیر‌هنگام لارسن

کارل استیگ ارلاند لارسن ۱۵ اوت ۱۹۵۴ وستربوتن سوئد به دنیا آمد. او روزنامه‌نگار و نویسنده‌ی فقید سوئدی است. وی خالق سه‌گانه هزاره است که در چند سال گذشته همواره یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در سطح جهان بوده است. او در سال ۲۰۰۴ به‌طور اتفاقی براثر ایست قلبی جان خود را از دست داد. وی در سال ۲۰۰۸ بعد از خالد حسینی نویسنده‌ی افغان به‌عنوان دومین نویسنده‌ی پرفروش در سطح دنیا معرفی شد. کتاب سه‌گانه هزاره که پس از مرگ وی منتشر شد تا دسامبر ۲۰۱۱ به ۵۰ زبان دنیا ترجمه‌شده و بیش از ۶۵ میلیون نسخه آن فروش رفت. جلد نخست این مجموعه با عنوان «دختری با خال‌کوبی اژدها» از سوی هالیوود نیز دستمایه اقتباس سینمایی قرار گرفت.

ازآنجایی‌که در زمان تولد لارسن پدر و مادرش هر دو تنها ۱۹ سال سن داشتند و بی‌بضاعت بودند، وی نزد پدربزرگ و مادربزرگش در دهکده‌ای در نزدیکی مرز میان نروژ و سوئد رشد کرد و هنگامی‌که هشت سال داشت به نزد والدینش بازگشت. او در بزرگ‌سالی ساکن استکهلم شد. دهکده‌ای که او هشت سال نخست زندگی‌اش را در آن سپری کرد، بعدها محل وقوع داستان سه‌گانه هزاره این نویسنده شد.

ازآنجاکه ازدواج ۳۰ ساله لارسن و گابریلسون ثبت قانونی نشده بود و این نویسنده نیز پیش از مرگ ناگهانی‌اش در سن ۵۰ سالگی براثر حمله قلبی وصیت‌نامه‌ای از خود بر جای نگذاشته بود، درآمد میلیونی حاصل از فروش کتاب‌های لارسن تابه‌حال فقط نصیب خانواده لارسن در اومئا شده است.

پدر لارسن و برادرش «یوآکیم» بیش از همه به دلیل کشمکشی که میان آن‌ها و ایوا گابریلسون شریک زندگی استیگ لارسن بر سر میراث این نویسنده درگرفت به شهرت رسیده‌اند.

کارل استیگ ارلاند لارسن ۹ نوامبر ۲۰۰۴ میلادی استکهلم درگذشت.

برای خرید آثار استیگ لارسن به کاواک آنلاین یا لینک زیر مراجعه فرمایید.

کتاب دختری که با تبهکارها در افتاد

کتاب دختری که رازی کهنه را آشکار کرد

کتاب دختری که با آتش بازی کرد

کتاب دختری با نشان اژدها

۷+
برچسب‌ها

پیمان ملک‌زاده

مدیر امور اجرایی و کارشناس تولید محتوا، علاقه‌مند به ادبیات و...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن