شخصیت امروز
موضوعات داغ

پیر پائولو پازولینی

شاعر سینمای جهان

پیر پائولو پازولینی در ۱۹۲۲ در بولونیا به دنیا آمد. او شاعر، کارگردان، نویسنده‌ی معاصر ایتالیایی بود. او از برجسته‌ترین کارگردانان ایتالیا در قرن بیستم است. پازولینی از فیلم‌سازان نسل دوم سینمای بعد از جنگ ایتالیا است که علاوه بر فیلم‌سازی، در نوشتن رمان، شعر و نقدهای سینمایی و فرهنگی نیز دست داشته است. سینمای پازولینی آمیزه‌ای از شعر، استعاره، اسطوره‌شناسی، روان‌شناسی و دیالکتیک مارکسیستی است. وی فعالیتش را در سینما با نوشتن فیلم‌نامه‌ی شب‌های کابیریا برای فدریکو فلینی آغاز کرد. فیلم انجیل به روایت متی او روایتی از زندگی عیسی مسیح می‌باشد. تمام فیلم با بازیگران غیرحرفه‌ای و در لوکیشن‌های بدیع و خیره‌کننده ایتالیا فیلم‌برداری شده است.

بسیاری از فیلم‌های پازولینی، اقتباس‌های مدرن از آثار کلاسیک ادبی جهان‌اند که با تأویل ویژه او ارائه‌شده‌اند، آثاری چون ادیپ شهریار، مده‌آ، دکامرون، حکایت‌های کانتربوری و داستان‌های عشقی هزارویک‌شب. آخرین فیلم پازولینی قبل از مرگ، فیلمی است بانام سالو یا ۱۲۰ روز در سودوم که پازولینی فیلم‌نامه آن را با کمک رولان بارت بر اساس داستان غریب و پورنو گرافیک مارکی دوساد نوشته است و بیانیه‌ای است علیه فساد اخلاقی فاشیسم ایتالیا.

پازولینی نه‌تنها یک فیلم‌ساز، بلکه شاعر و نظریه‌پرداز سینما نیز بوده است. مقاله‌ی سینمای شعر که او در ژوئن ۱۹۶۵ در نخستین فستیوال فیلم پزارو قرائت کرد و در اکتبر ۱۹۶۵ در نشریه‌ی کایه دو سینما منتشر شد، یکی از مهم‌ترین مقاله‌هایی است که درباره‌ی ماهیت شعرگونه‌ی سینما و زیبایی‌شناسی آن نوشته‌شده و از اعتبار آکادمیک و تحلیلی بسیاری برخوردار است. پازولینی یک همجنسگرای آشکار بود و در تعداد معدودی از فیلم‌هایش نیز به رابطه‌ی همجنسگرایانه پرداخت. او در بخشی از در مصاحبه با جان هلیدی گفته است:

من از ریشه با چنین جامعه‌ای مخالفم؛ جامعه‌ای مثل اسرائیل؛ جامعه‌ای که بر پایه اندیشه‌ی نژادی و موعودی استوار است. تأسیس یک کشور بر پایه شالوده مذهبی سه‌هزارساله، کاری خطرناک و جنون‌آمیز است. من با این بینش مذهبی و ملی‌گرا مخالفم. چنین چیزی وحشتناک است، هرچند که مبنای همه دولت‌ها از همین قبیل است…

پیر پائولو پازولینی در ۱۹۷۵ در اوستیا در نزدیکی رم، به قتل رسید یک پسر جوان روسپی به نام جوزپه پلوسی مدعی شده بود که قاتل اوست و پازولینی قصد تجاوز به او را داشته است؛ اما بسیاری معتقدند که قتل او مشکوک و به دلیل انگیزه‌های سیاسی بوده است. در هفتم می ۲۰۰۵، پلوسی ادعاهای خود را پس گرفت و اعلام نمود که پازولینی توسط سه نفر با لهجه‌ی جنوبی که پازولینی را یک «کمونیست کثیف» خطاب کرده بودند به قتل رسیده است. همچنین وی اعلام کرد خانواده‌اش مورد تهدید قرارگرفته بودند. طی بررسی‌های بیشتر در سال ۲۰۰۵ و بر طبق شهادت دوستش سرجیو کیتی مشخص شد قاتلین که پیش‌تر حلقه‌هایی از فیلم سالو را دزدیده بودند با پازولینی در محل موردنظر قرار گذاشته بودند تا آن را پس بدهند که این ملاقات به مرگ وحشتناک وی ختم شد. ایبل فرارا کارگردان آمریکایی که به‌تازگی فیلم‌برداری فیلم بیوگرافیکی جدیدش با عنوان «پازولینی» را به پایان برده، می‌گوید قاتل این کارگردان صاحب‌نام ایتالیایی را می‌شناسد. به گزارش هالیوود ریپورتر، مرگ «پیر پائولو پازولینی» ایتالیایی به مدت بیش از ۴۰ سال است که در هاله‌ای از ابهام قرار دارد اما ایبل فرارا کارگردانی که به‌تازگی فیلم‌برداری فیلم بیوگرافیکی جدیدش را که داستان آن درباره‌ی پایان زندگی پازولینی است تمام کرده می‌گوید کسی که این کارگردان را به قتل رسانده است، می‌شناسد. پازولینی در سال ۱۹۷۵ و بعدازاینکه در مناطق حاشیه‌ای رم چندین بار ماشین خودش از رویش رد شد، جانش را از دست داد. پلیس در ابتدا یک فرد خیابانی را دستگیر کرد اما او بعدها به دلیل کمبود مدارک آزاد شد. اندکی بعدازآن، جستجوها برای یافتن سه مرد آغاز شد که با دیدگاه‌های چپ‌گرا و ضدمذهبی پازولینی مخالف بودند، اما آن‌ها هیچ‌گاه پیدا نشدند. در سال ۲۰۰۵ نیز پلیس بعد از آشکار شدن مدارک جدیدی دال بر اینکه پازولینی در یک طرح اخاذی شرکت داشته پرونده را دوباره باز کرد، اما در انتها این پرونده هنوز هم به‌صورت یک معما باقی ‌مانده است.

فرارا کارگردان فیلم «ستوان بد» که به‌تازگی کارگردانی فیلم «پازولینی» را به پایان رسانده به رسانه‌های ایتالیایی گفته است «من می‌دانم چه کسی او را به قتل رسانده است». بااین‌وجود او هیچ نامی را مطرح نساخت. رسانه‌های محلی بر سر این مسئله که این سخن حقیقی است یا اینکه تنها هدف آن افزایش علاقه موجود نسبت به فیلم است، اختلاف‌نظر دارند. ویلم دفو بازیگر شناخته‌شده سینما ستاره نقش اول این فیلم است.

حداقل یکی از نزدیکان پازولینی امیدوار است این سخن حقیقت داشته باشد. گویدو مازون پسرعموی پازولینی سخت در تلاش است دوباره پرونده را باز کند تا مدارکی جدید کشف شوند. او دراین‌باره گفت: امیدوارم سخنانی که این کارگردان آمریکایی با اطمینان کامل بیان کرده است حقیقت داشته باشند، چون نمی‌توانیم باز هم حدس‌های بی‌پایه دیگری را تحمل‌کنیم.

پیر پائولو پازولینی ۲ نوامبر ۱۹۷۵ در اوستیا، نزدیکی رم به قتل رسید.

برای مشاهده‌ی آثار پیر پائولو پازولینی در کتاب‌فروشی آنلاین کاواک، از لینک‌های زیر استفاده نمایید.

کتاب خاکسترهای گرامشی

کتاب خویشاوندی با خورشید و باران

کتاب مذهب زمان من

کتاب پازولینی و سینمای شعر

کتاب پازولینی به روایت پازولینی

۰
برچسب‌ها

پیمان ملک‌زاده

مدیر امور اجرایی و کارشناس تولید محتوا، علاقه‌مند به ادبیات و...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن