پادکست‌های پیشنهادی
موضوعات داغ

پادکست ناوکست

انسان خردمند

شاید شما هم این سوال براتون پیش اومده باشه که چرا ما انسان ها این قدر با سایر جانوران فاصله داریم و مثل سایر حیوانات انواع گونه‌ها نداریم. مثلا چرا هیچ حیوان دیگری در روی کره زمین نیست که مثلا، قادر به حرف زدن کمی ابتدایی‌تر از انسان‌ها باشد، یا بتواند برای خودش تمدن دست‌و‌پا کند. نزدیک‌ترین حیوان به ما انسان‌ها، شامپانزه و انواع میمون‌ها هستند که باز هم فاصله‌ی بسیار زیادی دارند و این وسط، خلاء خیلی خیلی بزرگی از تکامل دیده می‌شود.
چند وقتی است که پادکستی ساخته می‌شود که به این سوال جواب می دهد.

انسان خردمند

ناوکست، از روی کتاب انسان خردمند، نوشته یوال هراری ساخته می شود. قبل از اینکه با این پادکست آشنا شوم، از دیدن معرفی این کتاب چنان هیجان زده شده بودم که این معرفی رو در یک پستی در کانال تلگرام قرار دادم، و توضیح دادم که با وجود اینکه در این کانال قرار نیست به معرفی کتاب بپردازیم، ولی این کتاب این قدر جالب به نظر می آید که دلم می‌خواهد به همه معرفیش کنم.

در قسمتی از این معرفی، صدرا خلاصه‌ای از توضیحات کتاب در مورد گونه‌های مشابه انسان را توضیح می‌دهد: “هراری می‌گوید: حقیقتی که ما پنهان می‌کنیم این است که شش گونه‌ انسان وجود داشته و گونه‌ی ما (انسان خردمند) تنها یکی از شش گونه است. چرا این را پنهان می‌کنیم؟ دو دلیل. یکی این که خاص بودن و توهمان را زیرسوال می‌برد، دو این که شاید می‌خواهیم آن‌چه را که برسر پسرعمو‌هایمان آورده‌ایم را پنهان کنیم. چند احتمال هست. ممکن است همه آن‌ها را قتل عام کرده باشیم و کشته باشیم(در طول تاریخ باقی گونه‌های جانوری را هم هرجا که رفتیم تقریبا از بین بردیم). یک احتمال دیگر هم این است که با آن ها زاد و ولد کرده باشیم و ترکیب شده باشیم.

اغلب قسمت‌های این معرفی آن قدر جذاب هستند که دلم می‌خواد همه‌شان را اینجا کپی پیست کنم! اما خودداری می‌کنم و بار دیگر شما را به خواندن اصلن متن توصیه می‌کنم.

و اما اگر شما هم مثل من فراغتی برای خواندن کتاب، چه به انگلیسی چه ترجمه اش به فارسی پیدا نکرده باشید، می‌توانید از گوش دادن به پادکست ناوکست ذوق زده شوید.

ناوکست از آن دست پادکست‌هایی است که باید تمام اپیزودهای آن را به ترتیب گوش کنید. و شاید گاهی لازم باشد چند باره گوش کنید. هر قسمت از این اپیزودها کوتاه‌تر از ۳۰ دقیقه هستند و آن قدر با اطلاعات هیجان‌انگیز پر شده‌اند که اصلن متوجه نمی‌شوید این زمان چگونه می‌گذرد.

برای کمک به درک هویت انسان، روایت پادکست از تاریخچه مختصر بشر، نوشته یووال هراری را در لینک زیر بشنوید.

https://navcast.podbean.com

۲+
برچسب‌ها

کاواک

وبگاه کاواک مجموعه‌ای از تازه‌ترین و برترین‌های نشر ایران و جهان را برای تمامی گروه‌های سنی از جمله کودکان و نوجوانان فراهم کرده است و قصد دارد با ارائه‌ی کیفیتی مطلوب و در کمترین زمان ممکن فرایند ارسال و تحویل را چه در داخل و چه در خارج از کشور برای شما کتاب‌خوانان عزیز فراهم سازد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن