ادبیات جهاننقد ادبی و مقالاتنقد و معرفی کتابنمایش‌نامه و فیلم‌نامه
موضوعات داغ

نمایش‌نامه‌ی مدئا

تراژدی عشق و انتقام

نمایش‌نامه‌ی مدئا,

اثر لوکیوس آنایوس سنکا,

در سده‌ی اخیر نمایش‌نامه‌ها یکی از جذابترین کتاب‌ها بوده و طرفداران بسیاری را جذب کرده است؛ البته بی‌شک می‌توان گفت، برخی از نمایش‌نامه‌ها طرفداران عام دارند، چون نمایش‌نامه‌ی رومئو و ژولیت از شکسپیر یا اتللو و…

بعضی از نمایش‌نامه‌ها نیز هستند که طرفداران خاص خود را دارند یا در میان کشور خود به یک اسطوره تبدیل‌شده‌اند؛ همانند: نمایشنامه مدئا اثر لوکیوس آنایوس سنکا که یکی از معروف‌ترین نمایشنامه‌های تراژدی در یونان است و در قرن بیستم بسیار اجراشده است.

یونان یکی از کشورهایی است که سابقه‌ی درخشانی در نمایش‌نامه‌نویسی دارد و نویسندگان مشهوری چون: اوریپیدس، آیسخولوس، سوفوکلس که در نوشتن نمایشنامه‌های تراژدی تبحر فراوان داشته‌اند. نوشته‌های تراژدی و حماسی نزد یونانیان جذابیت فراوان داشته و دارد. نمایش‌نامه‌هایی که پیش از میلاد مسیح و مربوط به پادشاهان رم و یونان هستند، عموما از مضامین حماسی و تراژدی برخوردار بوده‌اند.

نمایش‌نامه‌های قدیمی و تاریخی گاه به دلیل ترجمه نشدن و یا تحریف، بسیار تغییر شکل پیدا کرده‌اند که خواندن آن‌ها نوعی تاریخ جعلی را به ما نشان خواهد داد، با این حال نشر قطره سعی نموده از بین نمایش‌نامه‌های مذکور بهترین آن‌ها را منتشر نماید.

 از این مجموعه می‌توان به نمایش‌نامه‌ی مدئا اشاره کرد. این کتاب با ترجمه‌ی خوب مهدی الیکائی به یکی از شاخص‌ترین نمایش‌نامه‌های ترجمه شده تبدیل ‌شده است که برای دانشجویان تئاتر جذابیت فراوانی دارد.نخستین نمایش مدئا در کشور یونان و در ۴۳۱ پیش از میلاد اجراشده است اما همچنان از طرفداران زیادی برخوردار است.

درباره‌ی اوریپیدس

نخستین بار مدئا توسط تراژدی‌نویس مشهور یونان، اورپیدس نوشته‌شده است و بعدها لوکیوس آنایوس سنکا از آن اقتباس کرده و مدئا را بازنگاری کرده است. مضمون اصلی مدئا، عشق و نفرت است. نمایش مدئا به خوبی نشان می‌دهد که اوریپیدس در نمایش رنج انسان، نسبت به تراژدی‌نویس‌های هم‌عصر خود مانند سوفوکل و آیسخولوس متفاوت عمل می‌کرده است.

در مدئا عشق، نفرت و انتقام به شکل زیبایی به نمایش درآمده است. مدئا با نقشه‌ای دقیق از شوهرش انتقام می‌گیرد و در پی آن فرزندان خود را نیز می‌کشد و از یونان فرار می‌کند. نفرت در زندگی او به حدی رسیده است که دیگر جایی برای سلطنت، قوانین، فرهنگ، عزت‌نفس و حتی عشق مادرانه باقی نمی‌گذارد؛ زیرا مدئا یک شاهزاده و جادوگر بربر است که عادت داشته همه‌ی کارها را به روش خود انجام دهد؛ قتل‌های واقع شده در نمایش مدئا، تفاوتی بسیار با قتل‌های دیگر تراژدی‌های کلاسیک دارد؛ به‌طوری که مدئا هیچ‌گاه نسبت به آن قتل‌ها احساس پشیمانی نمی‌کند. به‌طورکلی نمایش‌نامه‌ی مدئا یک درام قوی، غم‌انگیز و دهشتناک است که به‌واسطه‌ی آن، اوریپیدس نوع نگاه خود را به زندگی بیان می‌کند.

لوکیوس آنایوس سنکا

نویسنده مدئا، لوکیوس آنایوس سنکا چهار سال قبل از میلاد مسیح به دنیا آمد و می‌توان گفت زندگی پر فراز و نشیبی داشته است. او مدتی به سیاست روی آورد و در پی آن تبعید گشت. سنکا یکی از مهم‌ترین فیلسوفان زمان خود بود که برای آموزش به نرون، از تبعید بازمی‌گردد.

سنکا بعدها به‌عنوان یک تراژدی‌نویس از آثار اوریپیدس اقتباس نمود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها نمایش‌نامه‌ی مدئا است که در انتهای این کتاب، اقتباس سنکا و نوشته‌ی اوریپیدس به زیبایی با هم مقایسه شده است.

برای علاقه‌مندان این کتاب قطعا مقدمه‌ی عبدالله کوثری درباره‌ی سنکا و کیفیت آثارش بسیار خواندنی خواهد بود.

نمایشنامه جذاب مدئا توسط نشر قطره و در مجموعه کتاب‌های جامانده از گذشته منتشر شده است. این کتاب جذاب و خواندنی در وبگاه کاواک عرضه‌شده است که علاقه‌مندان به کتاب‌های حماسی و ادبیات نمایشی می‌توانند با مراجعه به وبگاه کاواک این کتاب را به قیمت ۱۰,۰۰۰ تومان به‌صورت اینترنتی خرید کنند.

بنفشه اپرا

در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار تحصیل کرده و هم‌اکنون به صورت تخصصی به تولید محتوا مشغول هستم. به کتاب‌های تاریخی و رمان علاقه‌ی ویژه‌ای دارم و امیدوارم بتوانم در تمامی موضوعات کتاب‌های خوبی به شما عزیزان معرفی نمایم.
برچسب‌ها

کاواک

وبگاه کاواک مجموعه‌ای از تازه‌ترین و برترین‌های نشر ایران و جهان را برای تمامی گروه‌های سنی از جمله کودکان و نوجوانان فراهم کرده است و قصد دارد با ارائه‌ی کیفیتی مطلوب و در کمترین زمان ممکن فرایند ارسال و تحویل را چه در داخل و چه در خارج از کشور برای شما کتاب‌خوانان عزیز فراهم سازد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن