سرای هنر
موضوعات داغ

نمایشنامه سالومه

نوشته‌ی اسکار وایلد

سالومه (انگلیسی: Salome‎، فرانسوی: Salomé‎، تلفظ می‌شود: [salome]) سالومه یک تراژدی نوشته‌ی اسکار وایلد است. نمایشنامه در یک پرده روایت انجیلی سالومه دخترخوانده‌ی هرود، والی یهودیه، را بازگو می‌کند که در ازای رقصیدن «رقص هفت چادر» سرِ یحیی تعمید دهنده را بر سینی از هرود درخواست می‌کند.

نسخه‌ی اصلی سالومه را اسکار وایلد به فرانسوی نوشته است. این نسخه در ۱۸۹۱ به چاپ رسیده و سه سال پس از آن ترجمه‌ی انگلیسی آن زیر نظر وایلد منتشر شده است. وایلد در این باره که چرا سالومه را به زبان فرانسوی نوشته است، در روزنامه‌ی پال‌مال گزت به تاریخ ۲۹ جون ۱۸۹۲ چنین گفته: «یک ابزار هست که می‌دانم در فرمان دارم و آن زبان انگلیسی ست. ابزاری دیگر نیز بود که تمام زندگی‌ام به آن گوش داده بودم، و می‌خواستم یک بار آن را در دست گرفته ببینم که آیا می‌توانم از آن چیزی زیبا بیرون بکشم یا نه.» ترجمه‌ی انگلیسی سالومه کار لرد آلفرد داگلاس است. لرد داگلاس همو ست که رابطه‌ی عاشقانه‌اش با وایلد جنجال‌آفرین شد و کار وایلد را به زندان کشانید.

در ۱۱ فوریه ۱۸۹۶ که سالومه برای نخستین بار در پاریس بر صحنه می‌رفت وایلد در زندان بود. پیش‌تر در لندن، سارا برنار، هنرپیشه‌ی سرشناس آن دوران، کوشیده بود سالومه را بر صحنه ببرد اما دربار انگلستان به بهانه‌ی این که در این نمایشنامه شخصیت‌های کتاب مقدس حضور دارند و قانون چنین چیزی را منع کرده، از اجرای آن جلوگیری کرد. اما نمایشنامه در انگلستان و در سرتاسر اروپا منتشر شد و هواداران بسیار یافت. ریشارت شترواس بر پایه‌ی ترجمه‌ی آلمانی هدویگ لاخمان اپرایی به همین نام ساخت که شهرتش با شهرت نمایشنامه برابری می‌کند. آنتوان مَریوُت، آهنگساز فرانسوی، نیز اپرایی بر پایه‌ی متن اصلی ساخته است…

۲+
منبع
ویکی پدیا
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن