سرای هنرنمایش‌نامه و فیلم‌نامه
موضوعات داغ

نمایشنامه خانه عروسک

اثر هنریک ایبسن

نمایشنامه خانه عروسک اولین و مشهورترین اثر هنریک ایبسناست و به روایت زندگی زنی می‌پردازد که تصور می‌کند خوشبخت‌ترین زن جهان است، اما پس از مدتی می‌فهمد که خوشبختی و عشق او به همسرش دروغی بیش نبوده است.

نمایشنامه خانه عروسک درباره‌ی زن مهربان و عاشقی به نام نورا است که با مرد مورد علاقه‌اش ازدواج کرده و به شدت به وی علاقه‌مند است. نورا همه چیز را فدای خانواده و عشقش می‌کند، او خود را خوشبخت‌ترین زن در جهان می‌داند. اما پس از مدتی اتفاقی رخ می‌دهد که شوهرش همان مرد ایده‌آل و عاشقش، زیر پایش را خالی می‌کند. این زن که گمان می‌کرد شوهرش را به خوبی می‌شناسد، حالا دیگر برای او تبدیل به یک بیگانه شده است.

نورا پس از این اتفاقات متوجه می‌شود که در زندگی‌اش انسانی آزاد نیست، بلکه عروسکی ناآگاه و سرگردان بوده و خانه‌اش نیز عروسخانه‌ای بیش نبوده است. این اتفاق باعث می‌شود که چشمش به روی حقایق باز شود و همه‌چیز را رها کند و به دنبال ارزش‌های واقعی برود.

هنریک ایبسن کیست؟

هنریک ایبسن (Henrik Ibsen) شاعر و نمایشنامه‌نویس برجسته‌ در سال ۱۸۲۸ در نروژ متولد شد. او نمایشنامه‌نویسی خلاق، مدرن و تحول‌گرایی است که روح تازه‌ای به جسم ادبیات دراماتیک داده و در آثارش، نگاه جدیدی به انسان مدرن انداخته است.

در بخشی از کتاب خانه عروسک می خوانیم:

– شما اینجا چیکار می‌کنید آقای کروگستاد!

– بدی خونه‌های زیادی مفروش شده همینه، صدای پا رو خفه می‌کنه تا به خودت بیای، یکی تو چند قدمیت ظاهر میشه.

– عادت دارید همیشه اینجوری وارد خونه‌ی آدما بشید.

– شما همیشه از دیدن آدما انقدر وحشت می‌کنید.

– کی در رو براتون باز کرد. اصلا در زدید؟

– از یک کارمند بانک بعیده که از دیوار خونه‌ی مردم بالا بره!

این کتاب را سه مجموعه انتشاراتی ؛ نشر  آمه با ترجمه رضا دادویی؛ نشر نیماژ با ترجمه افسانه کمالی و نشر تابان خرد با ترجمه بهاره آقا گل زاده منتشر کرده اند.

مشاهده‌ی کتاب‌ها
۲+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن