نقد و معرفی کتاب
موضوعات داغ

نقد کتاب همه‌ی خوبی‌هایت

اثر کالین هوور

در این مطلب به معرفی کتاب همه‌ی خوبی‌هایت اثر کالین هوور میپردازیم با ما همراه باشید.

ماجرای عشق کویین و گراهام بی‌نقص است اما ازدواج ناموفقشان این رابطه‌ی خاص و زیبا را تهدید به نابودی می‌کند. خاطرات، اشتباهات و رازهایی که درگذر سال‌ها روی‌هم تلنبار شده اکنون سبب جدایی‌شان شده و هرروز را به کامشان تلخ کرده است. تنها یک‌چیز هست که شاید بتواند نجاتشان دهد؛ چیزی که این قدرت را نیز دارد که ازدواجشان را به جایی برساند که دیگر نشود برایش کاری کرد. باید این خطر را به جان بخرند؟ آیا آنچه بینشان گذشته ارزش نجات دادن دارد؟

«تمام خوبی‌هایت» رمانی است با یک داستان عمیق؛ داستان زوجی که تقلا می‌کنند تا آسیب‌ها را پشت سر بگذارند و رابطه‌شان را همانند گذشته بکنند؛ ناباروری مشکلی است که این زوج با آن سروکار دارند و بسیار نیز ملموس و آشناست و آینده‌ی رابطه و تحقق قول‌هایی که درگذشته به یکدیگر دادند را تهدید می‌کند. سیاق بی‌مانند کالین هوور و چنین روایت درخشانی به خلق یک رمان جذاب و اندوه‌بار ختم می‌شود؛ رمانی که خواننده را به این پرسش وامی‌دارد که: آیا عشقی که آغازش چون قصه‌ها زیبا بود می‌تواند گذر زمان را دوام بیاورد و دو انسان ناکامل قادرند احساس کامل و بی‌نقصی که میانشان موج میزند را برای مدت طولانی زنده نگاه‌دارند؟

این رمان نیز یکی از کتاب‌هایی است که ممکن است مدت‌ها در قفسه‌تان خاک بخورد. ممکن است به جلد و عنوان کتاب نگاه کنید و آن شوق و شجاعت لازم را برای شیرجه زدن در داستان در خود نیابید؛ اما چرا؟ شاید با مطالعه خلاصه کتاب از غم و اندوهش بترسید و گمان کنید نابودتان خواهد کرد. مسخره است؛ میدانم! چرا باید از یک کتاب ترسید؟! اما حقیقت این است که کالین هوور از آن نویسنده‌هایی است که دقیقاً قادر به نابود کردن خواننده‌هایش است.خوشبختانه اما من اینجا هستم تا بگویم بسیاری این کتاب را مطالعه کرده‌اند و جان سالم به در بردند.

«خواب بودی. چه چیزی را از دست دادم؟ تعریف کن خوابی دیدی؟»

این داستان تکه‌تکه‌تان می‌کند! داستان کویین و گراهام به‌راستی دلتان را می‌شکند. ازدواج گراهام و کویین نفس‌های آخرش را می‌کشد. همراه شدن با این زوج به‌منزله‌ی قدم نهادن در سفری است احساسی و طاقت‌فرسا است به‌طوری‌که با به پایان رساندن کتاب حس می‌کند یک ماراتون را تمام کرده‌اید. گراهام و کویین هنوز آن روی سکه‌ی زندگی را ندیده‌اند و بااین‌حال از همین ابتدای کار با مشکل روبه‌رو شده‌اند. از همین ابتدای راه احساس می‌کنند اشتباه کرده‌اند و این را نمی‌توان انکار کرد. ما نیز به‌عنوان خواننده تنها کاری که می‌توانیم بکنیم این است که برایشان آرزوی خوشبختی کنیم.

«همه‌ی ما پر از ایرادیم. هزار ایراد که مثل سوراخ‌های ریز همه جای پوستمان هستند و گاهی تقدیر جوری رقم می‌خورد که این عیب و ایرادها زیادی نمایان می‌شوند».

 در این رمان داستان را در دو زمان گذشته و حال دنبال می‌کنیم. فصل‌هایی که گذشته را روایت می‌کنند سرشارند از احساس عشق و گرمای محبت و می‌توان تک‌تک احساسات زیبایی که کویین و گراهام تجربه‌اش می‌کنند را حس کرد. داستان عشق آن‌ها شاید یکی از زیباترین داستان‌های عاشقانه باشد که خوانده‌اید. داستان فصل‌هایی که به زمان حال می‌پردازد، داستان دیگری است.

در این فصل‌ها دلتان می‌خواهد مچاله شوید و از اندوه به داخل کمد بخزید! برای این فصل‌ها نوشیدنی و داشتن یک همراه اهل کتاب توصیه می‌شود تا بتوانید بالا و پایین‌هایی که گراهام و کویین تجربه می‌کنند را تاب بیاورید. تجربیات آن دو بسیار واقعی حس می‌شوند و بار غم سنگینی را بر دل خواننده می‌گذارد. در این فصل‌ها درد ملموس‌ترین احساس است.

یک‌بار دیگر کالین هوور موضوعی پیش‌پاافتاده را برگزید و آن را از آن خود کرد. او در این رمان به ما تصویری از یک زوج بی‌نقص ارائه می‌دهد که در تقلا هستند از شرایط سختی که درگیرش هستند بیرون بیایند؛ دنیایی که فرومی‌پاشد و در آن تمام خوبی‌هایشان کنار می‌رود و جز تکه‌تکه‌هایی که نشانشان دهد پیش‌تر که بودند و حالا که هستند، از آن‌ها چیزی باقی نمی‌ماند.

«دل‌تنگت هستم کویین. خیلی زیاد. همین‌جایی اما انگار نیستی. نمی‌دانم کجا رفتی و کی رفتی اما نمی‌دانم چطور برت گردانم همین‌جا. خیلی تنهایم. ما باهم زندگی می‌کنیم. باهم غذا می‌خوریم. باهم می‌خوابیم؛ اما من از هرزمان دیگری بیشتر احساس تنهایی می‌کنم».

«تمام خوبی‌هایت» رمانی است که می‌توان داستانش را با تمام وجود حس کرد. این کتاب احساساتتان را عریان می‌کند و آسیب‌پذیرتان می‌کند. درست همان زمانی که خیال می‌کنید کالین هوور از این بهتر نمی‌تواند بنویسد یک کتاب بهتر رو می‌کند و خلافش را بهتان ثابت می‌کند. این همان کتاب است. استعداد این نویسنده به‌راستی‌که پدیده است و خلق چنین آثاری گویی برای او زحمتی ندارد. نمی‌دانم چطور یک داستان معرکه پشت سر یک داستان معرکه‌ی دیگر ردیف می‌کند و باید بگویم.

این رمان تا آخر عمر در یادتان خواهد ماند. «تمام خوبی‌هایت» اثری است منحصربه‌فرد با داستانی آشنا که شاید خیلی از ما تجربه‌اش کرده باشیم و درست به همین دلیل راه خود را به فهرست محبوب‌ترین‌ها بازکرده است. کالین هوور، متشکریم که یک‌بار دیگر با کلمات ما را به سفری خواندی و با این زوج دوست‌داشتنی و داستان ازدواجشان و تقلایشان برای نجات این رابطه همراهمان کردی.

این کتاب توسط نشر مصدق و با ترجمه‌ی محمد جواد شجاعی منتشر شده است که می‌توانید به‌راحتی آن‌را از سایت کاواک خریداری نمایید.

https://www.cavack.com/Item/27017

سارا بوریائی

دانشجوی مطالعات ترجمه در دانشگاه علامه طباطبایی تهران هستم و گاهی مقالات کوتاه ترجمه می‌کنم، علاقه‌ی زیادی به مطالعه دارم و امیدوارم به زودی بتونم ترجمه‌ی یک رمان کوتاه رو شروع کنم.
۲+
برچسب‌ها

کاواک

وبگاه کاواک مجموعه‌ای از تازه‌ترین و برترین‌های نشر ایران و جهان را برای تمامی گروه‌های سنی از جمله کودکان و نوجوانان فراهم کرده است و قصد دارد با ارائه‌ی کیفیتی مطلوب و در کمترین زمان ممکن فرایند ارسال و تحویل را چه در داخل و چه در خارج از کشور برای شما کتاب‌خوانان عزیز فراهم سازد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن