شخصیت امروز
موضوعات داغ

میگل د اونامونو

از درد جاودانگی اونامونو

میگل د اونامونو ۲۹ سپتامبر ۱۸۶۴ در بخش قدیمی شهر بیلبائو، استان بیسکای، اسپانیا به‌دنیا آمد. او مقاله‌نویس ٫ رمان‌نویس ٫ شاعر، نمایشنامه‌نویس و فیلسوف اسپانیایی است.
وی یک نوگرا بود و به برداشتن مرز ژانرهای مختلف کمک بسیار کرد. در مورد این‌که آیا وی عضو نسل ۹۸ بوده است با نه اختلاف‌نظر هست. وی علاوه بر نوشته‌های خود نقش مهمی در روشنفکری در اسپانیا داشته است.
پسر فلیکس د اونامونو و سالومه خوگو بود. وی در جوانی به زبان باسک علاقه‌مند بود و برای به دست آوردن شغل آموزگاری در کانون بیلبائو تلاش کرد.

میگل د اونامونو در دو دوره (از ۱۹۰۰ تا ۱۹۲۴ و از ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۶-دوره‌ی انقلاب فرهنگی و سیاسی اسپانیا) رئیس دانشگاه سالامانکا بوده است. وی در ۱۹۲۴ توسط دولت برکنار شد که اعتراض شدید روشنفکران اسپانیا را سبب شد. او تا سال ۱۹۳۰ در تبعید در جزیره‌ی فوئرته ونتورا به سر می‌برد تا این‌که به فرانسه فرار کرد. وی بعد از سقوط دیکتاتوری میگل پریمو د ریورا به اسپانیا برگشت و مقام خود را در دانشگاه باز پس گرفت. گفته می‌شود روزی که وی بعد از تبعید خود به دانشگاه بازگشت سخنرانی خود را این‌گونه آغاز کرد: «همچنان که دیروز داشتیم می‌گفتیم…» مانند فری لوئیس د لئون که چهار قرن پیش از وی گفته بود گویا این‌که او اصلاً غایب نبوده است. بعد از سقوط دیکتاتوری ریورا مردم اسپانیا دومین جمهوری خود را تجربه کردند. کوششی برای این‌که کنترل کشور خود را توسط دموکراسی به دست بگیرند هرچند این کوشش زیاد عمر نکرد. در این مدت اونامونو کاندیدای یک حزب روشنفکرانه به نام آل سرویسیو د لا ریپوپلیکا بود.

دومین جمهوری درنهایت توسط کودتای نظامی فرانسیسکو فرانکو یکی از ژنرال‌های ارتش در جنگ داخلی اسپانیا در هم کوبیده شد. وی که در آن زمان تازه حرفه ادبی بین‌المللی خود را شروع کرد بود تبدیل به یک ملی‌گرای اسپانیایی شد چون فکر می‌کرد که اگر زیاد تحت تأثیر نیروهای خارجی قرار بگیرد ارزش‌های ضروری اسپانیا از بین خواهند رفت. به این دلیل وی به مدتی کوتاه کودتای فرانکو را حمایت کرد. درنهایت تاکتیک‌های خشن و بی‌رحمانه نیروهای فرانکو بر جمهوری خواهان باعث شد که وی هم با فرانکو و هم با جمهوری خواهان مخالفت کند. به دلیل این مخالفت‌ها وی برای دومین بار از سمت خود در دانشگاه برداشته شد.

فلسفه‌ی میگل د اونامونو فلسفه‌ای اصولی و روش دار نبود و درواقع نفی تمام اصل‌ها و روش‌ها و تصدیق ایمان در خودش بود. وی ازنظر فلسفی تحت تأثر خردگرایی و اثبات‌گرایی پیشرفت کرده بود هرچند که وی نوشته‌هایی از دوره‌ی جوانی خود به‌جای گذاشته است که همفکری وی را با جامعه‌گرایی و نگرانی وی را برای موقعیتی که اسپانیا در آن زمان در آن بود نشان می‌دهد. وی معتقد بود که بهترین راه درک و فهم تاریخ نگاه به داستان‌های کوتاه افراد ناشناس است نه وقایع بزرگ و جنگ‌ها.

میگل د اونامونو در سال ۱۹۳۶ نزاعی در ملأ عام با میلان آستری ژنرال ملی‌گرای ارتش فرانکو در دانشگاه داشت که در آن علیه آستری و عناصر حرکت فرانکو گرا سخن گفته بود. بلافاصله بعدازآن وی بازداشت خانگی شد و در خانه خود زندانی بود تا ده هفته بعد در ۳۱ دسامبر ۱۹۳۶ درگذشت.

برای مشاهده‌ی آثار میگل د اونامونو در کتاب‌فروشی آنلاین کاواک، از لینک‌های زیر استفاده نمایید.

کتاب قدیس مانوئل / نویسنده: میگل د اونامونو / مترجم: بها‌الدین خرمشاهی / انتشارات: رامند

کتاب خاله تولا / نویسنده: میگل د اونامونو / مترجم: نجمه شبیری / انتشارات: نگاه

کتاب درد جاودانگی / نویسنده: میگل د اونامونو / مترجم: بها‌الدین خرمشاهی / انتشارات: ناهید

کتاب مه / نویسنده: میگل د اونامونو / مترجم: بهناز باقری / انتشارات: مروارید

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

پیمان ملک‌زاده

مدیر امور اجرایی و کارشناس تولید محتوا، علاقه‌مند به ادبیات و...

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =

بستن