پاورقی
موضوعات داغ

مکتب کلاسیسیسم

معرفی مکتب ادبی کلاسیسیسم

معرفی مکتب کلاسیسیسم

مقدمه : در پرونده معرفی مکاتب ادبی سایت کاواک قصد داریم این‌بار در یک متن کوتاه، شما را با مکتب ادبی کلاسیسیسم آشنا کنیم. در انتهای این مقاله نیز به معرفی چند کتاب شاخص در مکتب کلاسیسیسم خواهیم پرداخت.

سبک هنری کلاسیسیسم ریشه در اصیل‌ترین آفرینش‌های هنری و ادبی عصر باستان یونان و روم دارد. این جنبش فراگیر در اواسط قرن هفدهم شکل امروزی مکتب کلاسیک را به خود‌ گرفت و آرمانش بازگشت به هنر و زیبایی شناسی اصیل و منظم باستان بود. کاربرد کلمه‌ی کلاسیک در ابتدا به آثار هنری اصیل و تراز اول اطلاق می‌شد؛ اما با شروع قرن شانزدهم شکلی مدون در قالب یک سبک مستقل به خود گرفت. این عنوان که اولین‌بار در دوران رنسانس شکل گرفت، مظهر هنر متعالی آن روزگار بود و شامل آثاری می‌شد که از دید زیبایی‌شناسی، هنری در حد کمال در آن به کار گرفته شده است.

با این‌حال‌که ریشه‌های مکتب کلاسیسیسم در ایتالیا ظهور کرد؛ اما این جنبش با فراز و نشیب‌های بسیاری در اواسط قرن هفدهم و در فرانسه جایگاه امروزی خود را یافت. رعایت اصول و ساختار آفرینش، شرط اصلی مکتب ادبی کلاسیسیسم است و یک اثر تنها در صورتی در این دسته می‌گنجد که چهارچوب‌های شاخص این مکتب را رعایت کرده باشد. مکتبی که از منطق ریشه می‌گیرد و تلاش دارد تا ارکان هنری یک اثر در نهایت نظم و هارمونی باشد. نقش احساسات و به‌ویژه تخیل در مکتب کلاسیسیسم حداقلی است و به‌طور ساده می‌توان گفت که چهارچوب‌ها و اصول این مکتب در تضاد با آرای پیروان رمانتیسم و هنر باروک است. پیروان مکتب ادبی کلاسیسیسم از تکرار و بازگشت به گذشته ابایی نداشته و اظهار می‌دارند که آنچه باید در هنر به هر فرمی از آن خلق می‌گردیده، به شکل متعالی موجود است و آن‌ها با تکرار این آثار در فرم‌های متفاوت قصد دارند تا جامعه را با بخش‌های دیده نشده‌ی این آثار آشنا کنند.

ادبیات در مکتب کلاسیسیسم هم همین ویژگی را دارد. در آثار شاخص ادبی مکتب کلاسیسیسم ، بنیان بر عقل و استدلال است. هیجانات شدید، ابر قهرمان‌ها و از همه مهمتر تخیلات شیرین و ماواریی، نقش چندانی در داستان‌سرایی کلاسیک نداشته و فضای روایت، منطقی و شخصیت‌های محوری داستان، افراد روزمره‌ای هستند که جامعه‌ی محدود خود را نمایندگی می‌کنند. این مکتب ادبی خالق مجموعه‌ای از بهترین تراژدی‌ها، حماسه‌ها و حتی کمدی‌های تاریخ ادبیات است.

از اصلی‌ترین ویژگی‌های مکتب کلاسیسیسم می‌توان به اصالت عقل و تعقل، آموزندگی، رعایت نزاکت ادبی و همچنین هارمونی و وحدت‌رویه در مکان، زمان و موضوع اشاره کرد. مکتب کلاسیسیسم بزرگان بسیاری را به خود دیده است که از آن میان می‌توان به ژان ژاک روسو، ولتر، پیر کورنی، بیکن، آلفیری و بسیاری از بزرگان و متاخرین دیگر همچون دانته اشاره کرد.

چند کتاب شاخص از مکتب کلاسیسیسم

  • کتاب آرزوهای بزرگ اثر چارلز دیکنز / مترجم : ابراهیم یونسی / ناشر : دوستان / تعداد صفحات : ۶۳۵
  • کتاب بینوایان اثر ویکتور هوگو / مترجم : کیومرث پارسای / ناشر : سمیر / تعداد صفحات : ۲۲۱۱ ( ۵ جلدی )
  • کتاب گتسبی بزرگ اثر فرانسیس اسکات فیتس جرالد / مترجم : کریم امامی / ناشر : علمی و فرهنگی / تعداد صفحات : ۳۷۱
  • کتاب کشتن مرغ مینا اثر هارپر لی / مترجم : فخرالدین میررمضانی / ناشر : امیرکبیر / تعداد صفحات : ۴۱۶
  • کتاب خورشید هم یک ستاره است اثر نیکولا یون / مترجم : پگاه ملکیان / ناشر : میلکان / تعداد صفحات : ۲۹۲

اگر علاقه‌مند به کتاب‌های مکتب کلاسیسیسم هستید، می‌توانید به‌وسیله‌ی ابزار کاربردی ما در وبگاه کاواک، هر کتابی را که دوست دارید به‌گونه‌ای متفاوت بیابید. کاواک‌گراف نه‌تنها ابزاری است جذاب برای یافتن کتاب موردعلاقه‌تان، بلکه دنیایی از کتاب‌های مشابه را هم به شما پیشنهاد می‌کند.

هانی آی

ما یک زوج زندگی و کار هستیم که هرکدام توانایی‌ها داریم. ما تحصیل‌کرده‌ی هنرهای تجسمی و IT هستیم و تقریبا ۱۳ ساله در محیط اینترنت فعالیت‌های مختلفی در زمینه طراحی گرافیک، تولید محتوا و تبلیغات داریم. « هانی آی » نامی است که برای برند خودمان انتخاب کردیم و از طریق این برند تلاش می‌کنیم محتوایی ارزشمند ازنظر نوشتاری و بصری، به محیط وب فارسی ارائه بدیم.
۲+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن