شخصیت امروز
موضوعات داغ

مولیر

درام‌نویسِ برتر قرن هفدهم

مولیر

ژان باتیست پوکلن ۱۵ ژانویه ۱۶۲۲ در پاریس فرانسه متولد شد؛ که با نام مولیر شناخته می‌شود را همراه با کورنی و ژان راسین یکی از سه درام‌نویسِ برترِ قرن هفدهم در فرانسه و بزرگ‌ترین کمدی‌نویسِ تئاتر در اروپا و هنرپیشه‌ی تئاتر می‌دانند.

پدرش از کارگران بخش طراحی داخلی قصرهای لوئی ۱۴ پادشاه فرانسه بود. او پس از طی مقدمات علوم به‌قصد فراگیری حقوق به دانشگاه رفت، اما عشق او به نویسندگی و نمایش مانعی برای فراگیری حقوق شد. پس از انصراف از تحصیل در رشته‌ی وکالت با خانواده «بژارت» آشنا شده و با همکاری آن‌ها در شهر پاریس تماشاخانه‌ی «L’Illustre Theatre» را تأسیس می‌کند؛ و در سال ۱۶۵۸ در پاریس به نوشتن نمایش‌نامه روی می‌آورد. مولیر آثارش را خود به روی صحنه می‌آورد؛ اما اولین اقدام او با شکست مواجه می‌شود؛ درنتیجه تصمیم می‌گیرد یک گروه سیار تشکیل دهد و در شهرستان‌ها فعالیت کند. پس از سال‌ها زندگی سیار سرانجام به پاریس بازمی‌گردد. در سال ۱۶۵۹ با اثر تصنع گرایان مضحک افراط متکلفان را مسخره می‌کند و به این ترتیب کمدی اخلاقی را پایه‌گذاری می‌کند که قصد دارد خطاهای معاصرانش را افشا کند و نمایش‌نامه‌ی مکتب زنان مولیر تأییدی است بر این جهت‌گیری. در نمایش‌نامه‌هایش بی‌رحمانه جامعه فئودال آن دوران و اخلاق آنان را به تمسخر می‌گرفت. فعالیت دیگر مولیر درزمینه‌ی کمدی سیاسی بود و در آن‌ها مشکلات اجتماع را مطرح می‌کند: تارتوف، دون ژوان، مردم‌گریز دشمنان مولیر او را با دستاویز قرار دادن دفاع از مذهب مورد انتقاد قرار می‌دهند و نتیجه آن می‌شود که تارتوف و دون ژوان ممنوع می‌شود. مولیر مأیوس و بیمار و ناکام در زندگی زناشویی پس از انتقاداتی که وارد می‌شود به موضوعات سطحی روی می‌آورد. مثل نیرنگ‌های اسکاپن او بین سال‌های ۱۶۲۲ تا ۱۶۷۳ در پاریس زندگی کرد.

مرگ

مولیردر سال ۱۶۷۳ به‌طور غم‌انگیزی براثر بیماری صعب‌العلاج سل، درحالی‌که خود نقش «ارگان» در نمایش بیمار خیالی را بر عهده داشت، در حین اجرا بی‌هوش می‌شود و اندکی پس از آنکه به خانه رسانده می‌شود، براثر بیماری و در ۵۱ سالگی درمی‌گذرد. کلیسا از خاک‌سپاری او در گورستان رسمی شهر جلوگیری کرد و حین خاک‌سپاری‌اش به صدا درآوردن ناقوس کلیساها و زمزمه دعاهای حاضران ممنوع گردید. او را در قبرستان «سنت ژوزف» که متعلق به نوزادان بود دفن کردند. در سال ۱۷۹۲ باقی‌مانده خاکش به موزه تاریخی فرانسه آورده شد و در سال ۱۸۱۷ در پاریس به گورستان پرلاشز منتقل شده و در کنار ژان دو لافونتن دفن شد.

آناتول فرانس درباره‌ی او می‌نویسد: مولیر لحظه‌ای کوتاه از وجدان آگاه بشریت بود که ۳۵۰ سال پیش همچون جرقه‌ای در جو تاریک فرهنگی اروپا درخشید.

برای مشاهده‌ی آثار مولیر در کتابفروشی کاواک، از لینک‌های زیر استفاده نمایید.

کتاب خسیس | نویسنده: مولیر | مترجم: محمدعلی جمالزاده | انتشارات: علمی و فرهنگی

کتاب نهضت ترجمه آثار مولیر در ایران و نواحی خاورمیانه | نویسنده: نیایش پورحسن | انتشارات: کوله پشتی

۰
برچسب‌ها

پیمان ملک‌زاده

مدیر امور اجرایی و کارشناس تولید محتوا، علاقه‌مند به ادبیات و...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن