روان‌شناسیسیاسیشعر ایرانمطالب خواندنی
موضوعات داغ

معرفی ۱۰ کتاب سال ۹۷ – بخش اول

10 کتاب سال 97 که نباید از دست داد

همهی ما دوست داریم فهرستی ساده و آسان از تمام بهترینها داشته باشیم. همچون « ۱۰۰ کتاب یا فیلمی که نباید از دست داد! ». دلیل انتشار معرفی ۱۰ کتاب سال ۹۷  نیز همین است.

ما این بار در سه لیست پیوسته، ۱۰ اثر برگزیدهی نشر ایران در سال ۹۷ را به انتخاب کاواک به شما معرفی میکنیم. تلاش داشتیم در لیست ۱۰ کتاب سال ۹۷ که نباید از دست داد » در فهرستی کوتاه، آثاری را به شما معرفی کرده باشیم که علاوه بر تکثر موضوعی، شما را با مفاهیم یا داستانهایی ارزشمند، آشنا نمایند. سه کتاب اول از این‌ قرارند :

کتاب شماره یک از ۱۰ کتاب سال ۹۷ : کتاب هنر خوب زندگی کردن

نام نویسنده : رولف دوبلی

نام مترجم : عادل فردوسی پور – بهزاد توکلی علی شهروز

نام انتشارات : چشمه

موضوع کتاب : روان‌شناسی

معرفی کتاب هنر خوب زندگی کردن

هنر خوب زندگی کردن همچون دیگر اثر رولف دوبلی ( هنر شفاف زیستن ) حاوی راهکارهای ساده اما موثری است که میتواند مسیرهای نوینی از رسم زندگی را به مخاطب خود معرفی کند. این کتاب حاوی ۵۲ سرفصل یا میانبر ذهنی برای بهتر و آسوده زیستن است.

بخشی از کتاب هنر خوب زندگی کردن

مطمئناً در زندگی خود حداقل یک نفر را سراغ دارید که از نظر شما عاقل و بالغ است: نظر شما چیست؟ آیا این به خاطر تنظیم ابتدایی بوده؟ یا ژن عالی یا تربیت ایده آل و یا تحصیل درجه‌یک او را این‌چنین عاقل کرده است؟ یا اصلاح، تلاش مدام برای حل مسائل و جبران کاستی‌ها و حذف تدریجی نارسایی از زندگی؟

افرادی که توان اصلاح زودهنگام خودشان را دارند نسبت به کسانی که مدت‌ها وقت صرف پیدا کردن یک نقطه‌ی شروع ابتدایی بی‌نقص می‌کنند و سپس امیدوارند که برنامه‌شان به نتیجه برسد، مزیت دارند.

کتاب شماره دو ۱۰ کتاب سال ۹۷ : کتاب معاهده نوشیدن چای

نام نویسنده : پوریا عالمی

نام انتشارات : گاندو

موضوع کتاب : شعر ایران، شعر فارسی قرن ۱۴

معرفی کتاب معاهده نوشیدن چای

معاهده نوشین چای کتابی است از پوریا عالمی که ما او را بیشتر با طنازیهایش در ستون روزنامهها و مجلات میشناسیم. مجموعه شعری با رویکرد سیاسی و اجتماعی که در دل طنز تلخ خود، تامل و تفکر را هم از مخاطب طلب میکند. دکتر سوسن شریعتی در وصف این کتاب میگوید :

« تلاش برای خواندن چنین کتابی و سپس سعی در رمزگشایی از معانی سیاسی و اجتماعی آن تجربه جالبی بود چراکه این «من»ِ اجتماعیِ کمی مسنِ خودسانسورِ متعلق به نسل قدیمی در مواجهه با این متنِ شفاف که اول‌شخص فعالی دارد و خطوط قرمز زیادی را رد می‌کند و کوشش برای اینکه به هر قیمتی از دل این متن، مضمون اجتماعی دربیاورم، تمرین خوبی بود. »

پوریا عالمی میگوید شعرهایم برخلاف سایر آثارم، تلخ است. البته که ما اعتقاد داریم تمام آثار او تلخ است!

بخشی از کتاب معاهده نوشیدن چای

بخشی از شعر معاهده نوشیدن چای :

معاهده‌ی ما

ترکمن‌چای نبود

عهد ساده‌ی نوشیدن چای بود

در عصرهایی که حسابش از تاریخ معاصر جداست

هرچند خورشید همیشه به دامان غرب پناهنده می‌شود

اما روشنایی خانه

چشمان تو و گردسوزی ساده بود

که شب را به صبح می‌رساند

کاغذهای کاهی

نه اعلان‌های شهربانی نه اعلامیه‌های مجازات بود

کاغذهای کاهی فرصت اندکی بود برای نوشتن، دوست داشتن و نوشتن دوستت دارم

کتاب شماره سه ۱۰ کتاب سال ۹۷ : کتاب تجربه مدرنیته

نام نویسنده : مارشال برمن

نام مترجم : مراد فرهاد پور

نام انتشارات : طرح نو

موضوع کتاب : علوم اجتماعی و سیاسی، تمدن جدید

معرفی کتاب تجربه مدرنیته

کتاب تجربه مدرنیته نگاهی منسجم و جامع دارد بر اثرات اجتماعی و هنری مدرنیته در جوامع گوناگون. این کتاب مشتمل بر پنج فصل است، که در هر فصل بر تاثیر و وجوهی از مدرنیته بر مبنای شخصیتهای اثرگذار این فرآیند میپردازد. فصلهای این کتاب عبارت‌اند از :

·         بررسی روند مدرنیزاسیون بر اندیشهی توسعه نگر فاوست گوته.

·         بررسی مانیفست کمونیست مارکس.

·         مارشال برمن در فصل سوم از تاثیرپذیری شارل بودلر از بلوارها و خیابانهای مدرن میگوید.

·         فصل چهارم به توضیح مفهوم ساختهی نویسنده بانام مدرنیسم توسعه‌نیافتگی میپردازد. این بخش نگاه جالبی دارد به تاثیر شهر سن پترزبورگ در تاریخ درخشانی از ادبیات روسیه که بزرگانی همچون نیکولای گوگول، پوشکین، بیلی، ماندلشتام و داستایفسکی را شامل میشود.

·         فصل پنجم و پایانی نیز نگاهی است کمی شخصیتر بر آثار مخرب مدرنیزاسیون بر شهر نیویورک بهویژه محلهی کودکی نویسنده یعنی برونکس.

بخشی از کتاب تجربه مدرنیته

برای خلق تصاویر حماسی هیچ کمبودی به لحاظ مضامین با رنگ‌ها وجود ندارد. آن نقاش حقیقی که ما در جستجوی او هستیم، کسی است که بتواند از دل زندگی امروزی خصلت حماسی آن را بیرون کشد و این حس را در ما برانگیزد که ما ( آدمیان مدرن ) با کروات‌ها و چکمه‌های چرمی‌مان چقدر باشکوه و شاعرانه‌ایم. باشد که سال‌ها بعد جویندگان حقیقی هنر وجد و شعف فوق‌العاده نهفته در ستایش از ظهور امر نو را برایمان به ارمغان آورند.

پس از مطالعهی معرفی کتابهای پیشنهادی سال ۹۷ به انتخاب کاواک میتوانید این کتابها را بهصورت کادو شده برای دوستانتان خریداری و ارسال نمایید. سال ۹۸ بیشتر کتاب بخوانیم.

راستی اگر کتابخوان هستید و درعین‌حال از حضور در یک مسابقه لذت میبرید؛ از شما دعوت میکنیم تا به صفحه‌ی مسابقهی نوروزی کاواک بروید. تمام شرکت‌کنندگان این مسابقه، برنده خواهند بود!

هانی آی

ما یک زوج زندگی و کار هستیم که هرکدام توانایی‌ها داریم. ما تحصیل‌کرده‌ی هنرهای تجسمی و IT هستیم و تقریبا ۱۳ ساله در محیط اینترنت فعالیت‌های مختلفی در زمینه طراحی گرافیک، تولید محتوا و تبلیغات داریم. « هانی آی » نامی است که برای برند خودمان انتخاب کردیم و از طریق این برند تلاش می‌کنیم محتوایی ارزشمند ازنظر نوشتاری و بصری، به محیط وب فارسی ارائه بدیم. فریلنسر بودن، رنگ زرد، گل و گیاه، کتاب و فیلم و موسیقی را دوست داریم. در حال حاضر با چندین مجموعه‌ی دوست‌داشتنی ایرانی در پروژه‌هایی که دوست داریم و از پس انجامش برمی‌آییم، همکاری می‌کنیم.

۲+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن