پیشنهاد کاواکداستان جهاننقد و معرفی کتاب
موضوعات داغ

معرفی کتاب یادداشت‌های یک دیوانه به همراه هفت قصه دیگر

معرفی کتاب نیکولای گوگول

پدید‌آورنده: نیکلای گوگول

مترجم: خشایار دیهیمی

وجه مشخصه‌ داستان‌های گوگول سادگی قصه‌‌نویسی، ویژگی قومی، سرزندگی خنده‌آور و … آن‌هاست که همیشه تحت‌تأثیر احساس عمیق غم و دلتنگی قرار می‌گیرد. همه‌ این ویژگی‌ها یک منبع دارند: گوگول شاعر است. شاعر زندگی حقیقی.
اولین تأثیری که هر یک از قصه‌ های گوگول بر خواننده می‌گذارد این است که با خود بگوید: «چقدر همه‌ این‌ها ساده، عادی، طبیعی، و حقیقی است، و درعین‌حال چقدر بکر و تازه.» این سادگی قصه‌ نویسی، این صراحت لهجه، این پرهیز از نمایش‌ پردازی، این پیش‌ پا افتادگی و معمولی بودن اتفاقات قصه‌ ها، علائم حقیقی و قطعی خلاقیت هستند: این شعری حقیقی است، شعر زندگی خود ماست.
تقریباً همه‌ قصه‌ های گوگول کمدی‌ های سرگرم‌ کننده‌ ای هستند که با هیچ‌ و پوچ شروع می‌شوند، با هیچ‌ و پوچ ادامه می‌یابند و به اشک ختم می‌شوند. قصه‌هایش همگی همین‌طورند: اولش سرگرم‌ کننده، سپس غم! زندگی خود ما هم چنین است: اولش سرگرم کننده، و بعد غم. چقدر شعر، چقدر فلسفه، و چقدر حقیقت در این‌جا نهفته است!

۰
برچسب‌ها

کاواک

وبگاه کاواک مجموعه‌ای از تازه‌ترین و برترین‌های نشر ایران و جهان را برای تمامی گروه‌های سنی از جمله کودکان و نوجوانان فراهم کرده است و قصد دارد با ارائه‌ی کیفیتی مطلوب و در کمترین زمان ممکن فرایند ارسال و تحویل را چه در داخل و چه در خارج از کشور برای شما کتاب‌خوانان عزیز فراهم سازد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن