نقد و معرفی کتاب
موضوعات داغ

معرفی کتاب گم‌شدن زیبای خفته

اثر راس مک دانلد

کتاب گم‌شدن زیبای خفته اثری جنایی است به قلم راس مک دانلد که خود از غول‌های ادبیات جنایی آمریکا است. مک‌دانلد در کتاب گم‌شدن زیبای خفته بار دیگر به کارآگاه محبوبش، لو آرچر، و ماجراهایش می‌پردازد؛ این بار اما پای خانواده‌ای ثروتمند و رازهای تاریکش در میان است.

برگردان فارسی کتاب گم‌شدن زیبای خفته اثر راس مک‌دانلد با ترجمه‌ی عباس کریمی عباسی و از نشر ورا در دسترس علاقه‌مندان قرارگرفته است.

خلاصه‌ی داستان

لو آرچر کارآگاهی سرسخت اما احساسی است. آرچر روزی در ساحل، شاهد نشت نفت در دریا و آلودگی وسیع آب است. در این میان زنی زیبا سعی دارد پرندگان را از مهلکه نجات دهد و نفت را از پروبالشان پاک کند. او آزرده است، خشمگین است و گویی گم‌شده و به کمک نیاز دارد؛ درست از همان دست دخترانی که آرچر را جذب خود می‌کنند. لو آرچر بلافاصله به سمت او کشیده می‌شود و کاشف به عمل می‌آید که خانواده‌ی او صاحب نفت‌کش و مسبب آن فاجعه بوده‌اند.

دختر به آرچر اجازه می‌دهد او را تا خانه همراهی کند و خود کاملاً ناگهانی خانه را ترک می‌کند. آرچر متوجه می‌شود که دختر پیش از رفتن، قرص‌های خوابش را نیز از قفسه برداشته و با خود برده است. حال جست‌وجو آغاز می‌شود. آرچر باید پیش از آنکه دختر بلایی سرخود بیاورد او را بیابد.

در خلال تحقیقاتش و صحبت با والدین دختر، پدر و مادربزرگ و همسر او، درمی‌یابد که هر یک از آن‌ها از غمی رنج می‌برد. همسر او بااینکه بسیار دوستش دارد اما احساس می‌کند زنش از او سرتر است و خانواده‌ی دختر او را فرصت‌طلبی می‌دانند که تنها به دنبال پول است. آرچر متوجه‌ می‌شود که دختر سابقه‌ی خودکشی نیز داشته و گویی از عذاب وجدان رنج می‌برد.

والدین دختر نامه‌ای مبنی بر دزدیده‌شدن دخترشان دریافت می‌کنند که در آن تقاضای مبلغ هنگفتی پول شده است. آرچر در تلاش برای پیدا کردن دختر، ناچار می‌شود پرده از اسراری بردارد که خیلی‌ها ترجیح می‌دهند سربه‌مهر باقی بماند. مردانی هستند که گویی کینه‌های قدیمی از خانواده به دل دارند و چندی بعد جسد یکی از آن‌ها پیدا می‌شود. آرچر حالا با یک معمای قتل نیز روبه‌رو است.

کارآگاه خصوصی داستان ما در اینکه قاتل یکی از اعضای خانواده است با پلیس هم‌عقیده است. جسد بی‌جان یکی از خدمتکاران خانه نیز که پیدا می‌شود، آرچر به دختر گمشده بدگمان می‌شود. آیا او موفق می‌شود دختر را بیابد یا اینکه دختر قرار است تا ابد مفقود باقی بماند؟ آیا او همان قاتل است؟ آیا آرچر می‌تواند خود را از صدمه‌ی جدی حفظ کند؟‌

فضای رمان‌های مک‌دانلد، بازتاب اوضاع خانوادگی او

کنت میلر با نام هنری راس مک‌دانلد نویسنده‌ی آمریکایی، کانادایی ژانر جنایی است که با مجموعه آثار جنایی‌اش و شخصیت کارآگاه محبوبش، لو آرچر،‌ و ماجراهای او در کالیفرنیای جنوبی به شهرت رسیده است.

میلر در کالیفرنیا متولد شد. پدرش به‌طور ناگهانی او و مادرش را ترک کرد و میلر ازآن‌پس با مادرش و چندی از اقوام زندگی می‌کرد و تا شانزده‌سالگی دائم در جابجایی بود. خانواده‌های ازهم‌پاشیده که در آثار او به‌وفور دیده می‌شوند ریشه در جوانی و اوضاع خانوادگی او دارند.

تحولی در آثار جنایی

اگر بتوان ادعا کرد نویسنده‌ای هست که ردای دشیل همت و ریموند چندلر را به ارث برده، آن نویسنده همان کنت میلر است. میلر از زمان تولد تا مرگ با آثاری که منتشر کرد توانست به رمان‌های جنایی آمریکایی بعدی روان‌شناختی و اخلاقی ببخشد که نویسندگان پیش از او به تنها گریزی به آن اکتفا کرده بودند.

شخصیت اصلی آثار او، لو آرچر، تعریف جدیدی از گونه‌ی خود بود که در مرز باریک میان جرم‌های قانونی و گناه‌های انسانی گام برمی‌داشت.

شاهکاری میخ‌کوب کننده

در رمان گم‌شدن زیبای خفته اثر راس مک‌دانلد، شخصیت اصلی اثر، کارآگاه لو آرچر، خود را محرم اسرار خانواده‌ای متمول می‌یابد؛ خانواده‌ای که دردسرهایشان به‌اندازه‌ی پول توی جیبشان تمامی ندارد. نشت نفت درون آب دریا، دختری مفقودشده، داروی نمبوتال به میزانی کشنده، خون‌بهایی شش‌رقمی، و پیدا شدن جنازه‌ای در ساحل شخصی همه و همه ماجراهایی است که لو آرچر در این رمان با آن‌ها سروکار دارد.

گم‌شدن زیبای خفته شاهکار راس مک دانلد است که از خاطرات مدفون، عواقب عمل از سر خشم، و رابطه‌ی غم‌انگیز والدین و فرزند روایت می‌کند. این اثر جذاب و پرشور که مخاطب را سر جای خود میخکوب می‌کند یکی از بهترین آثار جنایی است که ممکن است فرصت مطالعه‌اش را بیابید.

رمان جنایی گم‌شدن زیبای خفته ریتم سریعی دارد و خواندنش آسان و لذت‌بخش است. شخصیت‌ها به عالی‌ترین شکل پرداخته‌شده‌اند، داستان جذابی دارد و در سال ۹۸ از پرفروش‌ترین‌های نشر ورا بوده است.

خرید کتاب گم شدن زیبای خفته

سارا بوریائی

دانشجوی مطالعات ترجمه در دانشگاه علامه طباطبایی تهران هستم و گاهی مقالات کوتاه ترجمه می‌کنم، علاقه‌ی زیادی به مطالعه دارم و امیدوارم به زودی بتونم ترجمه‌ی یک رمان کوتاه رو شروع کنم.
برچسب‌ها

کاواک

وبگاه کاواک مجموعه‌ای از تازه‌ترین و برترین‌های نشر ایران و جهان را برای تمامی گروه‌های سنی از جمله کودکان و نوجوانان فراهم کرده است و قصد دارد با ارائه‌ی کیفیتی مطلوب و در کمترین زمان ممکن فرایند ارسال و تحویل را چه در داخل و چه در خارج از کشور برای شما کتاب‌خوانان عزیز فراهم سازد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن