نقد و معرفی کتاب
موضوعات داغ

معرفی کتاب چیزهای تیز

اثر گیلیان فلین

رمان چیزهای تیز اثر گیلیان فلین، نویسنده‌ی آمریکایی، است که در سال ۲۰۰۶ روانه‌ی بازار شد. کتاب چیزهای تیز را می‌توان در دسته‌ی آثار داستانی، رازآلود و هیجانی قرارداد. گیلیان فلین در رمان خود به روایت داستان کمیل پریکر می‌نشیند. کمیل روزنامه‌نگاری است که باید به شهر زادگاهش بازگردد تا از چند قتل زنجیره‌ای وحشیانه گزارش تهیه کند. برگردان فارسی رمان چیزهای تیز اثر گیلیان فلین به ترجمه‌ی مهدی فیاضی کیا و به همت انتشارات چترنگ در اختیار علاقه‌مندان قرارگرفته است.

در ادامه درباره‌ی این اثر بیشتر می‌خوانیم.

خلاصه‌ی داستان

کمیل پریکر خبرنگار جوانی است اهل شیکاگو،‌ با گذشته‌ای پرماجرا. آن هنگام که خبر گم‌شدن دومین دختر نیز در شهر زادگاهش می‌رسد، رئیس او که برایش مانند پدر است کمیل را می‌فرستد تا گزارشی از این ماجرا تهیه کند. چه کسی می‌گوید نمی‌توانید یک‌بار دیگر به شهر خودتان برگردید؟ اما سؤال اصلی آن است که آیا کمیل واقعاً می‌خواهد به آنجا بازگردد؟ بودنش در شیکاگو به‌جای پودانک دلیلی دارد و خطری که از جانب گذشته و آشفتگی روانی‌اش تهدیدش می‌کند، کم از خطری نیست که از جانب آن قاتل زنجیره‌ای متوجه اوست.

 کمتر از یک سال پیش جنازه‌ی حلق‌آویز دختری با دندان‌های کشیده‌شده پیدا شد. حال نیز دختر دیگری در همان سن‌و‌سال گم‌شده و محلی‌ها نگران‌اند همان بلا سر او آمده باشد. کمی بعد، جنازه‌ی او نیز در فاصله‌ی اندک میان دو ساختمان پیدا می‌شود و همه می‌دانند که این تازه اول ماجراست.

 کمیل باید در شهر بگردد و سعی کند به کمک کارآگاهی که از کانزاس برای کمک فرستاده‌اند، هر اطلاعاتی که می‌تواند از مردم یا کلانتر یک‌دنده‌ی شهر بگیرد. با خانواده‌ی قربانیان ملاقات می‌کند و خوشبختانه یا بدبختانه، مجبور می‌شود با هم‌کلاسی‌های سابقش نیز دیدار داشته باشد.

 بزرگ‌ترین ارتباط کمیل با آن شهرْ خانه‌ی پدری‌اش است؛ خانه‌ای که حالا پدر، مادر ناتنی و ناخواهری‌‌اش آنجا زندگی می‌کنند. همه‌ی ما می‌دانیم زمان‌هایی که به خانه‌ی پدر و مادرمان بازمی‌گردیم چه رفتاری پیدا می‌کنیم. خیال می‌کنیم دوباره کودک هستیم و منتظر توجه و مراقبت از سوی آن‌هاییم. داستان کمیل اما… بگذارید بگویم پر از کمبود است و برخی زخم‌های آدم انگار هیچ‌گاه قرار نیست بهبود یابند.

داستانی جذاب پر از شخصیت‌های نچسب

 پیش‌ازاین اثر، رمان دختر گمشده نیز از گیلیان فلین سروصدای زیادی کرد. اگر طرفدار قلم او باشید و آثارش را دنبال کنید، می‌دانید که هر جا اسم گیلیان فلین بیاید باید منتظر چند شخصیت نچسب و دوست‌نداشتنی در کتابش نیز باشیم. فلین استاد خلق چنین شخصیت‌هایی است و کاری می‌کند خواننده در هر صفحه هزار بار خدا را بابت خانواده و دوستان عزیز و مهربانی که دارد شکر کند. اگر هوس کرده‌اید شاهد جنجالی خانوادگی باشید که آشفته‌تان کند، کتاب چیزهای تیز گیلیان فلین را بخوانید!

شخصیت‌محور، طرح داستان غیرقابل‌پیش‌بینی و پایانی خوب

 طرح داستان در کتاب چیزهای تیز پر است از چرخش‌هایی که خواننده شاید نتواند کاملاً پیش‌بینی‌اش کند اما خیلی هم دور از ذهن نیستند. این اما دلیلی بر خوب نبودن آن چرخش‌ها نیست. یکی از مشخصه‌های کتابی خوب، داشتن پایانی خوب است و یک پایان خوب، پایانی است که با عقل و کلیت داستان جور دربیاید و منطقی باشد. کتاب چیزهای تیز از این نظر هیچ‌چیز کم ندارد.

 اما این کتاب بیشتر از داشتن طرحی جذاب و پایانی معقول، به‌شدت شخصیت‌محور است. کتاب چیزهایی تیز تماماً درباره‌ی شخصیت‌هایی است که چندان هم به دل مخاطب نمی‌نشینند. شخصیت اصلی، کمیل، اما متفاوت است؛ کاراکتر پیچیده‌ای دارد و با موضوعات و مشکلات پیچیده نیز سروکار دارد.

 زمانی که درباره‌ی خانواده و گذشته‌ای که او از آن می‌آید بخوانید، همه‌چیز برایتان روشن می‌شود. شاید با برخی تصمیماتش موافق نباشید و برخی رفتارهایش را تائید نکنید اما در مقایسه با دیگران، او را بیشتر دوست خواهید داشت.

کتابی برای رمان‌خوان‌های غیور با اعصاب قوی!

گرچه این رمان آن‌قدر خوب و جذاب است که شاید بخواهید به هرکسی پیشنهادش دهید، باید بگویم این کار درست نیست. به چند دلیل؛ اولین و واضح‌ترین دلیل آنکه برخی افراد شاید تحمل این اندازه تاریکی و خونریزی که نویسنده به داستانش می‌افزاید نداشته باشند.

بسیار زیادند داستان‌های کارآگاهی و رازآلودی که عادی‌اند و خوانندگان عادی را وارد کشمکش با ضدقهرمانی می‌کنند که تا حدودی غیرعادی و گاهی حتی یک روانی تمام‌عیار است. اینجا اما قهرمان داستان جدای از اوضاع نابسامانی که درگیرش شده، خودْ شخصیتی پر‌حاشیه و آشفته است.

در متن داستان شرح دقیق خود‌آزاری،‌ مصرف مواد مخدر و حیوان‌آزاری آمده است. مرگ و وحشت موضوعاتی هستند که نویسنده از بی‌پرده‌گویی درباره‌شان ابایی ندارد. روابط میان افراد دوپهلو و نیشدار است و گفتنی بخواهیم انسان‌های شاد و خوشبخت را مضحکه قرار دهیم.

به این دلایل مطالعه‌ی کتاب چیزهای تیز به خوانندگانی که دنبال پایانی خوش‌وخرم و داستانی پر از امید و وعده‌ی آینده‌ای بهتر هستند، پیشنهاد نمی‌شود.

سریالی با اقتباس از کتاب

کتاب چیزهای تیز چنان داستان تأثیرگذاری دارد که در سال ۲۰۱۸ سریالی کوتاه در هشت قسمت با اقتباس از آن تولید و از شبکه‌ی اچ‌ بی ‌او پخش شد و موفقیت‌های بسیاری کسب کرد. این زنجیره توانست جایزه‌ی گلدن‌گلوب را برای بهترین نقش مکمل زن و بهترین سریال کوتاه از آن خود کند.

برشی از کتاب

«گاهی فکر می‌کنم بیماری درون هر زنی است و تنها منتظر لحظه‌ی مناسب است تا خود را نشان دهد. در تمام عمرم زن‌های بیمار بسیاری را می‌شناختم. زنانی با دردهای مزمن و بیماری‌هایی همیشگی. زنانی با شرایط خاص. مردها نیز حتماً استخوان‌درد و کمر‌درد را تجربه می‌کنند؛ شاید لازم باشد یکی دو بار زیر تیغ جراحی بروند، لوزه‌ای را دربیاورند، پروتز براقی را جای استخوانشان کار بگذارند. زن‌ها اما تحلیل می‌روند.»

سخن آخر

چیزهای تیز به لحاظ روان‌شناختی تاریک و آزاردهنده است و مخاطب را آشفته می‌کند. در کل اما آن را شاید بتوان یک سروگردن بالاتر از جاهای تاریک و یک پله پایین‌تر از دختر گمشده ارزیابی کرد. کتاب جاهای تاریک شبیه به هیچ کتاب دیگری نیست؛ سرد، تاریک و فراموش‌نشدنی است و خواننده را با خود به سفر می‌برد. اگر علاقه‌مند به مطالعه‌ی رمان چیزهای تیز اثر گیلیان فلین هستید، همین حالا می‌توانید آن را از وب‌سایت کاواک خریداری نمایید.

خرید کتاب چیزهای تیز از کاواک

سارا بوریائی

دانشجوی مطالعات ترجمه در دانشگاه علامه طباطبایی تهران هستم و گاهی مقالات کوتاه ترجمه می‌کنم، علاقه‌ی زیادی به مطالعه دارم و امیدوارم به زودی بتونم ترجمه‌ی یک رمان کوتاه رو شروع کنم.
۰
برچسب‌ها

کاواک

وبگاه کاواک مجموعه‌ای از تازه‌ترین و برترین‌های نشر ایران و جهان را برای تمامی گروه‌های سنی از جمله کودکان و نوجوانان فراهم کرده است و قصد دارد با ارائه‌ی کیفیتی مطلوب و در کمترین زمان ممکن فرایند ارسال و تحویل را چه در داخل و چه در خارج از کشور برای شما کتاب‌خوانان عزیز فراهم سازد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن