Deprecated: class-oembed.php از نگارش5.3.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از wp-includes/class-wp-oembed.php استفاده نمایید. in /home/magcavac/public_html/wp-includes/functions.php on line 5051
پیشنهاد کاواکنقد و معرفی کتابویترین کاواک
موضوعات داغ

معرفی کتاب ما

اثر یوگنی زامیاتین

معرفی کتاب ما اثر یوگنی زامیاتین

کتاب ما اثر یوگنی زامیاتین رمانی کلاسیک و علمی تخیلی است که نخستین بار در سال ۱۹۲۴ انتشار یافت و بسیاری از شاهکار‌های ادبیات غرب مانند ۱۹۸۴ جورج اورول، دنیای قشنگ نو  اثر هاکسلی و پیانوی‌ خودنواز اثر کورت ونه گات از آن الهام گرفته شده‌اند. رمان ما را می‌توان پدر ژانر پادآرمانی و هزلیات آینده‌نگرانه در نظر گرفت.

 شاید بهتر می‌بود اگر رمان ما خارج از مرزهای شوروی منتشر می‌شد زیرا در دوران استالین یوگنی زامیاتین به دنبال انتشار این کتاب ابتدا زندانی و سپس به فرانسه تبعید شد. در مقدمه و پیش‌گفتار رمان ما آمده است که این اثر بر «فشار‌های دسیسه‌آمیز برای ایجاد همرنگی در جامعه» در روسیه‌ی نوین تأکید دارد.

برگردان فارسی رمان ما در ۴۱۹ صفحه با ترجمه‌ی بابک شهاب و با کوشش نشر بیدگل در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

فضای کلی و شخصیت اصلی رمان ما

در رمان ما مردم ایالات متحده «اعداد» نامیده می‌شوند و این اعداد را همه‌جا بر سینه‌ی خود به تن دارند. تمام آن‌ها در اتاقک‌های شیشه‌ای زندگی می‌کنند، در ساعتی معین از خواب بیدار می‌شوند و در ساعتی معین محل کار خود را ترک می‌کنند، در ساعاتی به‌خصوص می‌توانند به امور شخصی خود رسیدگی کنند و در روزی معین به فعالیت‌های جنسی بپردازند.

این مردم موظف‌اند در جلسات اجباری که در سالن‌های سخنرانی برگزار می‌شود شرکت کنند، آنجا برای دولت سرود بخوانند و حرف‌های «نیکوکار» را که از صفحه‌ نمایش بزرگی پخش می‌شود گوش دهند. آن‌ها باید هر سال در روز مشخصی به نام «روز اتفاق آرا» به او رأی دهند. همه از یک غذای نفتی تغذیه می‌کنند و اگر هم هرازگاهی سروکله‌ی مخالفی پیدا شود، مجازاتش حل‌شدن در آب خواهد بود. در جهانی که یوگنی زامیاتین در رمان ما ترسیم می‌کند، دیواری سبز جهان وحش را از منطقه‌ی شهری جدا می‌کند.

شخصیت اصلی کتاب مهندسی است که در ساخت سفینه‌ای فضایی برای تسخیر سیارات دیگر به دولت کمک می‌کند. مهندس رمان ما اتفاقاً معشوقه‌ای می‌یابد که با گروهی از شورشیان بالقوه دست در یک کاسه دارد. (گفتنی است که استفاده از واژه‌ی عشق برای این رابطه کار اشتباهی است. چراکه در این سیستم عشق یا جفت‌شدن دائمی با یک نفر معنا ندارد؛ تنها اتصال به قلاب.) پزشکی فاسد الکل و نیکوتین در اختیارشان قرار می‌دهد و آن‌ها را برای رسیدن به جهان آن‌سوی دیوار سبز راهی می‌کند.

مهندس، شخصیت اصلی رمان، به روح خود و داشتن فرزند می‌اندیشد و در همین زمان که به نظر می‌رسد این شورش در حال گسترش است، دولت مشغول تدارکات یک عمل جراحی از نوع لوبوتومی‌ است تا شورش را در نطفه خفه کند.

درباره‌ی یوگنی زامیاتین

یوگنی ایوانوویچ زامیاتین داستان‌نویس، فیلسوف و منتقد ادبی روس بود. وی علی‌رغم آنکه فرزند کشیشی ارتدکس بود در سن کم اعتقاد خود را به مسیحیت از دست داد و به بلشویسم گرایید. زامیاتین در احزاب زیرزمینی عضو بود و پیش از انقلاب بارها دستگیر شد، مورد ضرب و شتم قرار گرفت و در نهایت زندانی و تبعید شد. با این‌حال اما زامیاتین از سیاست‌های حزب کمونیست شوروی به همان اندازه نفرت داشت که از سیاست‌های تزاریستی ارتدکس، اتوکراسی و ملی‌گرایی دل‌چرکین بود.

یوگنی زامیاتین در آثار خود ادبیات را ابزاری برای انتقاد از انطباق اجباری و توتالیتاریسم فزاینده‌ی اتحاد جماهیر شوروی قرار می‌داد و همین دلیلی بود تا او را «مردی سازش‌ناپذیر با شجاعتی فسادناپذیر» لقب دهند. از آثار او می‌توان رمان ما (WE)، جزیره‌نشینان و ماهیگیری که آدم شکار می‌کرد (Islanders and the Fisher of Men) و چند داستان کوتاه را نام برد که از این میان تنها رمان ما به فارسی برگردانده شده است.

  • معرفی کتاب٬های پیشین را از این‌جا بخوانید.

سارا بوریائی

دانشجوی مطالعات ترجمه در دانشگاه علامه طباطبایی تهران هستم و گاهی مقالات کوتاه ترجمه می‌کنم، علاقه‌ی زیادی به مطالعه دارم و امیدوارم به زودی بتونم ترجمه‌ی یک رمان کوتاه رو شروع کنم.
برچسب‌ها

کاواک

وبگاه کاواک مجموعه‌ای از تازه‌ترین و برترین‌های نشر ایران و جهان را برای تمامی گروه‌های سنی از جمله کودکان و نوجوانان فراهم کرده است و قصد دارد با ارائه‌ی کیفیتی مطلوب و در کمترین زمان ممکن فرایند ارسال و تحویل را چه در داخل و چه در خارج از کشور برای شما کتاب‌خوانان عزیز فراهم سازد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *