پیشنهاد کاواکتازه‌های نشر
موضوعات داغ

معرفی کتاب ماه و شش پنی

اثر سامرست موآم

معرفی کتاب ماه و شش پنی اثر ویلیام سامرست موام

رمان ماه و شش پنی از آثار مشهور ویلیام سامست موآم است. سامرست در این کتاب که از زندگی پول گوگن، نقاش فرانسوی الهام گرفته شده است داستان مردی را روایت می‌کند که تا میان‌سالی مانند دیگران مشغول زن و زندگی و فرزندانش است اما ناگهان چنان شیفته نقاشی می‌شود که زندگی خود را رها کرده و از آن پس با هنر می‌زید و با هنر نیز می‌میرد.

برگردان فارسی رمان ماه و شش پنی با ترجمه‌ی شهرزاد بیات موحد و به کوشش نشر ماهی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

دلال سهامی که نقاشی را بیشتر از زن و دو فرزندش دوست دارد

شما تا کجا حاضرید هنرمندی بزرگ و بااستعداد را، که انسان حقیر و بی‌رحمی نیز هست، ببخشید؟

آیا کسانی که او را ستایش می‌کنند حاضرند روی برگردانند و با خود بگویند او دیگر بین ما نیست و دیگر نمی‌تواند آسیبی به کسی برساند؟ یا بگویند که حالا زمان فراموش‌کردن و بخشش رسیده به‌علاوه‌ی اینکه آزار او به دیگران رسیده نه به ما و خانواده‌مان؟

شکسپیر در جایی این‌طور می‌گوید:

«شری که انسان‌ها می‌رسانند پس از آن‌ها نیز باقی خواهد ماند؛ خیر آن‌ها اما با استخوان‌هایشان دفن خواهد شد.»

چارلز استریکلند از شخصیت‌های اصلی رمان ماه و شش پنی‌است. سامرست موآم او را از پول گوگن، نقاش فرانسوی الهام گرفته است. استریکلند پول گوگنی است خودخواه، گوشت‌رفته، مغرور، بی‌وفا و بی‌احساس که اگر زمانی ملاقاتش می کردید، بی‌شک از او منزجر می‌شدید.

برای او هیچ‌چیز جز هنرش اهمیت ندارد. او حاضر است برای پیشرفت در نقاشی هر‌کس و هرچیز دیگر را زیر پا بگذارد و همین کار را هم می‌کند. او دلال سهام و نقاش زبردستی است اما کسی به توانایی او باور ندارد؛ آن‌ها علاقه‌ی او به نقاشی را مسئله‌ای غیرعادی نمی‌دانند و علاوه‌ بر این، صدها نقاش از او بهتر در پاریس هست.

استریکلند همسر و دو فرزند خود را در لندن ترک می‌کند و برایش اهمیتی ندارد اگر از گرسنگی جان بدهند.  او آن‌ها را بی هیچ پشتوانه‌ای رها می‌کند. به راستی که برای او هیچ‌چیز پشیزی مهم شمرده نمی‌شود جز سرنوشتش؛ سرنوشتی که در دهه‌ی ۱۹۲۰ میلادی شکل می‌گیرد.

سامرست نوآم قصد ندارد این حقیقت را که خود راوی داستان است، مخفی کند.

 نثر صمیمانه‌ سامرست در کتاب  ماه و شش پنی

عنوان کتاب ماه و شش پنی از نقد فیلم Of Human Bondage گرفته شده. این فیلم خود اقتباسی از یک کتاب از سامرست موآم با همین عنوان است. در این نقد شخصیت اصلی داستان، فیلیپ کری، چنین توصیف می‌شود:

«او به قدری شیفته ماه بود که سکه‌ی شش پنسی را پیش پایش ندید.»

صدای روایی موآم قابل‌تحسین است. سامرست در سبک تکرار‌نشدنی خود، مدام به زندگی شخصیت‌های داستانش وارد و از آن‌ها خارج می‌شود. او نویسنده‌ای است ثابت‌قدم و بی‌حرکت که اغلب نقش شاهد را بر عهده دارد، نه بیشتر. راوی او از اصل عدم اطمینان هایزنبرگ سرپیچی می‌کند؛ به این شکل که در مشاهده‌ی دیگر شخصیت‌ها، در داستان آن‌ها ذره‌ای دست نمی‌برد. او از زندگی معمولی اندکی نفرت دارد و استقلال خود را بسیار دوست دارد.

سبک سامرست موآم در نویسندگی به گونه‌ای است که حس می‌کنید دوستی با شما نشسته و از شخص دیگری که شما نیز او را می‌شناسید برایتان می‌گوید.  وی با لحن گفت‌وگویی‌ای که دارد خواننده را به اعماق روح انسان هدایت می‌کند و گاهی رهایش می‌کند تا خود راهش را بیابد.

ماه و شش پنی و به ‌تصویر‌ کشاندن هزینه‌ی‌ گزاف هنر

رمان ماه و شش پنی با تکیه بر زندگی پول گوگن نوشته شده است و به مخاطب نشان می دهد که یک هنرمند واقعی برای خاطر هنر خود چه کارها که حاضر نیست انجام دهد، چه‌‌ها که حاضر نیست تحمل کند و چه‌ها که حاضر نیست به دیگران تحمیل کند.

پول گوگن در کتاب سامرست موآم به شخصیتی به نام استریکلند تبدیل می‌شود که دلال بازار سهام است. مخاطب نمی‌تواند او را دوست داشته باشد و گمان نمی‌کنم قادر باشد او را درک کند. حتی راوی داستان نیز هرگز موفق نمی‌شود او را تماما درک کند و این در حالی است که عمری او را زیر نظر داشته است. جای تعجب ندارد اگر بگویم خود موآم نیز آدمی بود که به هر قیمتی شده هنر خود را دنبال می‌کرد. البته جای ذکر دارد ک برای استریکلند و هرکسی که به او نزدیک شود، هزینه‌ها زیاد خواهد بود.

سامرست موآم در تلاش برای تلنگر زدن به مخاطب

حدس من آن است که موآم فکر می‌کند که ما بیشتر اوقات معنای اشتباهی به زندگی نسبت می‌دهیم، که به‌جای آنکه روی خواسته‌های حقیقی خودمان تمرکز کنیم وقت و انرژی خود را صرف تبدیل شدن به آن چیزی می‌کنیم که دیگران می‌خواهند و شب‌ها روح سرکوب‌شده‌ی خود را با گریه آرام می‌کنیم.

هیچ‌یک از ما دوست ندارد جای استریکلند باشد، لعنتی هیچ‌یک از ما حتی نمی‌خواهد آدمی مانند او را بشناسد؛ اما هریک از ما گزینه‌های مشابهی پیش رو داریم؛ اینکه هرجا که حس کردیم راه غلطی را پیش گرفته‌ایم، مسیرمان را تغییر دهیم یا مانند قبل از دستورات جامعه پیروی کنیم. و ناراحت‌کننده است که بیشتر ما گزینه‌ی اشتباه را انتخاب می‌کنیم.

یکی از سوالات مهمی که موآم در رمان ماه و شش پنی مطرح می‌کند این پرسش است که موفقیت چیست و چه کسی می‌تواند بگوید شما فرد موفقی هستید یا خیر. آیا موفقیت واقعا به دستاورهای بیرونی شما بستگی دارد یا دستاوردهای درونی‌تان؟

  • معرفی کتاب٬های پیشین را از این‌جا بخوانید.

سارا بوریائی

دانشجوی مطالعات ترجمه در دانشگاه علامه طباطبایی تهران هستم و گاهی مقالات کوتاه ترجمه می‌کنم، علاقه‌ی زیادی به مطالعه دارم و امیدوارم به زودی بتونم ترجمه‌ی یک رمان کوتاه رو شروع کنم.
۰
برچسب‌ها

کاواک

وبگاه کاواک مجموعه‌ای از تازه‌ترین و برترین‌های نشر ایران و جهان را برای تمامی گروه‌های سنی از جمله کودکان و نوجوانان فراهم کرده است و قصد دارد با ارائه‌ی کیفیتی مطلوب و در کمترین زمان ممکن فرایند ارسال و تحویل را چه در داخل و چه در خارج از کشور برای شما کتاب‌خوانان عزیز فراهم سازد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن