Deprecated: class-oembed.php از نگارش5.3.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از wp-includes/class-wp-oembed.php استفاده نمایید. in /home/magcavac/public_html/wp-includes/functions.php on line 5051
زندگی‌نامه و خاطراتنقد و معرفی کتاب
موضوعات داغ

معرفی کتاب عبور از دیوارها

خاطرات مادر هنر اجرا، مارینا آبراموویچ

کتاب عبور از دیوارها

مارینا آبرامویچ بانوی هنرمندی است که لقب مادر هنر پرفورمنس را یدک می‌کشد. این هنرمند صربستانی در کتاب عبور از دیوارها با صداقتی مثال‌زدنی به شرح زندگی و فعالیت هنری خود می‌پردازد. شاید اگر کمک‌های جیمز کاپلان نویسنده نبود تا با صبوری به سخنان مارینا گوش بسپارد، شرح زندگی پر تعمق مارینا هیچ‌گاه چاپ نمی‌شد. کتاب خاطرات مارینا آبراموویچ، عبور از دیوارها، در سال ۱۳۹۸ با ترجمه‌ی سحر دولتشاهی و به همت انتشارات نظر به فارسی برگردانده شد. کتاب عبور از دیوارها تنها شرح زندگی و فعالیت‌های او نیست؛ مارینا آبراموویچ در هنر پرفورمنس تاریخ‌ساز شد و خاطرات او، شرح تاریخ هنرند.

سال ۲۰۱۰، بیش از ۷۵۰۰۰ نفر در صف ایستادند تا مگر شانس قرار گرفتن کنار هنرمند صربستانی معروف، مارینا آبراموویچ را پیدا کنند، مقابل او بنشینند و برای مدتی با او ارتباطی غیرکلامی برقرار کنند. این اجرای مارینا آبراموویچ بیش از ۷۰۰ ساعت به طول انجامید و بسیار موردتوجه جهانیان قرار گرفت. مارینا این اجرا را در بزرگداشت ۵۰ سال فعالیت خود در هنر اجرا پیاده کرد و بار دیگر به همگان ثابت شد که مارینا به‌راستی نیرویی طبیعی است.

مارینا آبراموویچ فرزند خانواده‌ای کمونیستی بود و در یوگوسلاوی و دوران پس از جنگ متولد شد. پدر و مادر مارینا او را با اخلاق کاری بی‌رحمی تربیت کردند. حتی زمانی که مارینا در آغاز راه فعالیت‌های خود بود و کم‌کم می‌رفت تا به هنرمندی جهانی بدل شود، تحت کنترل بی‌رحمانه‌ی مادرش بود و رفت‌وآمدهایش به‌سختی محدود می‌شد؛ اما هیچ‌چیز نتوانست کنجکاوی سیرناشدنی‌اش، میل به ارتباطش با مردم و شوخ‌طبعی‌اش را فرونشاند؛ ویژگی‌هایی که نه‌فقط در زندگی که در هنر او نیز قابل‌مشاهده است.

قلب تپنده‌ی کتاب

قلب تپنده‌ی کتاب عبور از دیوارها، داستانی عاشقانه است. دوازده سال همکاری با هنرمندی که او نیز مانند مارینا اجرا را انتخاب کرده است؛ اولای. همکاری مارینا و اولای بیشتر به سفر و با جیب خالی اروپا را گشتن می‌گذرد و به طرز دراماتیکی پایان می‌یابد. مارینا و اولای تصمیم می‌گیرند رابطه‌شان را با اجرای «پروژه‌ی عشاق» به پایان برسانند. اولای و مارینا هر دو از دو سوی دیوار چین حرکت کردند و وقتی به یکدیگر رسیدند، وداع کردند.

داستان مارینا تکان‌دهنده، حماسی و در عین جدیت آمیخته به طنز است؛ خاطرات او گواه هنر هنرمندی است که پا از مرزهای ترس، درد، خستگی و خطر فراتر می‌گذارد و خواستار دگردیسی احساسی و معنوی است. کتاب عبور از دیوارها در نوع خود اثری هنری و برجسته است که زندگی بی‌نظیر هنرمندی خارق‌العاده را شرح می‌دهد.

نخستین اجرای رسمی مارینا آبراموویچ بر اساس یک بازی مشروب خوری قدیمی روسی ترتیب داده شد. مارینا در سال ۱۹۷۳ در مقابل چشمان جمعیتی که به تماشای او نشسته بودند، چند چاقوی تیز را برداشت و هرکدام را با سرعت هرچه تمام در فاصله میان انگشتانش پایین آورد. (دربازی اصلی تنها یک چاقو استفاده می‌شود و به ازای هر زخم، شرکت‌کننده باید بنوشد.) خون همه‌جا پخش شد. جمعیت شیفته‌ی اجرای او شده بودند. آنجا بود که مارینا آبراموویچ فهمید چه هنری واقعاً مناسب اوست.

در ادامه برشی از کتاب عبور از دیوارها را به‌اتفاق می‌خوانیم؛

«در سه ماه اول هر دانش‌آموز را پشت یک میز می‌نشانم و به هرکدام هزار برگه کاغذ سفید می‌دهم و زیر هر میز یک سطل می‌گذارم. آن‌ها هرروز مجبورند ساعت‌ها پشت میز بنشینند و هر فکری که به سرشان میزند بنویسند. روال کار این‌گونه است که آن‌ها افکاری را که دوست دارند  سمت راست میز می‌گذارند و ایده‌هایی را که نمی‌پسندند در سطل زباله می‌ریزند؛ اما محتویات سطل را دور نمی‌اندازیم. بعد از سه ماه، تنها کاغذهای درون سطل‌ها را جمع می‌کنم؛ به کاغذهای روی میز حتی نگاه هم نمی‌اندازم. چراکه کاغذهای درون سطل گنجینه‌ی چیزهایی است که آن‌ها از انجامش وحشت دارند.»

کتاب عبور از دیوارها اثری است الهام‌بخش که به مخاطبان خود می‌گوید بدن انسان تا کجاها که می‌تواند پیش برود و چه‌کارها که می‌تواند بکند. این کتاب، چشمه‌ی شجاعت و الهام است. اگر به مطالعه‌ی کتاب عبور از دیوارها علاقه‌مندید، می‌توانید هم‌اکنون آن را از وب‌سایت کاواک خریداری نمایید.

خرید کتاب : https://www.cavack.com/Item/37417

[author title=”سارا بوریائی” image=”https://mag.cavack.com/wp-content/uploads/2018/08/sara.jpg”]دانشجوی مطالعات ترجمه در دانشگاه علامه طباطبایی تهران هستم و گاهی مقالات کوتاه ترجمه می‌کنم، علاقه‌ی زیادی به مطالعه دارم و امیدوارم به زودی بتونم ترجمه‌ی یک رمان کوتاه رو شروع کنم.[/author]

برچسب‌ها

کاواک

وبگاه کاواک مجموعه‌ای از تازه‌ترین و برترین‌های نشر ایران و جهان را برای تمامی گروه‌های سنی از جمله کودکان و نوجوانان فراهم کرده است و قصد دارد با ارائه‌ی کیفیتی مطلوب و در کمترین زمان ممکن فرایند ارسال و تحویل را چه در داخل و چه در خارج از کشور برای شما کتاب‌خوانان عزیز فراهم سازد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *