نقد و معرفی کتاب
موضوعات داغ

معرفی کتاب ستاره بخش

اثر جوجو مویز

معرفی کتاب ستاره‌بخش اثر جوجو مویز

رمان ستاره‌بخش اثری است از نویسنده‌ی محبوب و مشهور، جوجو مویز که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد و در رده‌ی آثار داستانی، تاریخی و عاشقانه قرار می‌گیرد. جوجو مویز در رمان ستاره‌بخش که براساس داستانی واقعی است، به نقل داستان چند زن می‌پردازد که طی برنامه‌ای، داوطلب می‌شوند تا به مناطق کوهستانی غرب ایالت کنتاکی سفر کنند و به سکنه‌ی این منطقه‌ی دورافتاده کتاب و امکانات آموزشی برسانند. رمان ستاره‌بخش اثر جوجو مویز با ترجمه‌ی شهرزاد صالحی به فارسی برگردانده شده‌ و به همت انتشارات میلکان منتشر شده است.

بر اساس داستانی واقعی

در دوران افسردگی بزرگ آمریکا، با تلاش‌های النور روزولت، برنامه‌ای به نام کتابداران اسب‌سوار در دستور کاردولت قرار گرفت که هدف آن بردن کتاب به مناطق دورافتاده‌ی ایالت کنتاکی و سوادآموزی به مردم آنجا بود. داوطلبان سوار بر اسب‌های خود از جویبارهای پوشیده از یخ عبور می‌کردند و با خورجین‌های پر از کتاب و ابزار ‌آموزشی از کوه‌ها می‌گذشتند تا آن‌ها را در میان مردمانی که به‌دور از امکانات لازم برای تحصیل و مطالعه زندگی می‌کردند، توزیع کنند. جوجومویز در رمان ستاره‌بخش داستان چند زن را روایت می‌کند که در این کتابخانه‌ی سیار به فعالیت مشغول‌اند و از ماجراهای سفرشان برایمان می‌گوید.

طرح داستان و شخصیت‌پردازی

جوجو مویز رمان ستاره‌بخش را بر اساس داستانی واقعی به نگارش درآورده است؛ ستاره بخش به لحاظ انتخاب موضوع بی‌مانند است چرا‌که گمان نمی‌کنم بتوان کتابی را یافت که به این موضوع پرداخته باشد. رمان ستاره‌بخش داستانی است حماسی، خنده‌دار، نفس‌گیر و هیجان انگیز؛ رمانی درباره‌ی دوستی میان چند زن، درباره‌ی عشق و درباره‌ی یک قدم فراتر نهادن. رمان ستاره‌بخش با دیگر آثار معاصری که به موضوع زنان پرداخته‌اند تفاوت دارد و شاید همین تفاوت است که مطالعه‌ی آن را تا این حد لذت بخش می‌کند. فهم داستان آسان است و سریع می‌توان در آن پیش رفت. نثر از سلاست زیبایی برخوردار است و سرعت خوبی دارد. شخصیت‌ها هرکدام به خوبی پرداخته شده اند و فوق‌العاده هستند.

صبور باشید!

صادقانه بگویم، اگر چندان مخاطب صبوری نیستید ممکن است اوایل کتاب کمی حوصله‌تان را سر ببرد؛ تا حدود ۲۵۰ صفحه‌ی نخست کتاب اتفاق هیجان‌انگیز خاصی رخ نمی‌دهد؛ داستان به تدریج پایه‌گذاری می‌شود و در ۱۰۰ صفحه‌ی نهایی است که همه‌چیز اتفاق می‌افتد. پس پیشنهاد من این است که اگر در ابتدا احساس کردید رمان ستاره بخش به خوبی تعریف و تمجیدهایی که از آن می‌شود نیست، به مطالعه ادامه دهید و من تضمین می‌کنم که خود خواهید فهمید این اثر ارزش زمانی را که برایش گذاشتید دارد، چرا که پایان رمان ستاره‌بخش جوجو مویز، بی نظیر و فوق‌العاده است.

ستاره‌بخش، اثری الهام بخش برای زنان

 این اثر شاید بهترین اثر تاریخی و فمینیستی باشد که زنان را برمی‌انگیزد، به آن‌ها نیرو می‌دهد و تشویقشان می‌کند تا هویت حقیقی‌شان را کشف کنند و از حقوق خود دفاع کنند؛ حتی اگر در شهری کوچک و زیر سلطه‌ی مردان خشن، بی‌سواد و متعصب زندگی می‌کنند. زنانی که در کتاب ستاره‌بخش درباره‌شان می‌خوانیم، همان‌هایی هستند که گرد‌ هم آمدند تا کتابخانه‌ای تأسیس کنند و سوار بر اسب، به خانواده‌هایی که تشنه‌ی دانستن، یادگیری، پیشرفت و تفریح هستند، کتاب برسانند. آن‌ها به زنان بسیاری کمک کردند تا اندکی از فضای خانه و خانه‌داری فاصله بگیرند و به دنیای داستان و خیال قدم بگذارند. کاری که آن زنان سال‌ها پیش انجام دادند، نسخه‌ی ابتدایی همان کاری است که شرکت آمازون امروز انجام می‌دهد.

اگر علاقه‌مند به مطالعه‌ی رمان ستاره‌بخش اثر جوجو مویز هستید، همین حالا می‌توانید آن را از وسایت کاواک خریداری نمایید.

https://www.cavack.com/Item/35913

سارا بوریائی

دانشجوی مطالعات ترجمه در دانشگاه علامه طباطبایی تهران هستم و گاهی مقالات کوتاه ترجمه می‌کنم، علاقه‌ی زیادی به مطالعه دارم و امیدوارم به زودی بتونم ترجمه‌ی یک رمان کوتاه رو شروع کنم.
۴+
برچسب‌ها

کاواک

وبگاه کاواک مجموعه‌ای از تازه‌ترین و برترین‌های نشر ایران و جهان را برای تمامی گروه‌های سنی از جمله کودکان و نوجوانان فراهم کرده است و قصد دارد با ارائه‌ی کیفیتی مطلوب و در کمترین زمان ممکن فرایند ارسال و تحویل را چه در داخل و چه در خارج از کشور برای شما کتاب‌خوانان عزیز فراهم سازد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن