پیشنهاد کاواکنقد و معرفی کتابویترین کاواک
موضوعات داغ

معرفی کتاب راه باریک آزادی

اثر دارون عجم اوغلو

معرفی کتاب راه باریک آزادی اثر دارون عجم اوغلو

کتاب راه باریک آزادی دنباله‌ی کتاب «چرا ملت‌ها شکست می‌خورند»، یکی از خواندنی‌ترین کتاب‌های تاریخ است. دارون عجم و جیمز رابینسون سعی دارند به این پرسش بپردازند که چرا آزادی در برخی حکومت‌ها موجب شکوفایی می‌شود و در برخی دیگر به اقتدارگرایی یا آشوب می‌انجامد. راه باریک آزادی اثری درباره‌ی نحوه‌ی تداوم بخشیدن به حیات پویای آزادی به‌رغم تهدیدات جدید است. ترجمه‌ی فارسی این اثر با برگردان علیرضا بهشتی و به کوشش انتشارات روزنه در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

چرا ملت‌‌ها شکست می‌خورند

به‌طور خلاصه دارون عجم اوغلو در اثر پیشین خود در پاسخ به این سؤال که چرا ملت‌ها شکست می‌خورند، سه نکته را یادآور شد:

  • نخست آنکه سیاست دو نوع دارد: سیاست مشارکتی و سیاست انحصاری
  • دوم آنکه نهادهای اقتصادی نیز به دو دسته‌ی مشارکتی و انحصاری تقسیم می‌شوند
  • و سوم، برای جلوگیری از شکست، ملت می‌بایست دارای سیاست و اقتصادی مشارکتی باشد

این کتاب در زمان انتشارش، سال ۲۰۱۲ میلادی، سروصدای زیادی به پا کرد؛ آن زمان چین برای خودش پادشاهی می‌کرد و کار بزرگ عجم اوغلو با تألیف این کتاب آن بود که به آن‌ها گفت این قدرت دوام نخواهد آورد، چراکه سیاست چین از سیاستی مشارکتی به‌مراتب فاصله داشت.

از طرفی دیگر، تعیین «شرایط مرزی» برای جلوگیری از شکست ملت‌ها یک چیز است و توصیف مراحل دستیابی به موفقیت چیزی دیگر. آثار دیگر عجم اوغلو بینشی را درباره‌ی این فرایند فراهم می‌کند اما پیش‌شرط‌ها هستند که موضوع اصلی‌اند.

راه باریک آزادی، راهی به‌سوی کامیابی ملت‌ها

دارون عجم اوغلو و جیمز رابینسون این بار قصد دارند همین موضوع را برایمان روشن کنند. کتاب «راه باریک آزادی» همان راهی است که ملت‌ها برای رسیدن به موفقیت باید از آن بگذرند.

نظریه‌پرداز توطئه‌ی درون من می‌گوید که آن‌ها این کتاب را آماده داشتند و منتظر بودند تا دوره‌ی موفقیت استثنایی چین سر بیاید.

اما اگر نگرانید که آن‌ها در کتاب راه باریک آزادی تنها به یک ملت پرداخته باشند، به شما اطمینان می‌دهم که این اثر خواننده را به سفری ماجراجویانه می‌برد و از اوروک و گیلگمش باستانی گرفته تا سوریه‌ی مدرن و اسد، همه را پوشش می‌دهد.

هدف این سفر آن است که با استفاده از مثال‌های متعدد، آخرین ساخته‌ی این نویسندگان، یعنی راه باریکی را که میان قدرت دولت و قدرت جامعه‌ی لویاتان قرار دارد، به تصویر بکشند.

در اینجا دو نتیجه‌ی اساسی حاصل می‌شود:

  • اول، قدرت جامعه و قدرت دولت باید در تعادل باشند
  • و دوم، در صورت برقراری این تعادل، هم جامعه و هم دولت در کنار هم رشد خواهند کرد و همین زمینه‌ساز اتفاقات بزرگی خواهد شد. دولت قادر خواهد بود چیزهای بیشتری در اختیار شهروندانش قرار دهد، به شرطی که جامعه نیز قوی‌تر شود تا بتواند قدرت روزافزون دولت را در خود جای دهد.

برای ورود به راه باریک آزادی می‌بایست دو لبه‌ی قیچی، یعنی سنت‌های سیاسی مشارکتی از پایین به بالا و نهادهای دولتی در کنار یکدیگر قرار بگیرند. مثال موردعلاقه‌ی مؤلفان این کتاب، نویسندگان معاصر انگلستان است.

نویسندگان تمام تلاش خود را می‌کنند تا به مخاطب بفهمانند این فرایند نه خودبه‌خودی است و نه از پیش تعیین‌شده و نه می‌توان یک‌مرتبه آن را طی کرد.

  • معرفی کتاب٬های پیشین را از این‌جا بخوانید.

[author title=”سارا بوریائی” image=”https://mag.cavack.com/wp-content/uploads/2018/08/sara.jpg”]دانشجوی مطالعات ترجمه در دانشگاه علامه طباطبایی تهران هستم و گاهی مقالات کوتاه ترجمه می‌کنم، علاقه‌ی زیادی به مطالعه دارم و امیدوارم به زودی بتونم ترجمه‌ی یک رمان کوتاه رو شروع کنم.[/author]

برچسب‌ها

کاواک

وبگاه کاواک مجموعه‌ای از تازه‌ترین و برترین‌های نشر ایران و جهان را برای تمامی گروه‌های سنی از جمله کودکان و نوجوانان فراهم کرده است و قصد دارد با ارائه‌ی کیفیتی مطلوب و در کمترین زمان ممکن فرایند ارسال و تحویل را چه در داخل و چه در خارج از کشور برای شما کتاب‌خوانان عزیز فراهم سازد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *