نقد و معرفی کتاب
موضوعات داغ

معرفی کتاب جنس اول

توانایی‌های ذاتی زنان و تغییر جهان به دست آن‌ها

اثر هلن فیشر

هلن فیشر ادعا می‌کند که «آینده متعلق به زنان است». او در کتاب جدیدش به این دعا می‌پردازد و با استناد به تحقیقات علمی این موضوع را بیانگر می‌شود که زنان ذاتاً دارای توانایی‌هایی هستند که آن‌ها را قادر به تغییر جهان می‌کند؛ زنان می‌توانند همان رهبران موعود و چرخانندگان تجارت و جامعه باشند؛ چه امروز و چه در قرن‌های آینده.

هلن فیشر با اشاره به تاریخ و آوردن خاطرات و داستان‌های جذاب و خواندنی یادآور می‌شود که ساختار منحصربه‌فرد مغز زنان و نظام شبکه‌ای و تفکر استنتاجی آن‌ها در مقایسه با نظام خطی و تفکر مرحله‌ای مغز مردان به آن‌ها توانایی‌های خاصی بخشیده؛ توانایی‌های کلامی، درک دیگران، احساسات تیز، راهبردهای درمانی مخصوص به خودشان و بسیار برتری‌های دیگر موفقیت زنان را در دنیای پزشکی، تحصیل، ارتباطات، حقوق و سیاست تضمین می‌کند. تغییراتی که اخیراً در اجتماع و دنیای ارتباطات و اقتصاد و دگرگونی‌هایی در خانواده‌ها که شاهد آن هستیم همگی برای زنان امروزی امتیاز محسوب می‌شوند؛ استعدادهای منحصربه‌فرد بانوان به‌شدت در دنیای مدرن موردنیاز و کاربردی است.

این کتاب چشم‌های شما را باز می‌کند و سبب می‌شود خودتان، خانواده‌تان، جهان اطرافتان و هر زن و مردی که ملاقات می‌کنید را طوری دیگر ببینید.

هلن فیشر در این اثر خود با استدلال‌های منطقی و علمی توجیه می‌کند که چرا زنان روزبه‌روز قدرتمندتر می‌شوند. از دید فیشر آینده‌ی بانوان بسیار روشن است و دلیل این موضوع همان حقیقتی است که بر هیچ‌کس پوشیده نیست؛ زنان و مردان از بدو تولد اساساً با یکدیگر متفاوت‌اند. مغز زنان و مردان عملکردهای متفاوتی دارند و همین سبب می‌شود این دو گروه مشخصه‌های رفتاری متفاوتی از خود نشان دهند.

فیشر بیان می‌کند که ازآنجایی‌که جنسیت جنین به‌صورت پیش‌فرض ماده است و تنها با اضافه شدن اندروژن، آن‌هم در مرحله‌ی مشخصی از رشد در رحم مادر، تغییر می‌کند، می‌توان گفت که زنان جنس اول هستند و حالا نیز چندی است که در تمامی زمینه‌ها مشغول اثبات برتری ذاتی خود هستند. در جوامع ابتدایی قدرت در دستان شکارچی‌ها بود و تقسیم‌کار به‌گونه‌ای بود که برتری‌های زیستی زنان برای قرن‌ها نادیده گرفته شد؛ آن‌ها همیشه زیر پرچم مردان خود بودند و با رونق کشاورزی و تحول سبک زندگی، این وضعیت تشدید شد.

حالا تمام این استعدادها فرصت شکوفایی یافته‌اند و ویژگی‌هایی که سابقاً ضعف خوانده می‌شدند، برتری نامیده می‌شوند. زنان در استفاده از کلمات استادند؛ قادرند ذهن دیگران را بخوانند؛ احساسات تیز و دقیقی دارند؛ همدل و صبورند و درآن‌واحد قادرند به چند موضوع گوناگون فکر کنند، تمامی جوانب را در نظر می‌گیرند و در فعالیت گروهی بسیار موفق‌اند.

نویسنده سعی دارد هریک از این ویژگی‌ها را با شواهد و تحقیقات علمی ثابت کند و اتفاق خوشایند اینجا آن است که تمام این ویژگی‌ها در اقتصاد خدمات محور جامعه‌ی کنونی بسیار موردنیازند. موضوعی که فیشر از فهم آن عاجز است این حقیقت است که همان شرایط اجتماعی که مدت‌ها زنان را از پیشرفت بازداشته حال تنها تحت تأثیر گلوبالیسم به صورتی دیگر در حال شکل‌گیری است.

این کتاب توسط  نشر نو و با ترجمه‌ی نغمه صفاریان‌پور منتشر شده است که می‌توانید به‌راحتی آن‌را از سایت کاواک خریداری نمایید.لینک مشاهده کتاب در :

https://www.cavack.com/Item/8407

سارا بوریائی

دانشجوی مطالعات ترجمه در دانشگاه علامه طباطبایی تهران هستم و گاهی مقالات کوتاه ترجمه می‌کنم، علاقه‌ی زیادی به مطالعه دارم و امیدوارم به زودی بتونم ترجمه‌ی یک رمان کوتاه رو شروع کنم.
۳+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن