پیشنهاد کاواکنقد و معرفی کتابویترین کاواک
موضوعات داغ

معرفی و نقد کتاب این جهان گذرا: تاریخچه بشریت

اثر دیوید کریسچن

معرفی کتاب این جهان گذرا: تاریخچه بشریت اثر دیوید کریسچن

تلاش برای شرح تاریخ جهان در قالب داستانی واحد و حدود ۹۰ صفحه، از همان ابتدا محکوم به شکست است. سوال این است شکست کی رخ می‌دهد. شاید بهترین حرف در واکنش به کتابی با هدف جذب مخاطب عام و گسترده این باشد: فرهنگ انسان‌های ماقبل تاریخ را فدا کنید و بچسبید به چیزهایی که قابل اندازه‌گیری هستند.

در این‌که کریسچن از تاریخ سر درمی‌آورد، شکی نیست. او به خوبی به جنجال‌ها و بحث‌های پرو‌ژه خود آگاه است. دیوید کریسچن در کتاب این جهان گذرا، تقسیم تاریخ جهان به دوره‌های زمانی را توضیح می‌دهد و نظریه‌های رقیب را به نحوی متعادل پوشش می‌دهد.  آیا ظهور بشریت از آفریقا بوده است؟ یا انواع مختلف گونه‌های انسانی تکامل‌یافته انسان-حیوان‌های اولیه‌ای هستند که نتیجه هم‌آمیزی بود‌ه‌اند؟

دیوید کریسچن این بحث را به خوبی پوشش می‌دهد و ضمن طرح نظریه‌های دیگر، پای‌بندی خود را به یک نظریه خاص توجیح می‌کند.

آن‌چه باعث ناامیدی خواننده می‌شود ارجحیتی است که دیوید کریسچن آشکارا برای اقتصاد و داده قائل است. کریسچن پیشرفت انسان را از حیث تولید ناخالص ملی در سطح جهانی اندازه می‌گیرد و هرچقدر مسائلی کلیدی مانند نقش دام‌پروری در پیشرفت بشریت را نادیده می‌گیرد، به همان اندازه به جنگ سرد و فروپاشی شوروی توجه دارد.

تا حدی طبیعی است که تاریخ جهان را به نفع تاریخ معاصر که به مراتب تحقیقات و اطلاعات بیشتری درباره آن در دسترس است، کنار بگذاریم؛ اما تمام جذابیت کتابی مانند اثر مورد بحث ما، آن است که به همان اندازه به تاریخ باستان و حتی دوران ماقبل تاریخ نیز بپردازد که مسلما مخاطب نیز چندان درباره‌اش مطلع نیست.

در هر روی اما نباید ناگفته بماند که مطالبی که دیوید کریسچن در کتاب این جهان گذرا ارائه می‌کند، موضوعات جذابی هستند و مخاطب از مطالعه آن لذت می‌برد. به‌ویژه استفاده وی از مفهوم «گذرگاه‌های زندگی» برای توصیف فرهنگ‌های گوناگون بشری در دوره‌های مختلف تاریخی.

باید تأسف خورد که اکثر مطالبی که خواننده در این بخش‌ها می‌آموزد به جای فرهنگ و هنر مورد استفاده مردم، به رفتارهای اقتصادی بشر، کالاهای مورد خریدوفروش مردم در آن زمان‌ها، فناوری و نوآوری‌های توسعه‌یافته مربوط است.

انتقاد دیگری که می‌توان به کتاب این جهان گذرا وارد دانست سن کتاب است؛ این موضوع که گرچه اثر نخستین بار در سال ۲۰۰۸ منتشر شد اما آخرین اطلاعات ارجاع داده‌‌شده در کتاب مربوط به دهه ۱۹۹۰ است.

در کل این اثر بیش‌تر مناسب کودکان مدرسه‌‌ای است که می‌خواهند مختصر دانشی درباره تاریخ بشریت کسب کنند یا افرادی که مایل‌اند روایتی منسجم درباره نژاد بشر بخوانند.

در نهایت باید گفت که نمی‌توان این کتاب را سرگرم‌کننده دانست، چرا که از اطلاعات خشک و اعداد و ارقام زیاد در آن استفاده شده است. شاید شما نیز موافق باشید که کتابی با مضمون تاریخ بشریت، باید به مراتب سرگرم‌کننده‌تر از این باشد.

  • معرفی کتاب٬های پیشین را از این‌جا بخوانید.

سارا بوریائی

دانشجوی مطالعات ترجمه در دانشگاه علامه طباطبایی تهران هستم و گاهی مقالات کوتاه ترجمه می‌کنم، علاقه‌ی زیادی به مطالعه دارم و امیدوارم به زودی بتونم ترجمه‌ی یک رمان کوتاه رو شروع کنم.
برچسب‌ها

کاواک

وبگاه کاواک مجموعه‌ای از تازه‌ترین و برترین‌های نشر ایران و جهان را برای تمامی گروه‌های سنی از جمله کودکان و نوجوانان فراهم کرده است و قصد دارد با ارائه‌ی کیفیتی مطلوب و در کمترین زمان ممکن فرایند ارسال و تحویل را چه در داخل و چه در خارج از کشور برای شما کتاب‌خوانان عزیز فراهم سازد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن