پاورقی
موضوعات داغ

معرفی مکتب‌های ادبی

خلاصه‌ای از فصل اول

در این مطلب به معرفی مکتب‌های ادبی (خلاصه‌ای از فصل اول ) می پردازیم. با ما همراه باشید.

مکتب سورئالیسم

مکتب سورئالیسم یا فراواقع‌گرایی در سال ۱۹۲۴ آندره برتون ایجاد شد.  وی معتقد بود ادبیات نباید به هیچ چیز، به جز تظاهرات و نمودهای اندیشه‌ای که از تمام قیود منطقی و هنری یا اخلاقی رها شده باشد بپردازد و در اعلامیه‌ای که انتشار داد نوشت: « سورئالیسم عبارت است از آن فعالیت خود به خودی روانی که به‌وسیله آن می‌توان خواه شفاهاً و خواه کتباً یا به هر صورت و شکل دیگری فعالیت واقعی و حقیقی فکر را بیان و عرضه کرد. »

مکتب ناتورالیسم

بسیاری ریشه‌ی ناتورالیسم را متاثر از فلسفه غالب روزگار خویش ( قرن نوزدهم ) و شگفت‌زدگی بشر از پیشرفت‌های علمی روزگارشان می‌داند. فضای فلسفه و علم در آن روزگار به‌گونه‌ای بود که هیچ‌چیز مگر به‌شرط قابل تجربه بودن، پذیرفته نمی‌شد و مشاهده و تجربه‌ی واقعیت، مهم‌ترین اصل گردیده بود.

دراین‌بین چیرگی نظریات داروین بر ذهن نویسندگان، موجب شد سبکی پدید آید که در آن انسان متاثر و محصور در چهارچوب ژنتیک و جبر عمومی به تصویر کشیده شود. تصاویری که غالبا ناخوشایند، تلخ و واقعی هستند. ادبیات ناتورالیسمی نیز همچون علم، برداشتی واقعی و بی‌پرده است. برداشتی عریان از صورت‌های ناخوشایند زندگی قرن نوزدهم. این سبک شباهت بسیاری به سبک رئالیسم داشته که قطعا اصلی‌ترین شباهت این دو سبک به یکدیگر، تقابل آن‌ها با سبک‌هایی بر پایه‌ی رویا، رمانتیک و تخیل است. در این سبک، خبری از قهرمان‌های ماورایی نیست و انسان محصور محیط خشن پیرامون خود است.

مکتب رئالیسم

مکتب رئالیسم در اواسط قرن نوزدهم و در پاسخ به دنیای غیرحقیقی تصویر شده توسط ایدئالیسم و رمانتیسم معرفی شد. این مکتب تا اواخر قرن نوزدهم توانست بر اکثر هنرهای روزگار اثر گذاشته و مکتبی غالب گردد. به تصویر کشیدن حقیقت، فارغ از پرده پوششی‌های مرسوم، موجب شد تا رئالیسم زبان گویای جامعه گردد. آنچه آن‌ها هستند و آن‌گونه که زندگی می‌کنند.

ادبیات رئالیستی در فرانسه و روسیه آغاز شد و خیلی زود با آثاری از استاندال و پوشکین فراگیر گردید. قطعا شرایط روزگار مردم این سرزمین‌ها در ایجاد نیاز به ظهور مکتبی نو اثرگذار بوده است. تاثیری که بعدها در گفتن داستان‌های همین مردم منعکس گردید. اساسا رئالیسم ترسی از حقیقت تلخ و شاید زشت عریان شده از موقعیت‌های روزمره ندارد، به همین سبب نیز خیلی زود در تمام هنرها و به‌ویژه ادبیات محبوب گردید. مکتب رئالیسم راوی بی‌طرف حقیقت موجود بود.

مکتب مینیمالیسم

سبک ادبی و مکتب مینیمالیسم اولین بار در میان هنرمندان روس و در اولین سال‌های پس از انقلاب اکتبر روسیه شکل گرفت. این سبک در ابتدا در نقاشی و سپس سایر هنرهای تجسمی فراگیر شد. مکتب مینیمالیسم یا ساده گرایی درواقع قرینه‌ای است از مکتب فرمالیست. هنرمند در این مکتب پیام اثر را به موجزترین و ساده‌ترین فرم بیان می‌کند.

مکتب سمبولیسم

این مکتب در پایان سده نوزدهم به وجود آمد. شارل بودلر پیشگام این راه شد. در میان کسانی که از بودلر الهام گرفتند و با اثرهای خود زمینه را برای پیدایش نمادگرایی آماده ساختند پل ورلن، آرتور رمبو و استفان مالارمه از همه مشهورتر هستند. باید توجه داشت که هر کدام از آنها سبک ویژه‌ ای داشتند.

نمادگرایی پیش از آن که یک مکتب به حساب بیاید، یک مفهوم یا فلسفه است. بشر از ابتدای شکل‌گیری تمدن‌ها و آغاز شاعری تمایل داشته حرفهایش را در قالب نمادها و نشانه‌ ها به زبان آورد و اشیای دور و برش را تجسم مفاهیمی عمیق‌تر از آنچه به چشم می‌ آید، نشان دهد. همانطور که مصریان باستان گل‌ های اسیریس را نماد مرگ می‌ دانستند، هندیان گل نیلوفر را نشانه تاج خداوند می‌ نامیدند، بابلیها مار را نماد جاودانگی به حساب می‌ آوردند و خورشید را نشانه بخشندگی و زندگی.

مکتب رمانتیسم

رُمانتیسم (به فرانسوی: Romantisme) یا رمانتیسیسم یا رمانتیسیزم (به انگلیسی: Romanticism) عصری از تاریخ فرهنگ در غرب اروپا است، که بیشتر در آثار هنرهای تجسمی، ادبیات و موسیقی نمایان شد.رمانتیسم جنبه‌های احساسی و ملموس را دوباره به هنر غرب وارد کرد. هنرمندان رمانتیک آزاد از چهارچوب‌های تصویرگری‌های سنتی، به تحقق بخشیدن ایده‌های شخصی خود پرداختند.

مکتب کلاسیسیسم

سبک هنری کلاسیسیسم ریشه در اصیل‌ترین آفرینش‌های هنری و ادبی عصر باستان یونان و روم دارد. این جنبش فراگیر در اواسط قرن هفدهم شکل امروزی مکتب کلاسیک را به خود‌ گرفت و آرمانش بازگشت به هنر و زیبایی شناسی اصیل و منظم باستان بود. کاربرد کلمه‌ی کلاسیک در ابتدا به آثار هنری اصیل و تراز اول اطلاق می‌شد؛ اما با شروع قرن شانزدهم شکلی مدون در قالب یک سبک مستقل به خود گرفت. این عنوان که اولین‌بار در دوران رنسانس شکل گرفت، مظهر هنر متعالی آن روزگار بود و شامل آثاری می‌شد که از دید زیبایی‌شناسی، هنری در حد کمال در آن به کار گرفته شده است.

۳+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن