شخصیت امروز
موضوعات داغ

محمد نوری

مدرس آواز و خواننده ایرانی

محمد نوری ۱ دی سال ۱۳۰۸ در رشت متولد شد. مدرس آواز و خواننده ایرانی بود.

محمد نوری موسیقی را زبانی جهانی و از آنِ تمام اقوام و ملت‌های روی زمین می‌دانست و از همین رو به اقتباس و الهام از هنر کلاسیک غرب معتقد بود. او برنده جایزه «خورشید طلایی» (۵۰ سال صدای متفاوت و ماندگار) در سال ۷۸ از جشنواره مهر و دارای مدرک درجه‌یک هنری از شورای عالی ارزیابی کشور و وزارت ارشاد بود. وی در سال ۱۳۸۵ به‌عنوان چهره‌ی ماندگار برگزیده شد.

وی از دانش‌آموختگان دبیرستان فیروز بهرام بود.

دهه‌ی بیست دوران آغاز نوعی تفکر در شعر و موسیقی آوازی در میان مردم ایران، به‌ویژه نسل جوان بود که بخشی را می‌توان متأثر از نشر و پخش وسیع‌تر موسیقی علمی و آثار فولکلور کشورهای مختلف جهان از طریق رادیو و صفحات گرامافون دانست. محمد نوری در همین سال‌ها (سنین نوجوانی) با خواندن اشعار نوینی که بر روی نغمه‌های روز مغرب زمین و برخی قطعات کلاسیک آوازی سروده شده بود، کار خوانندگی را آغاز کرد. او طی سال‌های بعد، با تکیه‌بر تحصیلات هنرستانی و دانشگاهی خود، توانست هویت مستقلی به این اندیشه و گرایش ببخشد و با اجرای آثار اساتیدی که قبلاً ذکر آنان رفت، فضای متفکرانه‌ای به گونهٔ آوازی خویش دهد.

محمد نوری طی پنج دهه بیش از سیصد قطعه‌ی آوازی اجرا کرد. او همچنین به تقریر و ترجمه‌ی مقالات و سرودن اشعاری برای ترانه پرداخت. محمد نوری در سال‌های پایانی عمر چند اجرا به نفع بیماران خاص داشت. وی ترانه‌های زیادی با تم میهنی چون «جان مریم»، «شالیزار»، «واسونک»، «جمعه‌بازار»، «ایران» را اجرا کرده است. یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین ترانه‌های وی، جان مریم نام دارد که آهنگ زیبای آن از ساخته‌های خود نوری است.

محمد نوری فارغ‌التحصیل هنرستان تئاتر، زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه تهران و مبانی تئاتر از دانشکده‌ی علوم اجتماعی بود. او پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران و پس از مدتی سکوت، فعالیت هنری خود را با آلبوم «در شب سرد زمستانی» همراه با فریبرز لاچینی و احمدرضا احمدی در سال ۱۳۶۸ از سر گرفت و این همکاری بعدها با آلبوم «آوازهای سرزمین خورشید» ادامه یافت. در سال ۱۳۸۵ او از سوی سازمان صدا و سیما به‌عنوان چهره ماندگار موسیقی انتخاب و معرفی شد.

محمد نوری ۹ مرداد ۱۳۸۹در۸۰ سالگی در تهران درگذشت.

برای مشاهده‌ی آثار محمد نوری از طریق لینک‌های زیر اقدام نمایید.

آلبوم موسیقی در شب سرد زمستانی

آلبوم موسیقی جلوه‌های ماندگار

آلبوم موسیقی آواز‌های سرزمین خورشید

دلاویزترین

نغمه‌های تنهایی (یک)

نغمه‌های تنهایی (دو)

آواز با عشق

پک محمد نوری

۷+
برچسب‌ها

پیمان ملک‌زاده

مدیر امور اجرایی و کارشناس تولید محتوا، علاقه‌مند به ادبیات و...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن