شخصیت‌های مشروطهویژه‌نامه‌های کاواک
موضوعات داغ

قاضی ارداقی

نقش قاضی ارداقی در انقلاب مشروطه

قاضی ارداقی یکی دیگر از چهره‌های اثرگذار انقلاب مشروطه ایران است. او لقب قاضی ارداقی را به سبب حضور موثرش در عدلیه‌ی آن دروان دارد. نام اصلی او ملاعلی بود که به حاج‌آقا صدا می‌شد. قاضی ارداقی زاده‌ی روستای ارداق در نزدیکی قزوین است. پدرش ملاتقی نام داشت. او پس از تحصیلات ابتدایی، روحانی شد و پس‌ازآن بود که به عدلیه رفت.

در آن سال‌های منتهی به مشروطه از جای‌جای ایران نوای مشروطه‌خواهی شنیده می‌شد. بسیاری از حاکمان ولایات نیز به سبب آن‌که آینده‌ای برای قاجاریه قائل نبودند و یا این‌که حقیقتا خیر ایران را در مشروطه می‌دانستند، به این موج پیوسته بودند. در قزوین با حمایت میرزا صالح خان باغمیشه‌ای تبریزی، فرماندار وقت قزوین، انجمنی بانام « انجمن معارف » شکل گرفت که بعدها اقدام به تاسیس اولین مدرسه‌ی مدرن قزوین بانام « امید » کرد. شاید عضویت در این انجمن، اولین گام ورود ملاعلی که در آن زمان قاضی مشهوری بود، به جمع ترقی خواهان و مشروطه خواهان باشد. او در آن هنگام، مدیریت مدرسه‌ی امید را نیز بر عهده داشت.

در جریان انقلاب مشروطه، قاضی ارداقی فعالیت‌های بسیاری کرد و با پیروزی جنبش، به تهران آمد؛ اما متاسفانه حماقت قاجار را پایانی نبود و خیلی زود کام مشروطه‌خواهان با به توپ بستن مجلس، تلخ شد. در جریان قائله‌ی به توپ بستن مجلس و شروع درگیری مزدوران قاجار با مشروطه خواهان، قاضی ارداقی در کنار ملک المتکلمین، جهانگیرخان صوراسرافیل و سید جمال واعظ دستگیر شد و بر سر او همان آوردند که با دیگران کردند. قاضی ارداقی را با سم آستریکنین مسموم کردند، سمی که مرگ به‌وسیله‌ی آن، زجرآور و قطعی است. او درحالی‌که در غل و زنجیر بود، ساعات آخر عمر خویش را با درد و تشنج شدید طی کرد تا درنهایت در مقابل چشم محمدعلی شاه براثر خفگی جان داد.

با فتح تهران و سقوط دوران استبداد صغیر، آرامگاهی برای شهدای مشروطه در ضلع جنوبی باغ شاه ساخته شد که قاضی ارداقی هم در همین محل دفن شده است. گویا نگهداری این آرامگاه در سال‌های اخیر دیگر اهمیتی نداشته و این ویرانه به مزایده گذاشته شده است. می‌گویند قاضی ارداقی شبی در حبس این شعر را می‌خوانده است که گویا وصف حال امروز ما نیز هست :

« تا که غیرتِ مردی، شد ز خلق ایرانی مُلک ملت ایران رفت رو به ویرانی

اولین جهانگیران، خسروان ما بودند از کیانیان یکسر تا گروه ساسانی

صیت سطوت ایران بود در جهان معروف خوانده‌ای اگر تاریخ، صدق قول من دانی

حال بشنو احوالش باخبر شو از حالش بین چگونه افتاده روی در پریشانی

والیان والا جاه، چاکران دولت‌خواه خلق مملکت رانند، جای مملکت رانی

وا محمدا زین خلق، وا شریعتا زین قوم کافران بما گویند، داد از این مسلمانی »

در وبگاه کتاب‌فروشی کاواک می‌توانید کتاب تاریخ مشروطه ایران را به‌صورت آنلاین خریداری کنید. ضمنا اگر علاقه‌مند به کتاب‌های تاریخ مشروطه هستید، می‌توانید به‌وسیله‌ی ابزار کاربردی ما در وبگاه کاواک، هر کتابی را که دوست دارید به‌گونه‌ای متفاوت بیابید. کاواک گراف نه‌تنها ابزاری است جذاب برای یافتن کتاب موردعلاقه‌تان، بلکه دنیایی از کتاب‌های مشابه را هم به شما پیشنهاد می‌کند.

خرید کتاب از وبگاه کتابفروشی کاواک

هانی آی

ما یک زوج زندگی و کار هستیم که هرکدام توانایی‌ها داریم. ما تحصیل‌کرده‌ی هنرهای تجسمی و IT هستیم و تقریبا ۱۳ ساله در محیط اینترنت فعالیت‌های مختلفی در زمینه طراحی گرافیک، تولید محتوا و تبلیغات داریم. « هانی آی » نامی است که برای برند خودمان انتخاب کردیم و از طریق این برند تلاش می‌کنیم محتوایی ارزشمند ازنظر نوشتاری و بصری، به محیط وب فارسی ارائه بدیم. فریلنسر بودن، رنگ زرد، گل و گیاه، کتاب و فیلم و موسیقی را دوست داریم. در حال حاضر با چندین مجموعه‌ی دوست‌داشتنی ایرانی در پروژه‌هایی که دوست داریم و از پس انجامش برمی‌آییم، همکاری می‌کنیم.
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − دوازده =

بستن