شخصیت امروز
موضوعات داغ

فریدریش ویلهلم نیچه

چنین گفت نیچه

فریدریش ویلهلم نیچه ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴ در شهر کوچک روکن واقع در لایپزیک پروس به دنیا آمد. او فیلسوف، شاعر، منتقد فرهنگی، آهنگساز و فیلولوژیست کلاسیک بزرگ آلمانی و استاد لاتین و یونانی بود که آثارش تأثیری عمیق بر فلسفه‌ی غرب و تاریخ اندیشه‌ی مدرن بر جای گذاشته است.

در سال ۱۸۶۹ با ۲۴ سال سن، به کُرسی فیلولوژی کلاسیک در دانشگاه بازل دست‌یافت که جوان‌ترین فرد در نوع خود در تاریخ این دانشگاه به شمار می‌رود. در سال ۱۸۷۹ به خاطر بیماری‌هایی که در تمام طول زندگی با او همراه بود، از سمت خود در دانشگاه بازل کناره‌گیری کرد و دهه‌ی بعدی زندگانی‌اش را به تکمیل هسته‌ی اصلی آثار خود که تا پیش آن به نگارش درآورده بود، اختصاص داد. او بیماری خود را موهبتی می‌داند که باعث زایش افکاری نو در وی شده است. در سال ۱۸۸۹ در سن ۴۴ سالگی، قوای ذهنی‌اش را به‌طور کامل از دست داد و دچار فروپاشی کامل ذهنی گردید. او سال‌های باقی‌مانده عمر را تحت مراقبت مادرش (تا زمان مرگ او در سال ۱۸۹۷) و پس‌ازآن خواهرش الیزابت فورستر نیچه گذراند و سرانجام در سال ۱۹۰۰ درگذشت.

شاکله‌ی اصلی نوشته‌های نیچه از جدل فلسفی، شاعری، نقد فرهنگی و قصه تشکیل‌شده و در کنار آن به‌طور گسترده‌ای نیز به هنر، لغت‌شناسی، تاریخ، دین و دانش پرداخته‌شده است. نوشته‌های او در عین آنکه سرشار از جملات قصار و گوشه‌کنایه است، شامل مباحث بسیار دیگری همچون اخلاق، زیبایی‌شناسی، تراژدی، معرفت‌شناسی، خدا ناباوری و خودآگاهی نیز می‌گردد. بنیان‌های اصلیِ فلسفه‌ی او عبارت‌اند از نقدهایی تند علیه حقیقت مطلق در دفاع از منظر گرایی، انگاره‌ی «آپولونی و دیونیسی»، نقدهایی تبارشناسانه بر دین و اخلاق مسیحی و نظریه او در این رابطه تحت عنوان «اخلاق ارباب برده‌ای»، تصدیق زیبایی شناسانه‌ی هستی و وجود در واکنش به پدیده‌ی «مرگ خدا» و بحران عمیق هیچ‌انگاری و تعریف سوژه بشری به‌عنوان تجلی‌گاه اراده‌های متنازع و در کشاکش که درمجموع با عنوان «اراده قدرت» شناخته می‌شود. نیچه در آثار بعدی‌اش مفاهیم تأثیرگذاری همچون «اَبَر مرد» و «بازگشت جاودان» را مطرح کرد و به‌طور فزاینده‌ای با قدرت‌های خلّاقه‌ی فرد به‌عنوان نیرویی برای غلبه بر پیش‌فرض‌های اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی و نیل به ارزش‌های نو و سلامت زیبایی شناسانه درگیر شد و به غور و تفحّص در باب آن‌ها پرداخت.

پس از درگذشتِ نیچه، خواهر او الیزابت فورستر نیچه متصدّی و ویراستار دست‌نوشته‌های او شد و شماری از آثار منتشرنشده‌ی او را جهتِ تطابق با ایدئولوژی ملی‌گرایانه‌ی آلمانیِ شخصی‌اش بازنویسی کرد و درعین‌حال دیدگاه‌های صریح او را که به‌روشنی در تضاد با یهودستیزی و ملی‌گرایی بودند دچار واگردانی، پیچیدگی و غموض کرد. آثار نیچه در ویراست‌های چاپی الیزابت به فاشیسم و نازیسم ارتباط داده شد، اما شماری از پژوهشگران قرن بیستم چنین خوانشی از آثار نیچه را به چالش کشیدند و ویراست‌های اصلاح‌شده‌ی آثار او به‌زودی عرضه گردید. اندیشه‌های او در دهه‌ی ۱۹۶۰ بار دیگر به محبوبیت رسید و از آن زمان تاکنون تأثیری عمیق بر اندیشمندان حوزه‌های فلسفه (به‌خصوص مکاتب فلسفه قاره‌ای همچون اگزیستانسیالیسم، پست‌مدرنیسم و پسا‌ساختارگراییهنر، ادبیات، روانشناسی، سیاست و فرهنگ‌عامه در قرن بیستم و بیست و یکم گذاشته است.

از مشهورترین عقاید وی نقد فرهنگ، دین و فلسفه‌ی امروزی بر مبنای سؤالات بنیادینی درباره‌ی بنیان ارزش‌ها و اخلاق بوده است. نوشته‌های وی سبک تازه‌ای در زبان آلمانی محسوب می‌شد؛ نوشته‌هایی بسیار ژرف و پر از ایجاز، آمیخته با افکاری انقلابی که نیچه خود روش نوشتاری خویش را گزین گویی‌ها می‌نامید.

نیچه در ۲۵ اوت سال ۱۹۰۰ در وایمار درگذشت.

برای خرید آثار فریدریش ویلهلم نیچه به کاواک آنلاین یا لینک زیر مراجعه فرمایید.

کتاب چنین گفت زرتشت

کتاب غروب بت‌ها

کتاب صوتی چنین گفت زرتشت

کتاب لطفاً کتاب‌هایم را نخوان! (نامه‌های نیچه به مادرش)

کتاب نیچه

کتاب اکنون میان دو هیچ: مجموعه اشعار نیچه

کتاب غروب بتان: چگونه می‌توان با پتک فلسفه نوشت

کتاب آواره و سایه‌اش و آراء و اندیشه‌های گوناگون

کتاب حکمت شادان

کتاب این است انسان (چگونه آن میشویم که هستیم؟)

کتاب فراسوی نیک و بد

کتاب سپیده‌دمان (اندیشه‌هایی درباب پیش داوریهای اخلاقی)

کتاب بهترین اشعار نیچه (سروده‌های زرتشت)

کتاب فراسوی نیک و بد

کتاب آخرین یادداشتها

کتاب انسانی بسیار انسانی

کتاب واپسین شطحیات

کتاب فلسفه در عصر تراژیک یونانیان (سیر حکمت در یونان)

کتاب دجال: تلاشی برای نقد مسیحیت

کتاب فلسفه / معرفت و حقیقت

کتاب لذت بی رحمی

کتاب تاملات نابهنگام

۴+
برچسب‌ها

پیمان ملک‌زاده

مدیر امور اجرایی و کارشناس تولید محتوا، علاقه‌مند به ادبیات و...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن