شخصیت امروز
موضوعات داغ

فدریکو خسوس گارسیا لورکا

در ساعت پنج عصر

فدریکو خسوس گارسیا لورکا ۵ ژوئن ۱۸۹۸ در دهکده در جلگه گرانادا، چند کیلومتری شمال شرقی شهر گرانادا متولد شد. شاعر و نویسنده‌ی اسپانیایی است. او همچنین نقاش، نوازنده‌ی پیانو و آهنگ‌ساز نیز بود. او یکی از اعضای گروه نسل ۲۷ بود. لورکا در ۳۸ سالگی احتمالاً به دست پارتیزان‌های ملی در جنگ داخلی اسپانیا کشته شد.

در خانواده‌ای که پدر یک‌خرده مالک مرفه و مادر فردی متشخص و فرهیخته بود. نخستین سال‌های زندگی را در روستاهای غرناطه؛ پایتخت باستانی اسپانیا، شهر افسانه‌های کولیان و آوازهای کهنه می‌گذراند.

شاید ازاین‌روی و به خاطر بیماری فلج که تا ۴ سالگی با او بود و او را از بازی‌های کودکانه بازداشت، فدریکوی کودک به داستان‌ها و ترانه‌های کولی رغبت فراوانی پیدا می‌کند، آن چنانکه زمزمه این آوازها را حتی پیش از سخن گفتن می‌آموزد. این فرهنگ شگرف اسپانیایی کولی است که در آینده در شعرش رنگ می‌گیرد. لورکا به دست مادر با موسیقی آشنا می‌شود و چنان در نواختن پیانو و گیتار پیشرفت می‌کند که آشنایانش او را از بزرگان آینده‌ی موسیقی اسپانیا می‌دانند، ولی درگذشت آموزگار پیانواش به سال ۱۹۱۶ چنان تلخی عمیقی در او به‌جای می‌گذارد که دیگر موسیقی را پی نمی‌گیرد.

هم‌زمان با فرارسیدن سن تحصیل لورکا، خانواده به گرانادا نقل‌مکان می‌کند و او تا زمان راه‌یابی به دانشگاه از آموزش پسندیده با طبقه اجتماعی‌اش برخوردار می‌شود. (در همین سال‌هاست که فدریکو موسیقی را فرامی‌گیرد) ولی هر گز تحصیل در دانشگاه را به پایان نمی‌رساند، چه در دانشگاه گرانادا و چه در مادرید. باری در همین سال‌هاست که در مادرید – جایی برای پرورش نیروهایی با افکار لیبرالی  لورکا، شعرش را بر سر زبان‌ها می‌اندازد و در همین دوره است که با نسل زرین فرهنگ اسپانیا آشنا می‌شود.

پژوهش‌های لورکا، هرگز در چارچوب «فلسفه» و «حقوق» که به تحصیل آن‌ها در دانشگاه سرگرم بود، باقی نمی‌ماند. مطالعه آثار بزرگان جهان از نویسندگان جنبش ۹۸ چون ماچادو و آسورین وهمینطور آثار شاعران معاصر اسپانیا چون روبن داریو، خیمنز گرفته تا نمایشنامه‌های کلاسیک یونانی، از لورکا شاعری با دستان توانا و تفکری ژرف و گسترده می‌سازد.

لورکا نخستین کتابش را در سال ۱۹۱۸ به نام «باورها و چشم‌اندازها» در گرانادا به چاپ می‌رساند.

در سال ۱۹۲۰ نخستین نمایشنامه‌اش بانام «دوران نحس پروانه‌ها» را می‌نویسد و به صحنه می‌برد که با استقبال چندانی روبرو نمی‌شود.

و سال بعد (۱۹۲۱)، «کتاب اشعار» که نخستین مجموعه شعرش است را منتشر می‌کند.

۱۹۲۲ سالی است که با مانوئل دفایا جشنواره بی‌همتا کانته خوندو، آمیزه‌ای از افسانه‌ها، آوازها و پاکوبی‌های کولیان اسپانیا که می‌رفت در هیاهوی ابتذال آن سال‌های فلامنکو به دست فراموشی سپرده شود را برپا می‌کند.

گارسیا در ۱۹ آگوست ۱۹۳۶ نزدیک گرانادا در گذشت.

برای خرید آثار گارسیا لورکا به کاواک آنلاین یا لینک زیر مراجعه فرمایید.

کتاب آوازهای کولی

کتاب خانه برناردا آلبا

۴+
برچسب‌ها

پیمان ملک‌زاده

مدیر امور اجرایی و کارشناس تولید محتوا، علاقه‌مند به ادبیات و...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن