شخصیت امروز
موضوعات داغ

ری داگلاس بردبری

مریخی‌ای که‌ از فارنهایت می‌گوید

ری داگلاس بردبری در ۲۲ اوت ۱۹۲۰، در واکِگان ایلینوی آمریکا، از مادری سوئدی تبار و پدری آمریکایی به دنیا آمد.او شاعر آمریکایی و نویسنده‌ی گونه‌های خیال‌پردازی، وحشت و علمی تخیلی است. بردبری را در ایران بیشتر به خاطر اثر مشهورش، فارنهایت ۴۵۱، می‌شناسند. اثر مشهور دیگر وی حکایت‌های مریخ است.

وی در سال ۱۹۳۴ به همراه خانواده‌ی خود به لس‌آنجلس نقل‌مکان کردند. وی در ۱۹۳۸ دبیرستان را تمام کرد، اما تصمیم گرفت به دانشگاه نرود و در کتابخانه‌ی محلی به آموزش خود بپردازد. او برای گذران زندگی در آن دوران روزنامه می‌فروخت. اولین اثر او به سال ۱۹۴۱ و اولین کتاب مستقلش (دریاچه) در سال ۱۹۴۲ به چاپ رسیدند. در سال ۱۹۴۵، داستان کوتاه بازی بزرگ سیاه‌وسفید او برنده‌ی جایزه‌ی بهترین داستان کوتاه آمریکا شد. در سال ۱۹۴۷ با مارگارت مک‌کلر (۱۹۲۲–۲۰۰۳) ازدواج کرد و از او ۴ فرزند دختر دارد. بردبری هرگز گواهینامه رانندگی نگرفت. بردبری یکی از دوستان نزدیک چارلز آدامز بود. آدامز نخستین داستان‌های بردبری را درباره‌ی خانواده الیوت که به خانواده آدامز (شخصیت‌های تخیلی آفریده چارلز آدامز) شبیه بودند، مصور کرد.

وی در طول زندگی ۳۰ کتاب و بیش از ۶۰۰ داستان کوتاه‌ نوشت. او ازجمله نخستین کسانی بود که جایزه استاد بزرگ را که انجمن نویسندگان علمی تخیلی آمریکا به‌پاس یک‌عمر فعالیت موفقیت‌آمیز درزمینه‌ی داستان‌نویسی علمی تخیلی اعطا می‌کرد، به دست آورد.

تا زمانِ نوشتنِ رمان حکایت‌های مریخ، نامِ او به‌عنوان نویسنده‌ی علمی تخیلی بر سرِ زبان‌ها نیفتاد. تواریخ مریخ، داستانِ نخستین کوششِ انسان‌ها برای تسخیر و استعمار (آبادانی و اسکان در) مریخ بود. انسان‌ها را در این راه مریخی‌هایی که قادر به تله‌پاتی هستند کمک می‌کنند و زمانی که آنان در این کار موفق می‌شوند خبر از وقوعِ جنگ هسته‌ای در زمین و نابودیِ زمین می‌آید. این رمان به‌خوبی بیان‌گرِ نگرانیِ عامِ جامعه‌ی آمریکا در آغازِ عصر اتمی دهه‌ی ۱۹۵۰ بود و همین‌طور هم ترس از جنگ اتمی و آرزوی زندگی آسوده‌تر و واکنش بر ضد نژادپرستی و سانسور و اختناق و ترس از نیروهای سیاسی بیگانه.

کتاب‌ها و داستان‌های کوتاه بردبری بارها به‌صورت فیلم، نمایشنامه‌ی رادیویی و تلویزیونی و صحنه‌ای، نیز کتاب‌های کمیک درآمده‌اند. از آن جمله می‌توان به فیلم فارنهایت ۴۵۱ بر اساس اثری از بردبری و به کارگردانی فرانسوا تروفو اشاره کرد. چندین داستان از مجموعه داستان‌های تاریخچه‌ی مریخ در ایران به صورت‌های مختلف و ازجمله نمایشنامه‌ی رادیویی منتشرشده‌اند.

اخیراً رمان مصور (کمیک استریپ) اقتباس‌شده از این کتاب نیز در سایت کتابیسم به زبان فارسی منتشر شده است.

در سال ۲۰۱۲، ددماو ۵، آهنگساز معروف موسیقی رقص الکترونیک، به همراه کریس جیمز به‌عنوان وکالیست، با الهام از یکی از آثار ری بردبری موسوم به (علفزار) ترانه‌ای به همین نام ساخت.

داگلاس بردبری ۵ ژوئن ۲۰۱۲ میلادی در لس‌آنجلس کالیفرنیا درگذشت.

برای خرید آثار ری داگلاس بردبری به کاواک آنلاین یا لینک زیر مراجعه فرمایید.

کتاب حکایت‌های مریخ

کتاب فارنهایت ۴۵۱

کتاب سرزمین اکتبر

کتاب ساحره‌ی سرگردان (ده داستان کوتاه)

کتاب شرکت سهامی آدمهای مصنوعی

برچسب‌ها

پیمان ملک‌زاده

مدیر امور اجرایی و کارشناس تولید محتوا، علاقه‌مند به ادبیات و...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *