شخصیت امروز
موضوعات داغ

رومن رولان

نویسنده‌ای صلح‌جو

رومن رولان ۲۹ ژانویه ۱۸۶۶ در کلامسی، فرانسه متولد شد. او رمان‌نویس، نمایشنامه‌نویس و مقاله‌نویس فرانسوی و همچنین ایدئال‌گرایی که عمرش صرف تلاش برای صلح‌طلبی، مبارزه علیه فاشیسم، برقراری صلح جهانی و تجزیه‌وتحلیل نبوغ هنری شد. وی در سال ۱۹۱۵، برنده جایزه نوبل ادبیات شد.

رومن رولان در ۱۴ سالگی برای تحصیل به پاریس رفت و با جامعه‌ای در بی‌نظمی معنوی روبرو شد. پس از پذیرفته شدن در اِکول نرمال سوپریور، اعتقاد مذهبی خویش را از دست داد، به نوشته‌های بِنِدیکت اسپینوزا و لئو تولستوی روی آورد و اشتیاق خود به موسیقی را نیز پرورش داد. در ۱۸۸۹ به مطالعه تاریخ پرداخت و موفق به اخذ دکترای هنر در سال ۱۸۹۵ گردید و بعدازآن به مدت دو سال برای مأموریت به اِکول فرانسز رُم در ایتالیا رفت. در ابتدا، رومن رولان به نوشتن نمایش‌نامه روی آورد، اما تلاش‌هایش برای دستیابی به مخاطبان وسیع و زنده کردن عناصری همچون “قهرمان‌پروری و اعتقادات مردم ”، شکست خورد. او نمایشنامه‌هایش را در دو دوره گردآوری کرد: (تراژدی‌های اعتقاد) در سال ۱۹۱۳ که شامل Aert در سال ۱۸۹۸ می‌شد و Le Theatre de la revolution در سال ۱۹۰۴ که شامل نمایشی از (گرگ‌ها) در سال ۱۸۹۸ و Danton در سال ۱۹۰۰ می‌شد.

در سال ۱۹۱۲، بعد از یک دوره کوتاه آموزش هنر و موسیقی‌شناسی، تصمیم گرفت که تمام وقتش را صرف نوشتن کند. رومن رولان با چارلز پگوی در مجله Les Cahiers de la Quinzaine همکاری کرد، جایی که او در ابتدا شناخته‌شده‌ترین رمان خود یعنی جِین کریستوف را در ۱۰ جلد و در سال‌های ۱۹۰۴ تا ۱۹۱۲ منتشر کرد. برای این رمان و به دلیل رساله‌اش با عنوان (فراتر از نبرد) در سال ۱۹۱۵ که یک فراخوان برای فرانسه و آلمان بود تا در طول نزاع در جنگ جهانی اول به حقیقت و انسانیت احترام بگذارند، به جایزه نوبل نائل گردید. اندیشه او تحت مشاجره شدیدی قرار داشت و تا سال ۱۹۵۲ که اثر وی با عنوان (مجله سال‌های جنگ ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۹) پس از مرگش چاپ نشده بود، کاملاً درک نمی‌شد. در سال ۱۹۱۴ او به سوئیس رفت، جایی که تا زمان بازگشتش به فرانسه در سال ۱۹۳۷، در آنجا ماند.

اشتیاق رومن رولان به موضوعات حماسی در مجموعه‌ای مربوط به بیوگرافی نوابغ تحقق پذیرفت که: (بتهوون) مربوط به سال ۱۹۰۳؛ بتهوون برای رومن رولان یک موسیقی‌دان جهانی و جدا از بقیه بود؛ (زندگی مایکل آنجلو) در سال ۱۹۰۵ و (تولستوی) در سال ۱۹۱۱، در این میان بودند.

شاهکار رومن رولان جین کریستوف، یکی از طولانی‌ترین و بهترین رمان‌هایی است که تاکنون نوشته شده است و نمونه نخست (چرخه رمان) در فرانسه است. با حماسه‌ای در ساختار و سبک، سرشار از احساس شاعرانه، از بحران‌های پیاپی در پیش روی یک نابغه سخن می‌گوید کسی که با وجود دلسردی و فشارهای ناشی از شخصیت سرکش خودش، سرشار از عشق به زندگی بود. دوستی میان این آلمانی جوان و یک فرانسوی جوان، نمادی از “هماهنگی میان مخالف‌ها ” بود و رولان معتقد بود که می‌توانست درنهایت بین ملت‌ها و در کل جهان نهادینه شود.

پس از فانتزی هجوآمیز Colas Breugnin در سال ۱۹۱۹، رومن رولان مجموعه رمانِ دومی را با عنوان L’Ame-enchantee در ۷ جلد و بین سال‌های ۱۹۲۲ تا ۱۹۳۳ منتشر کرد که در آن او از اثرات ظالمانه ناشی از فرقه‌گرایی سیاسی پرده برداشت. در دهه ۱۹۲۰ او به سمت آسیا، بخصوص هند روی آورد تا بتواند گوشه‌ای از فلسفه عرفانی شرق را در قالب آثاری مثل ماهاتما گاندی در سال ۱۹۲۴ برای جامعه غرب تفسیر کند. مکاتبات وسیع رومن رولان با چهره‌هایی مثل آلبرت شویتزر، آلبرت انیشتین، برترند راسل و رابیندراناث تاگور در کتابی به نام Cahiers Romain Rolland در سال ۱۹۴۸ منتشر شده بود. کتاب Memoires در سال ۱۹۵۶ و مجلات خصوصی او که پس از مرگش چاپ شدند، گواهی هستند بر راستی و درستی بی‌نظیر نویسنده‌ای که قلبش مملو از عشق به همنوع بود.

رومن رولان ۳۰ دسامبر ۱۹۴۴ در وزله فرانسه درگذشت.

برای مشاهده‌ی آثار رومن رولان در کتاب‌فروشی آنلاین کاواک، از لینک‌های زیر استفاده نمایید.

نمایش‌نامه گرگ‌ها / نویسنده: رومن رولان / مترجم: مجتبی میثمی / انتشارات: لاهیتا

کتاب اندیشه‌های رومن رولان / نویسنده: رومن رولان / مترجم: ردیس شرکت مقدم / انتشارات: بدیهه

کتاب جان آزاد / نویسنده: رومن رولان / مترجم: علی اصغر خبره‌زاده / انتشارات: اسرار دانش

کتاب جان شیفته / نویسنده: رومن رولان / مترجم: م.ا.به آذین / انتشارات: دوستان

کتاب مهاتما گاندی / نویسنده: رومن رولان / مترجم: محمد قاضی / انتشارات: روزبهان

کتاب ژان کریستف (چهار جلدی) / نویسنده: رومن رولان / مترجم: محمد مجلسی / انتشارات: دنیای نو

کتاب زندگی بتهوون (چهار جلدی) / نویسنده: رومن رولان / مترجم: محمد مجلسی / انتشارات: دنیای نو

کتاب دانتون / نویسنده: رومن رولان / مترجم: مجتبی میثمی / انتشارات: لاهیتا

کتاب موسیقی‌دانان امروز / نویسنده: رومن رولان / مترجم: رضا رضایی / انتشارات: کارنامه

کتاب موسیقی‌دانان دیروز / نویسنده: رومن رولان / مترجم: رضا رضایی / انتشارات: کارنامه

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

پیمان ملک‌زاده

مدیر امور اجرایی و کارشناس تولید محتوا، علاقه‌مند به ادبیات و...

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − یک =

بستن