شخصیت امروز
موضوعات داغ

رولو می

عشق و اراده

رولو می در ۲۱ آوریل ۱۹۰۹ در ایدا، اوهایو متولد شد، اما بیشتر کودکی خود را در مارین سیتی در میشیگان سپری کرد. او روان‌شناس آمریکایی بود که جزو نظریه‌پردازان اصلی در رویکرد انسان‌گرا و اگزیستانسیالیست به شخصیت محسوب می‌شود. می لیسانس خود در هنرهای زیبا را در سال ۱۹۳۰ دریافت کرد و بعدازآن، به‌عنوان یک نقاش و معلم دوره‌گرد، به دور اروپا سفر کرد. در این مدت، به یکی از کلاس‌های تابستانی آلفرد آدلر رفت. او آدلر را دوست داشت اما نظریه‌اش را به‌نوعی، بیش‌ازحد ساده انگارانه می‌دانست.

رولو می به آمریکا برگشت تا در ۱۹۳۹ از UTS در نیویورک، مدرک الهیات بگیرد. در آنجا بود که با مکتب اگزیستانسیالیسم آشنا شد؛ اما بعداً به روان‌شناسی علاقه‌مند شد و در انستیتو WAWI به یادگیری روانکاوی مشغول شد. در آنجا بود که با فروم و سالیوان آشنا شد و تحت تأثیر آن‌ها قرار گرفت. می مطب خصوصی خود را در ۱۹۴۶ دایر کرد و اولین مدرک دکتری در روان‌شناسی بالینی در تاریخ دانشگاه کلمبیا را دریافت کرد.

رولو می در ۳۸ سالگی به بیماری سل مبتلا شد و جنگ او با این بیماری، به نقطه‌ی عطفی در زندگی وی تبدیل شد. در آن زمان، پزشکی زیاد پیشرفت نکرده بود و بنابراین، رولو می‌ ساعت‌به‌ساعت و روزبه‌روز، در یک بیمارستان در نیویورک، منتظر اعلام این موضوع بود که آیا به‌سلامت بازخواهد گشت، معلول خواهد شد، یا خواهد مرد. می مقدار زیادی از وقت خود را به مطالعه پرداخت و یک کشف شگفت‌انگیز کرد: اضطراب عمیق خودش، در مقایسه با سازه‌ای مکانیکی و متافیزیکی به نام «لیبیدو»، ارتباط بیشتری با «نبود» (مرگ، عدم وجود) داشت. خوشبختانه، می از بیماری خود جان سالم به دربرد، اما رویکرد روانکاوی وی، از بین رفت. مابقی عمر رولو می به رویکرد اگزیستانسیالیست به شخصیت، اختصاص داده شد.

آثار رولو می شامل چند کتاب، ازجمله کتاب «عشق و اراده» و تعداد زیادی مقاله است. علاوه بر فعالیت در مطب خصوصی خود، به تدریس در هاروارد، ییل، پرینستون، کلمبیا، دارتموث، واسر، دانشگاه نیویورک و NSSR پرداخت. رولو می ۴ نوع عشق را در سنت غرب مشخص کرد: میل جنسی، اروس، فیلیا و مهرورزی. میل جنسی: میل جنسی نوعی کارکرد زیستی است که می‌توان آن را از طریق آمیزش جنسی یا روش‌های دیگر آزاد کردن تنش جنسی ارضا کرد. گرچه میل جنسی در جوامع مدرن غربی بی‌ارزش شده است، اما هنوز نیروی تولیدمثل است، سایقی که به نژاد تداوم می‌بخشد و منبع شدیدترین لذت و فراگیرترین اضطراب انسان است. می معتقد بود که در دوران باستان، میل جنسی درست مثل خوردن و خوابیدن مسلم انگاشته می‌شد. در عصر نوین، میل جنسی مشکل‌ساز شده است. اولاً، در دوره‌ی ویکتوریایی، جوامع غربی عموماً احساس‌های جنسی را انکار می‌کردند و میل جنسی در مصاحبت بافرهنگ و بانزاکت موضوع گفتگو نبود. بعداً، در دهه‌ی ۱۹۲۰، افراد علیه این بازداری جنسی واکنش نشان دادند؛ میل جنسی ناگهان علنی شد و بیش‌تر جوامع غربی به آن دل‌مشغول شدند. می خاطرنشان ساخت که جامعه از دوره‌ای که میل جنسی آکنده از گناه و اضطراب بود به سمت دوره‌ای پیش رفت که گناه و اضطرابی به همراه ندارد. اروس میل جنسی نیازی فیزیولوژیکی است که از طریق آزاد شدن تنش ارضا می‌شود. اروس میل روانی است که از طریق پیوند بادوام با فردی عزیز آفریده می‌شود. اروس عشق ورزیدن است؛ میل جنسی تحریک کردن اندام‌هاست. اروس میل به برقراری وحدت بادوام است؛ میل جنسی میل به تجربه کردن لذت است. فیلیا اروس، رهایی میل جنسی، بر اساس فیلیا قرار دارد، یعنی، دوستی صمیمانه‌ی غیرجنسی بین دو نفر. فیلیا را نمی‌توان به عجله واداشت، بلکه رشد کردن و پرورش یافتن آن به زمان نیاز دارد. پرورش عشق تدریجی بین خواهر و برادرها یا بین دوستان همیشگی نمونه‌ای از فیلیاست. فیلیا به‌جز پذیرفتن فردی که برای ما عزیز است، بودن با او و خوشحال کردن او، ما را به چیز دیگری ملزم نمی‌کند. فیلیا، دوستی در ساده‌ترین حالت است.

مهرورزی همان‌گونه که اروس به فیلیا وابسته است، فیلیا نیز به مهرورزی نیاز دارد. می مهرورزی را به این صورت تعریف کرد: محترم شمردن دیگری، علاقه به رفاه او بدون هرگونه نفعی که بتوان از آن به دست آورد؛ عشق بی‌طرفانه، مانند عشق خدا به انسان. مهرورزی عشق نوع‌دوستانه است. این نوعی عشق معنوی است که به رفتارها یا ویژگی‌های طرف مقابل وابسته نیست، بلکه نامشروط است.

رولو می در اکتبر ۱۹۹۴ به علت ایست قلبی در تیبورن، کالیفرنیا، درگذشت.

برای خرید آثار رولو می به کتاب‌فروشی آنلاین کاواک یا لینک‌های زیر مراجعه فرمایید.

کتاب عشق و اراده

کتاب انسان در جستجوی خویشتن

کتاب شجاعت خلاقیت

کتاب کشف وجود (روان‌شناسی وجودی)

کتاب هنر مشاوره

۱+
برچسب‌ها

پیمان ملک‌زاده

مدیر امور اجرایی و کارشناس تولید محتوا، علاقه‌مند به ادبیات و...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن