نقد و معرفی کتابویترین کاواک
موضوعات داغ

راک واگرام

ویلیام سارویان

معرفی کتاب راک واگرام

اثر ویلیام سارویان

 

انسان تمام عمر خود با مرگ می‌جنگد و در آخر جنگ را می‌بازد، درحالی‌که همیشه می‌دانسته این شکست فرا خواهد رسید. تنهایی سهم هر انسانی است، و شکست نیز. انسانی که خواهان گریز از تنهایی باشد، دیوانه است. انسانی که نداند پایان همه‌چیز شکست است، احمق است. انسانی که به این چیزها نخندد، حوصله را سر می‌برد.

کتاب راک واگرام به قلم ویلیام سارویان، رمان‌نویس آمریکایی-ارمنی، نخستین‌بار در سال ۱۹۵۱ منتشر شد و روایتگر داستان استعدادی است که کشف می‌شود و پسری که این فرصت را پیدا می‌کند تا زندگی معمولی خود را با یک زندگی رؤیایی و هالیوودی جایگزین کند؛ داستانی الهام‌بخش درباره‌ی جستن هویت حقیقی در دنیای موفقیت‌های تجاری که روابط خانوادگی و وفاداری اغلب باید در آن فدا شوند.

برگردان فارسی رمان راک واگرام با ترجمه‌ی بشیر عبدالهی میرآبادی و به کوشش انتشارات نگاه در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

خلاصه‌ی رمان راک واگرام

آراک واگرامیان، پسر خوش‌چهره و از نوادگان مهاجران ارمنی که شغلش گرداندن باری کوچک در شهر فرزنو است، روزی علاقه‌ی یکی از فیلم‌سازان هالیوود را به خود جلب می‌کند. گرچه در ابتدا نمی‌پذیرد که شهر کوچک، کار و خانواده‌اش را رها کند اما طولی نمی‌کشد که شکوه و عظمت زندگی هالیوودی فریبش می‌دهد. دیری نمی‌گذرد که پسر تبدیل می‌شود به راک واگرام مشهور، قلب تپنده‌ی هالیوود.

راک واگرام در اوج فعالیت هنری خود تصمیم می‌گیرد وارد ارتش شود و در زمان جنگ به کشورش خدمت کند. در سال ۱۹۵۰ تلاش می‌کند حرفه‌ی بازیگری‌اش را از سر بگیرد اما این صنعت دائماً در حال تغییر، او را با موانعی مواجه می‌کند که گذشتن از آن‌ها چندان آسان نیست.

این داستان مونتاژ سریعی است از زندگی یکی از ستارگان سینما که راک واگرام را در دو مرحله از حرفه‌اش به مخاطب نشان می‌دهد: پیش از آنکه در سال ۱۹۴۲ به ارتش ملحق شود و در سال ۱۹۵۰، آن زمان که ازدواجی که آن‌قدر خیالش را در سر پرورانده بود به‌کلی فرو می‌پاشد؛ زیرا قبل‌تر، زمانی که به سمت ساحل غربی در حرکت بود، تنها و تنها به آن فورد فکر می‌کرد و اینکه تا چه اندازه خواهان اوست؛ اما وقت آن بود که میراث ارمنی و خویشاوندانش را به یاد بیاورد.

در آغاز فعالیت راک واگرام، آن زمان که چشم پاول کی روحیه‌ی شاد و متکبر او را در گرداندن بار گرفت، تصمیم گرفت او را با خود از فرزنو ببرد تا باکس‌آفیس سینما را از آن خود کند و همین در ۳۳ سالگی تمام سرمایه و شهرت او شد. راک واگرام در یک ملاقات خانوادگی آن را متقاعد می‌کند با او ازدواج کند. در سال ۱۹۵۰، دیگر برای او مانند روز روشن است که آن زنی دروغ‌گو و متظاهر بیش نیست اما سعی می‌کند به حرفه‌اش بازگردد تا مخارج فرزندانش را تأمین کند. در همین زمان مرگ مادرش و بعدها مرگ پاول کی او را از مسیر خارج می‌کند اما در نهایت به هالیوود و حرفه‌اش بازمی‌گردد.

سارویان پیر در کتاب راک واگرام، با دستی از جنس ترحمی آمیخته به عشق، روی فلسفه و اندیشه‌هایی درباره‌ی عشق، زندگی، انسان و موفقیت انگشت می‌گذارد و رویکردی هوشیارانه‌تر به موضوعی بالغ‌تر پیش می‌گیرد.

درباره‌ی ویلیام سارویان

ویلیام سارویان، زاده‌ی ۳۱ اوت ۱۹۰۸ و درگذشت ۱۸ مه ۱۹۸۱، رمان‌نویس، نمایشنامه‌نویس و نویسنده‌ی داستان‌های کوتاه آمریکایی-ارمنی بود. وی در سال ۱۹۴۰ توانست جایزه‌ی پولیتزر و در سال ۱۹۴۳ جایزه‌ی آکادمی اواردز را در بخش بهترین فیلم‌نامه برای فیلم کمدی انسانی از آن خود کند.

بیشتر آثار ویلیام سارویان زندگی مهاجران ارمنی را در آمریکا پوشش می‌دهند. بسیاری از داستان‌های او در شهر زادگاهش، فرزنو، شکل می‌گیرند. سارویان را یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های ادبی نیمه‌ی قرن بیستم می‌دانند و بسیاری بر این باورند آثار او هم‌مرتبه‌ی آثار همینگوی، استاین‌بک و فاکنر هستند. از آثار مشهور سارویان می‌توان به رمان‌های راک واگرام، دوران زندگی تو و نام من آرام است اشاره کرد.

  • معرفی کتاب٬های پیشین را از این‌جا بخوانید.

[author title=”سارا بوریائی” image=”https://mag.cavack.com/wp-content/uploads/2018/08/sara.jpg”]دانشجوی مطالعات ترجمه در دانشگاه علامه طباطبایی تهران هستم و گاهی مقالات کوتاه ترجمه می‌کنم، علاقه‌ی زیادی به مطالعه دارم و امیدوارم به زودی بتونم ترجمه‌ی یک رمان کوتاه رو شروع کنم.[/author]

 

برچسب‌ها

کاواک

وبگاه کاواک مجموعه‌ای از تازه‌ترین و برترین‌های نشر ایران و جهان را برای تمامی گروه‌های سنی از جمله کودکان و نوجوانان فراهم کرده است و قصد دارد با ارائه‌ی کیفیتی مطلوب و در کمترین زمان ممکن فرایند ارسال و تحویل را چه در داخل و چه در خارج از کشور برای شما کتاب‌خوانان عزیز فراهم سازد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن