شخصیت امروز
موضوعات داغ

داوود پیرنیا

پیرنیا؛ بنیان‌گذار برنامه‌ی رادیویی گل‌ها

داوود پیرنیا ۱۱ آبان سال ۱۲۷۹ خورشیدی در تهران متولد شد. پیرنیا بنیان‌گذار برنامه‌ی رادیویی گل‌ها بود. پدرش مشیرالدوله حسن پیرنیا بود. مادرش دختر علاءالدوله از رجال قاجار بود و به دلیل گرایش‌ها و اعتقادات مذهبی اجازه‌ی حضور در عرصه‌ی موسیقی را به او نداد، اما تعلیمات پدرش که از روشنفکران آن دوران بود بر او بسیار مؤثر بود. تحصیلات ابتدایی را در منزل فراگرفت. سپس برای ادامه تحصیل و فراگیری زبان فرانسه وارد مدرسه‌ی سن‌لویی تهران شد. بعدها برای ادامه تحصیلات در رشته‌ی حقوق به سوئیس رفت.

پس از فراغت از تحصیل در رشته‌ی حقوق، به وطن مراجعت کرد و وارد کارهای دولتی شد. او مؤسس کانون وکلا در ایران بود. پس از انتقال از وزارت دادگستری به وزارت دارایی، اقدام به تأسیس اداره‌ی آمار در ایران کرد. در سال ۱۳۲۵ شمسی هنگامی‌که احمد قوام نخست‌وزیر شد او را مدیرکل بازرسی نخست‌وزیر کرد و پس از چند ماه معاون نخست‌وزیر شد.

سید علیرضا میرعلی‌نقی محقق و مورخ موسیقی درباره‌ی پیرنیا می‌گوید: «داوود پیرنیا به اعتبار نام پدرش که مرد خوش‌نامی بود، در محافل و مجامع سیاسی و ادبی رفت‌وآمد داشت و با اکثر شخصیت‌های نامدار و نویسندگان و موسیقی‌دانان دوره‌ی خوددوست بود.»

داوود پیرنیا شخصیت برجسته‌ای داشت، لباس ساده می‌پوشید و بی‌تکلف با همه می‌جوشید. او اعتقادات مذهبی داشت، از سالکان طریق حق و از ارادتمندان امام علی (علیه‌السلام) بود و به عتبات عالیات نیز سفری داشت. او به ایران و فرهنگ ایران دل‌بستگی عمیق داشت. آثار و کارهای بازمانده از او همه از ایران‌دوستی‌اش حکایت دارد. پیرنیا را پایه‌گذار و مبدع روشی دانسته‌اند که بر اساس آن موسیقی با شعر تلفیق می‌شود.

وی دو همسر داشت و صاحب ۹ فرزند پسر و دختر بود.

حقوق‌دان و مؤسس کانون وکلا در ایران، پایه‌گذار و مدیر برنامه رادیویی گل‌ها در رادیو تهران (بعدها رادیو ایران) در سال ۱۳۳۵ و در پی آن برنامه‌ی گل‌های رنگارنگ، برگ سبز، یک شاخه گل و گل‌های صحرایی (بر مبنای ترانه‌های محلی) و مبدع گروه موسیقی رادیو بوده است. او از بانیان کانون وکلای دادگستری است.

نخستین برنامه‌های کودکان رادیو هم از کارهای او به شمار می‌آید؛ حتی نخستین بار پسر خردسال خود را به گویندگی این برنامه گماشت. گاهی هم پیرنیا دستی به قلم می‌برد و مقالاتی می‌نوشت. آثار او در برخی نشریات سال‌های ۱۳۳۰ و ۱۳۴۰ منتشرشده‌اند.

در آبان ۱۳۴۵ که او پس از مدتی بیماری به رادیو بازگشت به درخواست چند تن قرار شد از کارهای وی بازرسی شود. پیرنیا پس‌ازاین ماجرا بلافاصله استعفا داد و برنامه گل‌های ۴۰۵ آخرین برنامه‌ای است که زیر نظر وی ضبط شد.

داوود پیرنیا در یازده آبان ۱۳۵۰ در سن ۷۱ سالگی براثر سکته قلبی در تهران درگذشت.

برای مشاهده‌ی آثار داوود پیرنیا در کتاب‌فروشی آنلاین کاواک، از لینک‌های زیر استفاده نمایید.

کتاب گلهای جاویدان (دل‌انگیز طلیعه‌ای بر موسیقی ایران)

۰
برچسب‌ها

پیمان ملک‌زاده

مدیر امور اجرایی و کارشناس تولید محتوا، علاقه‌مند به ادبیات و...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن