شخصیت امروز
موضوعات داغ

حمید مصدق

آبی، خاکستری، سیاه

حمید مصدق ۱۰ بهمن‌ماه سال ۱۳۱۸ در شهرضا از توابع اصفهان به دنیا آمد. او شاعر و حقوقدان ایرانی بود. بعدها به همراه خانواده‌اش به اصفهان نقل‌مکان کردند او در دوران تحصیلات ابتدایی و متوسط را در اصفهان گذرانده. آقای محمد حقوقی که از دوستان کهن مصدق هستند می‌گویند: اصفهان به‌هرحال مرکزیت استان را داشت و یک خانواده اگر متوسط یا بالا بود در ده که نمی‌مانند به شهر مرکزی می‌آمدند. پدرش اگر اشتباه نکنم کسبی داشته در حد تجارت. وضع مالیشان خوب بود و هیچ‌وقت نگرانی مالی به آن معنا نداشتند فقط یک گرفتاری داشتند و این بود که مصدق یک برادر داشت که تقریباً یک سال باهم تفاوت سنی داشتند؛ و این برادر یک نقص عضوی داشت و ازاین‌رو روی مصدق خیلی اثر گذاشت، اگرچه هیچ‌وقت راجع به این قضیه صحبت نکرد.

برادرش کر و لال بود … البته گاهی هم به خانه‌اش می‌آمد. این‌ها در بچگی هر دوی‌ آنها مرض آبله می‌گیرند. او گرفتار می‌شود و روی قوای ذهنی‌اش اثر می‌گذارد و مصدق این وسط سالم می‌ماند همیشه می‌گفت: «اگر من جای او بودم چه می‌شد؟»

خانواده‌ی پدر مصدق در اصفهان نیز زندگی مرفهی داشتند بازهم جناب آقای حقوقی سخنشان را در این مورد ادامه می‌دهد:

این‌ها در اصفهان یک خانه‌ی قدیمی داشتند که خیلی قشنگ بود، از این خانه‌هایی که پاگرد دارد با شیشه‌های رنگی قدیمی و …

دوران نوجوانی مصدق جناب استاد رضا خشکفابی پدرخانم مصدق نیز با اشاره به این امر درباره رفتار و اخلاق و مهمان‌نوازی خانوادگی پدر حمید مصدق گفته‌اند که یک‌وقت، زمانی که حمید مصدق با خانواده به اصفهان می‌رفت ما را هم دعوت کرده بودند و بنابراین به‌اتفاق، ما هم با ایشان به اصفهان به خانه ایشان رفتیم. خانه بزرگی بود رفتیم و دیدیم پدرشان تماماً دورتادور آن حیاط را و برق‌های تمام اتاقشان را روشن کردند. من آمدم خاموش کنم، ایشان آمدند و گفتند نه عزیزم، مهمان داریم، اجازه بدهید همه‌جا روشن باشد ما هیچ‌وقت چراغ اضافه روشن نمی‌کنیم، اما وقتی مهمان عزیزی بیاید همه‌جا را روشن می‌کنیم.

مصدق در چنین خانواده‌ای، جوانی پرشور و فعال و عاطفی بار می‌آید. آقای محمد حقوقی درباره‌ی فعالیت‌های دوران دبیرستانی او می‌گوید:

من در سال ۳۱ به دبیرستان رفتم و مصدق هم از سال ۳۴ به همان دبیرستان آمد و درهرحال من تا ۳۶ فارغ‌التحصیل شدم و عقب افتادم و مصدق هم در سال ۳۸ فارغ‌التحصیل شد. در آن دبیرستان ما چند تا چهره‌ی شاخص داشتیم که الان همه از مشاهیرند. بهرام صادقی بود، منوچهر بدیعی بود، هوشنگ گلشیری بود. این مدرسه انجمن‌های مختلفی داشت، انجمن کتاب داشت، انجمن نمایش و انجمن ادبی و ریس انجمن ادبی من بودم. رئیس کتابخانه هم همین مصدق بود و ما هفت‌تا هشت‌تا باهم ارتباط نزدیک داشتیم منتها ما همه از مصدق جلوتر بودیم.

یکی دیگر از دوستان قدیمی مصدق، آقای دکتر صنعتی درباره دوران تحصیل و آشنایی‌شان می‌گوید:

«تاریخ دقیق این آشنا شدن با کشی دو قسمت است یک قسمت ازآنجایی است که آدم با یک نفر آشنا می‌شود و یک قسمت دیگر جایی است که آدم با او رفیق می‌شود. حالا در مورد شاعران و نویسندگان و فرادی از این قبیل، یک جای آشنایی همان‌جا است که آدم باکارهایشان آشنا می‌شود. به‌هرحال مصدق و حقوقی و گلشیری و بسیاری از این نویسندگان معاصر ما اهل اصفهان هستند. بنده هم اهل اصفهان هستم، این خودش می‌تواند یکی از دلایلی باشد که باهم آشنا شدیم. تعدادی از ما در یک مدرسه بودیم تعدادی به مدرسه «ادب» می‌رفتند بیشترینشان به دبیرستان سعدی می‌رفتند. فکر می‌کنم مصدق به دبیرستان «ادب» می‌رفت. وقتی‌که من در سیکل دوم دبیرستان بودم آقای حقوقی دبیر ادبیات من بود من یک نسل عقب‌تر از آن‌ها هستم و حمید هم که آن انجمن «صائب» را درست کرده بود ازآنجا باهم آشنایی داشتیم بخصوص که در آن زمان این تفاوت‌های سنی خیلی بیشتر خودش را نشان می‌داد»

پس از پایان دوره‌ی دبیرستان، مصدق در سال ۳۸ در رشته بازرگانی در تهران پذیرفته شد و پس‌ازآن نیز در رشته‌ی حقوق ادامه تحصیل داد.

وقتی از اصفهان برای تحصیل به تهران آمده بود یک خانه دانشجویی در امیرآباد جنوبی داشت و آنجا زندگی می‌کرد.

حمید مصدق در هفتم آذرماه ۱۳۷۷ بر اثر بیماری قلبی در تهران درگذشت.

برای مشاهده‌ی آثار حمید مصدق در کتاب‌فروشی آنلاین کاواک، از لینک‌های زیر استفاده نمایید.

کتاب گزینه اشعار حمید مصدق /نویسنده حمید مصدق / انتشارات مروارید

کتاب آبی، خاکستری، سیاه /نویسنده حمید مصدق / انتشارات کتابیار

کتاب دو منظومه (آبی، خاکستری، سیاه و در رهگذار باد) /نویسنده حمید مصدق / انتشارات زریاب

کتاب شیر سرخ (مجموعه شعر) /نویسنده حمید مصدق / انتشارات زریاب

کتاب عاشقانه های شعر امروز /نویسنده حمید مصدق / انتشارات اروند

کتاب مجموعه اشعار حمید مصدق (باران، شعر معاصر ایران) /نویسنده حمید مصدق / انتشارات نگاه

کتاب گزینه اشعار حمید مصدق /نویسنده حمید مصدق / انتشارات مروارید

۲+
برچسب‌ها

پیمان ملک‌زاده

مدیر امور اجرایی و کارشناس تولید محتوا، علاقه‌مند به ادبیات و...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن