شخصیت امروز
موضوعات داغ

جی دی سالینجر

انزوای یک ناتور

جی دی سالینجر با نام اصلی جروم دیوید سالینجر ۱ ژانویه‌ی ۱۹۱۹ در منهتن نیویورک از پدری یهودی و مادری مسیحی (که پس از ازدواج با پدرش به یهودیت گروید) به دنیا آمد. او نویسنده‌ی معاصر آمریکایی بود. رمان‌های پرطرفدار وی، مانند ناتور دشت در نقد جامعه‌ی مدرن غرب و خصوصاً آمریکا نوشته‌شده‌اند. سالینجر بیشتر با حروف ابتدایی نام خود «جی. دی. سالینجر» معروف است.

اطلاعات اندکی درباره‌ی زندگی سالینجر منتشر شده است و او، با توجه به شخصیت گوشه‌گیر خود، همواره تلاش می‌کرد دیگران را به حریم زندگی‌اش راه ندهد.

جی دی سالینجر در هجده ـ نوزده‌سالگی، چند ماهی را در اروپا گذرانده و در سال ۱۹۳۸، هم‌زمان با بازگشتش به آمریکا، در یکی از دانشگاه‌های نیویورک به تحصیل پرداخته، اما آن را نیمه‌تمام رها کرد. نخستین داستان سالینجر به نام جوانان در سال ۱۹۴۰ در مجله‌ی استوری به چاپ رسید. چند سال بعد (طی سال‌های ۱۹۴۵ و ۱۹۴۶)، داستان ناتورِ دشت (ناطورِ دشت) به شکل دنباله‌دار در آمریکا منتشر شد و سپس در سال ۱۹۵۱ روانه‌ی بازار کتابِ این کشور و بریتانیا گردید.

ناتور دشت، نخستین کتاب سالینجر، در مدت کمی شهرت و محبوبیت فراوانی برای او به همراه آورد و بنگاه انتشاراتی راندوم هاوس در سال ۱۹۹۹ آن را به‌عنوان شصت‌وچهارمین رمان برتر سده بیستم معرفی کرد. این کتاب در مناطقی از آمریکا به‌عنوان کتاب «نامناسب» و «غیراخلاقی» شمرده شده و در فهرست کتاب‌های ممنوعه‌ی دهه‌ی ۱۹۹۰ منتشرشده از سوی انجمن کتابخانه‌های آمریکا قرار گرفت.

فرانی و زویی، نُه داستان در ایران با عنوان دل‌تنگی‌های نقاش خیابان چهل و هشتم (یکی از داستان‌های آن ترجمه و منتشر شده) تیرهای سقف را بالا بگذارید نجاران و سیمور: پیشگفتار، جنگل واژگون، نغمه‌ی غمگین، هفته‌ای یه بار آدمو نمی‌کشه و یادداشت‌های شخصی یک سرباز ازجمله آثار کم‌شمارِ سالینجر هستند.

سالینجر دارای شخصیت‌پردازی نیرومند در داستان‌های خود است. او به‌طور ویژه‌ای خانواده‌ی گلَس را که معروف‌ترین شخصیت‌های داستان‌های او هستند، به عرصه کشاند و در داستان‌های متفاوت از افراد این خانواده پرده‌برداری کرد. خانواده‌ای که دارای هفت بچه هستند، نابغه‌هایی که در یک برنامه‌ی رادیویی به‌طور پیاپی حضور دارند و در دوره‌های مختلف جزو شرکت‌کنندگان برنامه‌ی «بچه باهوش» هستند. ولی در این خانواده بزرگ‌ترین برادر، مرشد دیگران است و او شخصیتی است با نام سیمور. سیمور ابتدا با اشاره‌ی کوچکی در یکی از داستان‌های کوتاه با نام یک روز خوش برای موز ماهی حضور می‌یابد و همان‌جا پس از گفتگو با دختری کوچک به اتاق خود می‌رود و خودکشی می‌کند.

در فرانی و زویی نیز اشاره‌هایی به او می‌شود، ولی در کتاب تیرهای سقف را بالا بگذارید نجاران و سیمور: پیشگفتار، سالینجر از زبان بادی، پسر دوم خانواده، شروع به گسترش و بیان سیمور می‌کند. این‌که شباهت‌های زیادی بین سیمور و خود سالینجر و بادی وجود دارد کمابیش در قهرمان‌های دیگرِ سالینجر با خود او مشخص است. به‌عنوان نمونه، شخصیت هولدن در ناطورِ دشت نیز از این قاعده مستثنا نیست.

جنبه‌ی مهم زندگی سالینجر، مبهم‌بودن او برای منتقدان و هواداران اوست. به بیان بهتر، نوعی دور از دسترس بودن است. به همین دلیل، اطلاعات زیادی در مورد زندگی روزمره و عادی او موجود نیست.

جی دی سالینجر در ۲۷ ژانویه‌ی ۲۰۱۰ و به مرگ طبیعی در محل زندگی خود در شهر کوچک کورنیش در نیوهمپشایر درگذشت.

برای مشاهده‌ی آثار جی دی سالینجر در کتاب‌فروشی آنلاین کاواک، از لینک‌های زیر استفاده نمایید.

کتاب ناتور دشت / نویسنده: جی دی سالینجر / مترجم: محمد نجفی  / انتشارات: نیلا

کتاب دلتنگیهای نقاش خیابان چهل و هشتم / نویسنده: جی دی سالینجر / مترجم: احمد گلشیری / انتشارات: ققنوس

کتاب دختری که میشناسم / نویسنده: جی دی سالینجر / مترجم: کیومرث پارسای / انتشارات: مصدق

کتاب غریبه / نویسنده: جی دی سالینجر / مترجم: کیومرث پارسای / انتشارات: مصدق

کتاب تیرهای سقف را بالا بگذارید نجاران / نویسنده: جی دی سالینجر / مترجم: امید نیکفرجام / انتشارات: ققنوس

کتاب یادداشت‌های شخصی یک سرباز / نویسنده: جی دی سالینجر / مترجم: علی شیعه‌علی / انتشارات: سبزان

کتاب جنگل واژگون / نویسنده: جی دی سالینجر / مترجم: بابک تبرایی / انتشارات: نیلا

کتاب فرنی و زویی / نویسنده: جی دی سالینجر / مترجم: نیک فرجام / انتشارات: نیلا

کتاب شانزدهم هپ ورث سال ۱۹۲۴ / نویسنده: جی دی سالینجر / مترجم: رحیم قاسمیان / انتشارات: نیلا

کتاب هفته‌ای یه بار آدمو نمی کشه / نویسنده: جی دی سالینجر / مترجم: امید نیکفرجام / انتشارات: نیلا

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

پیمان ملک‌زاده

مدیر امور اجرایی و کارشناس تولید محتوا، علاقه‌مند به ادبیات و...

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

بستن